Koncom minulého roka sme informovali, že syn spoluzakladateľa Esetu začína boj na Slovensku s cieľom „odstrániť“ hoaxy a dezinformácie. Vzhľadom na aktuálne dianie vo svete môžeme povedať, že boj proti týmto neduhom ešte nikdy nebol dôležitejší.

Proruských trolov je plný internet

Aj z tohto dôvodu vznikol na Slovensku startup, ktorý má hoaxy a dezinformácie odhaľovať a potláčať. Robí to pomocou analýzy dát naprieč internetom, volá sa Gerulata Technologies a založil ho syn jedného zo zakladateľov antivírusovej firmy Eset, Michal Trnka.

Unsplash (úprava redakcie)

O tom, že Gerulata Technologies nespí na vavrínoch, ale usilovne pracuje, svedčí aj dnešný príspevok na ich blogu. V ňom startup zverejňuje zoznam hlavných proruských informačných zdrojov, pričom každý zdroj hodnotili z pohľadu niekoľkých kľúčových kritérií.

Cieľom príspevku a zoznamu je pomôcť slovenským orgánom, autoritám, ale i občanom v boji proti kremeľskej propagande počas aktuálne prebiehajúcej ruskej agresii proti Ukrajine.

Dá sa povedať, že „slovenský internet“ je plný dezinformačných médií, ktoré sú v niektorých prípadoch prepojené so štátnymi záujmami Ruska, iné naopak len hľadajú akúkoľvek kontroverziu a snažia sa užiť si svojich „5 minút slávy“.

Aké nezmysli sa šírili najviac?

V Gerulata Technologies analyzovali aktivitu rôznych zdrojov, pričom zistili, že väčšina takéhoto obsahu pochádza práve z posledných mesiacov. Ukázalo sa tiež, že väčšina zdrojov, ktoré sa dostali na ich zoznam, je už dlhodobo proruských, pričom obsah niektorých siaha až po ruskú anexiu Krymu.

ScreenShot/ Gerulata Technologies

Ako píše Trnka v uverejnenom príspevku, historicky sa naratívy sústreďovali na kritiku sankcií, vykresľovanie západu ako dekadenta, upadajúcu civilizáciu, a jej porovnanie Ruskom. Nezabudla sa vyzdvihnúť a vychváliť sila ruského vojska, ekonomika a múdrosť politických elít.

Podľa dostupných informácií doposiaľ najväčšiu vlnu antiamerikanizmu a naratívov proti NATO a EÚ vyvolalo oznámenie o obrannej dohode medzi Slovenskom a Spojenými štátmi. Proruskí aktéri pritom všade naokolo tvrdia, ako táto dohoda ohrozuje suverenitu Slovenska a mier v našom regióne. Nechýbalo ani volanie po neutralite, a teda vystúpenie z NATO.

Všetko sa vystupňovalo v čase, kedy Rusko násilne a agresívne vtrhlo na pôdu suverénneho štátu, pričom tí najradikálnejší proruskí aktéri sa snažili aj toto správanie ospravedlniť, či dokonca schváliť. V priebehu pár dní však od týchto radikálnych tvrdení upustili, a snažili sa „relativizovať“ vojnu. Porovnávali ju teda k rôznym operáciám NATO a zvaľovali časť viny na Západ.

Zoznam proruských aktérov

Ako sme spomínali, Gerulata Technologies sa proti tomu rozhodla rázne zakročiť. Spoločnosť začala ručne anotovaným súborom údajov – väčšina pochádza z Facebooku – ktorý bol vytvorený zlúčením ich interných údajov s údajmi od ich partnerov.

Ďalej využili svoje technológie na objavenie ďalších proruských aktérov, pričom využili informácie, ako zdieľajú obsah a ako koordinujú s ďalšími zdrojmi. Zdroje boli neskôr manuálne overené a verifikované, že skutočne zdieľajú proruské naratívy.

Následne bol každý zdroj vyhodnotený podľa aktivity (koľko obsahu vyprodukoval za posledný rok), dopadu (koľko interakcií generuje) a vplyvu (ako často sa obsah zo zdroja šíri ďalej do proruskej siete). Kombináciou týchto metrík boli potom aktéri zaradení do zoznamu.

Celý zoznam si môžeš pozrieť/stiahnuť po kliknutí na „tento odkaz“, prípadne ho nájdeš na stránke blog.gerulata.com.

Zrejme ťa však neprekvapí, že na samom vrchole figuruje meno Ľuboš Blaha a v tesnom závese za ním nájdeš Slobodný vysielač, či Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku. Nechýbajú však ani mená ako Eduard Chmelár, Štefan Harabin, Róbert Švec a mnohí ďalší.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú