Malária je jednou z najnebezpečnejších chorôb na svete, ktorá si každoročne vyžiada státisíce životov, najmä v tropických oblastiach. Napriek rozsiahlym preventívnym opatreniam, ako sú moskytiéry a postreky proti komárom, sa chorobu stále nedarí úplne eliminovať. Ako upozorňuje portál ScienceAlert, vedci teraz prichádzajú s prelomovým riešením – liekom, ktorý by mohol urobiť ľudskú krv smrteľnou pre prenášačov malárie.

Jedinečná liečebná metóda

Tento nový prístup je založený na látke nazývanej nitisinón, ktorá sa už dnes používa na liečbu niektorých genetických ochorení. Vedci z Liverpool School of Tropical Medicine zistili, že ak sa tento liek nachádza v krvi človeka, môže byť pre komáre smrtiaci už po jedinom prisatí. Počas experimentov sa komáre kŕmili krvou pacientov, ktorí užívali nitisinón. Výsledky boli šokujúce – väčšina komárov uhynula do 12 hodín, vysvetľuje tím vedcov v novej štúdii.

„Ak dokážeme urobiť ľudskú krv toxickou pre komáre, môžeme výrazne obmedziť šírenie malárie,“ vysvetľuje mikrobiológ Lee R. Haines z Liverpool School of Tropical Medicine. Použitie liekov na boj proti komárom nie je novinkou. Už v minulosti sa testoval ivermektín, ktorý sa podáva ľuďom alebo hospodárskym zvieratám a po preniknutí do krvi usmrcuje komáre. Nitisinón však prináša niekoľko výhod:

  • Pôsobí rýchlejšie – komáre uhynú už do niekoľkých hodín, zatiaľ čo ivermektín potrebuje viac času
  • Zostáva v krvi dlhšie – čím dlhšie je prítomný v tele, tým väčšia je pravdepodobnosť, že komár ho pri saní prijme
  • Nie je neurotoxický – ivermektín ovplyvňuje nervový systém, čo môže mať nežiaduce účinky, zatiaľ čo nitisinón je v tomto smere bezpečnejší
  • Menšie riziko ohrozenia iného hmyzu – ivermektín môže poškodiť aj užitočný hmyz, napríklad včely, zatiaľ čo nitisinón zatiaľ takéto účinky nepreukázal
  • Pôsobí rýchlejšie – komáre uhynú už do niekoľkých hodín, zatiaľ čo ivermektín potrebuje viac času
Fotografia komára
Gleb Korovko/Pixabay
Zatiaľ nie je nič definitívne

„Chceli sme nájsť látku, ktorá by fungovala lepšie ako ivermektín. Nitisinón sa v tomto smere ukázal ako veľmi sľubný kandidát,“ dodáva parazitológ Álvaro Acosta Serrano. Hoci výsledky experimentov vyzerajú sľubne, vedci upozorňujú, že ide zatiaľ len o prvé testy. Kým sa začne nitisinón využívať na boj proti malárii v praxi, je potrebné vyriešiť niekoľko otázok.

Jednou z hlavných obáv je možný vplyv na ekosystém. Hoci doterajšie štúdie nepreukázali negatívny vplyv na iný hmyz, je nutné vykonať rozsiahlejšie výskumy. Ďalším rizikom je možná rezistencia komárov. Ak by sa nitisinón používal dlhodobo, existuje šanca, že komáre si naň vyvinú odolnosť, čo by mohlo znížiť jeho účinnosť.

Ak sa podarí potvrdiť bezpečnosť a efektivitu nitisinónu, mohol by sa stať dôležitou súčasťou stratégie na elimináciu malárie. Možnosti sú rôzne – od jeho podávania ľuďom vo vysoko rizikových oblastiach až po obohatenie potravín o túto látku.

Geneticky upravené komáre

Jedným z možných riešení podobných ochorení je aj genetická modifikácia komárov, na ktorej vedci pracujú už dlhšie. Vedci geneticky modifikujú samcov komárov, aby počas párenia prenášali jedy z pavúkov a sasanky na samice. Tieto toxíny výrazne skracujú životnosť samíc, čím rýchlo redukujú populáciu komárov, ktoré prenášajú choroby.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP