Autori článkov na pochybných weboch ostávajú vo väčšine prípadov skrytí za rúškom anonymity, čo len spochybňuje dôveryhodnosť stránky. Výskumníci z Číny ale prišli s možným riešením, ako anonymných tvorcov na konšpiračných a iných podvodných weboch odhaliť, informuje portál Dark Reading. Ich identitu totiž môže prezradiť umelá inteligencia. Ako?

Sociálne siete sú v poslednom čase zneužívané na šírenie obrovského množstva hoaxov, konšpirácií a dezinformácií. Takýto obsah sa dostáva medzi množstvo ľudí, ktorí mu, bohužiaľ, naletia a vo veľkom ho šíria ďalej. S týmto problémom bojuje napríklad Twitter alebo najväčšia platforma – Facebook. Ani tak veľkej spoločnosti sa ale nedarí dostať pod úplnú kontrolu šírenie hoaxov a dezinformácií.

Nástroje najväčších platforiem často nestačia

Hoci už mnohé siete podnikli kroky, ktorými majú obmedziť zdieľanie konšpiračných či dezinformačných článkov, ich nástroje sú často neefektívne. Príkladom môže byť aj nedávne video amerického konšpirátora, Alexa Jonesa, ktorý stojí za založením konšpiračného webu Infowars.

Slovenským prostredím Facebooku sa jeho video naďalej šírilo aj napriek tomu, že sieť obmedzila dosah Jonesových príspevkov ešte v máji 2019, pričom odstránila aj jeho platformu a Jonesov profil zablokovala. Bližšie informácie k tejto téme nájdeš v samostatnom článku.

Dezinformácie a konšpirácie sú globálnym problémom

Šírenie dezinformácií, konšpirácií a hoaxov je teda globálny problém, ktorý vo veľkej miere polarizuje spoločnosť. Dôkazom toho môžu byť pokojne aj články anonymných autorov konšpiračných webov priamo zo Slovenska.

Aj u nás máme množstvo stránok, ktoré publikujú konšpiračný obsah na rôzne témy. Zväčša takéto weby reagujú na aktuálne dianie doma či vo svete, no vo svojich príspevkoch uvádzajú mylné, nesprávne interpretované alebo vymyslené informácie, ktoré však majú pôsobiť dôveryhodne. Autori takýchto článkov sú často neznámi, čo je prvým znakom toho, že sa môže jednať o dezinformačný alebo konšpiračný obsah.

Zoznam niekoľkých populárnych konšpiračných webov, ktoré publikujú články bez uvedenia autora:

  • infovojna.sk
  • aeronet.cz (CZ/SK konšpiračný web)
  • hlavnespravy.sk
  • badatel.net
  • stratenaeuropa.sk
  • zemavek.sk
  • obcianskytribunal.sk
  • slobodnyvysielac.sk
  • magazin1.sk
  • magnificat.sk
  • silavedomia.sk

Na Slovensku zostavil rebríček najväčších konšpiračných webov portál Konšpirátori.sk. Dokonca sa nedávno objavil prvý prípad, kedy proti konšpiračnej stránke začala bojovať aj slovenská vláda. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž podalo žalobu na jeden z najväčších konšpiračných webov u nás – Badatel.net. Viac sa dozvieš v tomto článku.

AI môže odhaliť anonymných autorov. Potrebuje ešte čas

Dohľadať autora takýchto článkov je neraz takmer nemožné, no z Ázie prichádza možné riešenie, ktoré tvorcov takéhoto obsahu odhalí vďaka umelej inteligencii. Kyberbezpečnostná divízia spoločnosti Baidu sa rozhodla využiť strojové učenie, prostredníctvom ktorého chce následne odhaliť autorov anonymných článkov.

Baidu je čínska technologická spoločnosť zameraná na internet a umelú inteligenciu, patrí k najväčším na svete. Výskumníci použili na „trénovanie“ technológie 130 000 článkov od 3600 autorov z viacerých webov, aby mohlo strojové učenie na základe textu identifikovať neznámeho autora.

Zo skupiny 5 autorov bol odhalený autor anonymného článku s úspešnosťou 93 %, avšak pri hľadaní autora medzi 2000 ďalšími to umelá inteligencia zvládla len s úspešnosťou 27 %. V tomto smere sa musí technológia ešte zlepšovať, no ide o prvý dôkaz toho, že ani anonymní „hrdinovia“ konšpiračných webov nemusia ostať navždy v utajení.

Hoci nie je AI v odhaľovaní ich identity zatiaľ príliš presná, dokázala, že anonymov je predsa len možné odhaliť. Výskumníci pritom naučili umelú inteligenciu rozpoznávať a identifikovať autorov aj na základe ich štýlu písania, ktorý je nezameniteľný s inými autormi. V budúcnosti sa tak môže strojové učenie zlepšiť natoľko, že bude môcť odhaliť dezinformátorov a konšpirátorov s oveľa vyššou presnosťou.

Slováci veria konšpiráciám najviac spomedzi štátov V4

Práve ich články totiž dokážu v posledných rokoch ovplyvniť názory ľudí v mnohých oblastiach, aktuálne najmä pri téme koronavírusu, 5G sietí či politických témach. Slováci sú v tomto smere národ, ktorý dokáže konšpiráciám uveriť vo veľkej miere.

Podľa prieskumu Globsec majú Slováci veľkú tendenciu veriť konšpiráciám. Respondenti boli oslovení s viacerými tvrdeniami, ktoré obsahovali konšpiráciu, pričom vo výsledku im verilo až 56 % opýtaných ľudí.

S týmto výsledkom tak Slovensko tromflo aj susedné Česko, kde predloženým konšpiráciám verilo 29 % ľudí. Poľsko skončilo v prieskume s výsledkom 34 % a Maďarsko s 35 %. Spomedzi štátov V4 tak najviac veria konšpiráciám práve Slováci. To však vytvára v online prostredí „živnú pôdu“ pre ďalšie a ďalšie pochybné média, ktoré vytvárajú konšpiračné a dezinformačné články.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú