Koronavírus 2019-nCoV, ktorý vypukol koncom minulého roka v rínskom veľkomeste Wu-čan, sa dostal do ďalších okolitých krajín. Aj napriek masívnym opatreniam sa jeho šíreniu zatiaľ nedarí zabrániť.

Ako informuje NYTimes, počet potvrdených nakazených ľudí vzrástol za posledných 24 hodín o 200 a ich aktuálny počet je viac ako 830. Žiaľ, za 24 hodín vzrástol aj počet usmrtených ľudí až na 26. Zatiaľ čo potvrdených prípadov nákazy je sotva tisíc, odborníci odhadujú, že počet prípadov s koronavírusom sa môže pohybovať niekde v rozmedzí 4 až 8 tisíc. Okrem toho, nové prípady výskytu hlásia aj v mestách Hong-Kong či Macau a v štátoch ako Singapur, Saudská Arábia či Vietnam, informuje portál StraitsTimes. O tom, do ktorých ďalších krajín sa už vírus dostal, sme ťa informovali v našom predchádzajúcom článku.

Taktiež sme ťa informovali aj prísnych opatreniach, ktoré by mali šíreniu vírusu zabrániť, no zdá sa, že stopercentná karanténa mesta Wu-čan a ďalších 7 okolitých miest, vrátane metropol ako Huanggang, Ezhou a Chiba, šírenie nezastavuje, informuje Futurism. Krajina taktiež pristúpila k uzatvorenie Čínskeho múru a Disneylandu v Šanghaji. Obyvatelia mali teraz vítať Čínsky nový rok, no slávnosti boli v celej krajine zrušené a týka sa to aj osláv v Zakázanom meste v Pekingu, rôznych turistických destináciách a zrušený bol aj 4-dňový karneval v Hongkongu, informuje Daily Mail.

Zrušené boli aj slávnosti v Macau, kde žije viac ako pol milióna ľudí. Medzi opatrenia patrí aj zrušenie premiér 7 filmov, ktoré sa mali premietať v kinách počas tohto víkendu. Taktiež sa v krajine začali zatvárať obchody a jeden z najväčších predajcov oblečenia, Uni Qlo, zatvoril až 17 prevádzok v meste Wu-čan. Samotné mesto je uzatvorené už 2 dni. Obyvatelia ho nesmú opustiť a musia nosiť rúška. Ulice mestá pripomínajú „mesto duchov“. V dobe, kedy sa mali obyvatelia pripravovať na oslavy, sú takmer úplne prázdne.

Flickr

Neďaleké mesto Huanggang oznámilo, že zastaví verejnú dopravu. V meste vzniku epidémie stavebné stroje taktiež budujú špecializovanú nemocnicu, ktorá bude slúžiť iba pre nakazených ľudí a ktorá bude mať kapacitu zhruba 1000 lôžok, píše Bangkokpost. Objavili sa však aj správy, že v Číne polícia zatýka ľudí za šírenie poplašnej správy o návrate koronavírusu SARS ako v roku 2003. Zatknutí mali byť aj obyvatelia, ktorí si o tom písali na internete a obťažovali novinárov, aby sa tejto téme nevenovali. Hoci čínski úradníci informovali svetové zdravotnícke organizácie o novej chorobe, zdá sa, že sa niektorí ľudia pokúšali informácie doma potlačiť.

Zobraziť celú galériu (2)
MIK 34 Wu-chan - Ťažké stavebné stroje pracujú na stavebnom pozemku budúcej nemocnice v meste Wu-chan v strednej Číne 24. januára 2020. V meste Wu-chan plánujú otvoriť novú nemocnicu určenú špeciálne pre ošetrovanie ľudí nakazených novým koronavírusom. Tá bude mať 1000 lôžok. Chinatopix via AP

Svetové letiská, ktoré majú priame spoje s Čínou, či okolitými krajinami, zaviedli opatrenia a monitorujú všetkých cestujúcich, ktorí prichádzajú z týchto krajín. Ako informovala TASR, aj letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave nemá zavedené žiadne bezpečnostné opatrenia spojené s týmto vírusom, nakoľko naše letisko nemá žiadne priame spoje s letiskami v Číne ani s krajinami, kde sa tento vírus objavil. TASR taktiež informovala, že Peking pre dôsledky vírusu zrušil oslavy Čínskeho nového roka.

Situácia v Číne a najmä v meste Wu-čan je kritická, ľudia doslova kolabujú na uliciach, o čom svedčia aj kamerové zábery vyššie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zatiaľ tento prípad neoznačila ako stav ohrozenia medzinárodných rozmerov, no ak sa jeho šírenie v priebehu pár dní nezastaví, vyhlásenie krízového stavu zrejme budeme môcť očakávať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú