Nie je to tak dávno, čo sme boli svedkami historickej udalosti vo svete kryptomien, kedy prvá spoločnosť zaoberajúca sa najmä obchodovaním s digitálnymi menami, burza Coinbase, vstúpila na americkú burzu NASDAQ, kde ponúkla svoje akcie verejnosti.

Volatilita ceny jej akcií sa síce kryptomenám taktiež priblížila a krátko po uvedení na burzu vystrelila až na 429 USD, no netrvalo dlho a cena padla dole až na úroveň približujúcu sa 200 USD, kde našla svoju spodnú hranicu. Aktuálne akcie Coinbase opäť rastú a pohybujú sa okolo 261 USD.

Ako však upozornil portál CoinDesk, nadšenci kryptomien a samotnej burzy nie sú jedinými, kto akcie Coinbase drží. Podľa správy, ktorú priniesol web Barron’s, v piatok najväčší výrobca čipov Intel uviedol, že v Coinbase vlastní podiel 3014 akcií s celkovou hodnotou okolo 800 000 USD.

Intel sa vlastníctvom „pochválil“ až teraz, držať akcie však môže už dlhšie

Kalifornská firma musela podľa správy akcie nakúpiť počas druhého štvrťroka, ktorý skončil 26. júna. Intel však nemusel akcie nakúpiť verejne, pretože spoločnosti, ktoré idú na burzy, musia vykazovať iba podiely najmenej vo výške 5 %, čo Intel nemá. Výrobca čipov však musí vo svojich výsledkoch vlastníctvo akcií nahlásiť.

NEPREHLIADNI
KVÍZ: Veríš si na 100 %? Tieto otázky o kryptomenách zvládne len pravý nadšenec


Coinbase pri vykazovaní kvartálnych výsledkov za druhý štvrťrok 2021 v utorok ukázala, že potenciál v burze je naozaj vysoký. Tržby na úrovni 1,9 miliardy dolárov predbehli aj odhady analytikov, pričom burza zaznamenala až 8,8 milióna používateľov vykonávajúcich transakcie každý mesiac a celkovo až 68 miliónov používateľov.

Burza zároveň oznámila, že viac ako 9000 finančných inštitúcií ju využíva na vytváranie vlastných kryptomenových produktov, zatiaľ čo za svojich partnerov označila aj spoločnosti SpaceX, Tesla a ich šéfa Elona Muska.

Zobraziť celú galériu (0)
Unsplash / Coinbase (úprava redakcie)

Coinbase však očakáva, že počet aktívnych používateľov a objem obchodov bude v treťom štvrťroku nižší, a to aj kvôli prepadu na trhu kryptomien a „suchému letu“, ktoré sme zažívali až do pozitívneho trendu, ktorý nabral bitcoin od konca júla.

Prečítaj si tiež
ROZHOVOR: Tradičný systém sa zrúti. Toto je finálny produkt kryptomien, nahradia naše financie

Firma je prvou veľkou kryptomenovou burzou, ktorej akcie sa obchodujú verejne na americkej burze. Znamená to, že ich budú pravdepodobne čoskoro držať aj bežné indexové fondy, čo ešte viac prepojí svet kryptomien a obyčajných investorov.

Tento krok si však našiel aj mnohých kritikov, ktorí poukazujú na vysokú rizikovosť hodnoty tejto firmy, pretože je až príliš previazaná s cenami kryptomien a objemu transakcií uskutočňovaných na platforme, ktorý v prípade pádu cien digitálnych mien výrazne klesne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP