Kryptomeny, pre ktoré vidia veľkú budúcnosť nie len osobnosti ako Elon Musk, ale aj mnohí finanční analytici, majú aj množstvo odporcov, podľa ktorých ide o veľmi precenené finančné aktívum.

Jedným z nich je aj Brett Heath, CEO firmy Metalla Royalty & Streaming, ktorá sa zaoberá nákupom vzácnych kovov priamo od ťažobných spoločností a následným obchodovaním s nimi. Nejde pritom o žiadneho nováčika na trhu, firma funguje od roku 1983 a jej trhová hodnota činí približne pol miliardy dolárov.

Finančník prirovnal aktuálnu situáciu k predzvesti finančnej krízy

Ako informoval portál CoinTelegraph, Heath v rozhovore pre Kitco News varoval, že trh kryptomien nás povedie do ďalšej finančnej krízy. CEO označil digitálne meny za „licenciu na tlačenie peňazí pre súkromný sektor“, pričom spochybňoval najmä obrovské objemy peňazí, ktoré sa do trhu „pumpujú“ od začiatku minulého roka.

Heath porovnal americký menový agregát M1 (obeživo + vklady na bežných účtoch, pozn. redakcie), ktorý sa podľa jeho slov zvýšil od januára 2020 približne 3,5-krát.

Už to je podľa Heatha „mimoriadny nárast“ za tak krátke časové obdobie, no v porovnaní s nárastom trhovej kapitalizácie kryptomien, ktorá sa od začiatku minulého roka podľa údajov Coinmarketcap zvýšila viac ako 8-krát, ide o omnoho menší posun.

Finančník má obavy z rizika, ktoré podľa neho spôsobujú masové investície do konkrétnej triedy aktív (kryptomien), o ktorých sa domnieva, že nemajú „žiadnu skutočnú hodnotu“.

Poukázal pritom na fakt, že existuje množstvo kryptomien s nižšou hodnotou než bitcoin, ktoré sú podľa neho „podporené lepšou technológiou“, napríklad v oblasti udržateľnosti a spotreby energie, kde bitcoin oproti mnohým menším kryptomenám naozaj zaostáva.

Prečítaj si tiež
Panika založená na klamstve. Elon Musk zdecimoval kryptomeny vyjadrením, ktoré zavádza

Šéf Metalla Royalty & Streaming taktiež naznačil, že „ošiaľ“ okolo kryptomien mu pripomína internetovú akciovú bublinu takzvaných dot-com spoločností, ktorá na trhu vznikla na prelome tisícročí a spôsobila obrovský pád na burze.

Aktuálna situácia má podľa Heatha taktiež podobnosť s hypotekárnou krízou a pádom trhu s nehnuteľnosťami v roku 2008.

„Keď sa pozriete späť na posledných pár desaťročí a pozriete sa na všetky finančné krízy, ktoré sa stali, viete, všetky majú spoločné niekoľko vecí. Jedným z nich je masové prijatie „nového finančného produktu“ alebo novej technológie, ktorá nie je veľmi dobre pochopená,“ uviedol Heath. 

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP