Európske emisné normy sú čoraz prísnejšie, nástup Euro 7 v roku 2025 je už za dverami a výrobcovia automobilov budú musieť hľadať nové spôsoby, ako upraviť svoje motory, aby spĺňali limity. Prevádzkový riaditeľ automobilky Nissan, Ashwani Gupta, sa vyjadril, že s príchodom Euro 7 sa rapídne urýchli nástup elektromobility, informoval portál InsideEVs.

„Európska komisia zavedením plánovanej normy Euro 7 po roku 2025 de facto zakáže vozidlá so spaľovacím motorom,“ šéfka sektorového združenia VDA Hildegard Müllerová pre agentúru DPA.

Výroba elektromobilov je zatiaľ stále nákladnejšia než výroba áut so spaľovacími motormi. Už dlhšiu dobu sa ale hovorí, že výroba elektromobilov sa stane v najbližších rokoch lacnejšia ako výroba spaľovákov.

NEPREHLIADNI
Elektromobil lacnejší ako spaľovák. Určili presný dátum, odkedy to bude realita

Podpísať sa na tom majú rôzne faktory, tým najzákladnejším je stále sa znižujúca cena batérií, no podľa prevádzkového riaditeľa Nissanu sa na tom výrazným spôsobom bude podieľať aj norma Euro 7, ktorá naopak zvýši cenu áut s klasickými spaľovacími motormi.

Podľa Gupta sa dokonca môžeme dostať do bodu, kedy sa automobilkám neoplatí vyrábať autá so spaľovacími motormi a sústrediť sa budú už iba na výrobu a vývoj elektromobilov.

Nissan

Ako píše Autocar, Nissan chce mať do roku 2022 flotilu svojich automobilov plne elektrifikovanú, záležať tak bude na samotnom spotrebiteľovi, či siahne po spaľováku, alebo po elektrickom aute. Je ale možné, že ak bude spaľovák drahší než elektromobil, ľudia budú sami prirodzene siahať po batériových vozidlách.

Zlom by mal nastať v polovici desaťročia

Európska federácia pre dopravu a životné prostredie si dala vypracovať zaujímavú analýzu, z ktorej vyplýva, že už o pár rokov budú ceny elektromobilov nižšie ako ceny áut so spaľovacími motormi. Analýza BloombergNEF tiež hovorí, že do roku 2035 by sa mohli predávať už iba autá na elektrický pohon.

Detailná analýza poukazuje na neustále klesajúcu cenu elektromobilov a mierne stúpajúcu cenu automobilov so spaľovacími motormi. Všetko nasvedčuje tomu, že jedného dňa by sa elektromobily mali stať lacnejšie ako klasické spaľováky, no to, kedy tento zlom nastane, bolo doteraz iba otázkou rôznych dohadov.

Na základe novej analýzy ale môžeme presnejšie určiť, kedy si budú môcť spotrebitelia kúpiť elektromobil za menej peňazí než by stál rovnako vybavený model so spaľovacím motorom. Odhaduje sa, že elektromobily segmentu C sa stanú lacnejšími už v roku 2026.

T&E

Menšie mestské elektromobily by svojou cenou mohli podliezť spaľováky v polovici roku 2026 a segment menších vanov a dodávok by sa mohol lámať v prospech elektromobility už koncom roku 2024.

Očakáva sa tiež, že do roku 2035 budú výrobcovia automobilov v Európe predávať výhradne bezemisné vozidlá, čiže buď tie na vodík, alebo elektrinu. Severské krajiny môžu dosiahnuť 100 % predaj elektromobilov už v roku 2028. Pre emisné ciele Európy by však stačilo, aby sa v roku 2035 predávalo aspoň 25 % elektrických áut.

Prechod by mohol byť prirodzený

Aktuálne sa hovorí aj o tom, že samotná únia by mala určiť presný dátum, kedy bude zakázaný predaj nových áut so spaľovacími motormi. So zvyšujúcou sa cenou spaľovákov a znižujúcou sa cenou elektromobilov by však tento prechod mohol byť úplne prirodzený. Prirodzený prechod na elektromobilitu očakáva aj automobilka Mercedes.

Jedného dňa určite nastane moment, kedy sa elektromobily, ich vývoj a výroba, stanú primárnym a dominantným zdrojom príjmov automobilky Mercedes, no aktuálne ich ešte stále „živí“ predaj áut so spaľovacími motormi. To aj napriek tomu, že Mercedes, podobne ako napríklad taký Volkswagen, investuje do elektromobility nemalé peniaze a úsilie.

Generálny riaditeľ automobilky hovoril, že automobilka už bude ďalej ťažiť iba z existujúcich motorov, ktoré upraví, aby prežili prísne európske regulácie v podobe normy Euro 7. Vývoj nových spaľovacích motorov už očakávať nemáme.

Mercedes

Všetky peniaze na vývoj poputujú primárne do segmentu elektromobility, no automobilka sa nebude silou-mocou snažiť presadiť ich predaj. Prechod na elektromobilitu bude podľa CEO Mercedesu postupný a „prirodzený“, autá so spaľovacími motormi sa budú predávať dovtedy, pokým budú životaschopné.

Vďaka investíciám do segmentu elektromobility bude automobilka na tento prechod pripravená. Aj preto si Mercedes nestanovil presný bod, kedy chce úplne skončiť s predajom spaľovákov, ako väčšina iných automobiliek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom