Plusy

+ Kvalitné kovové telo
+ Výborný touchpad s funkciou DualPad
+ Silná grafika Nvidia GeForce RTX 3050, až 1 TB SSD
+ Podpora nabíjania cez USB-C
+ 4K OLED monitor s vlastným farebným profilom
+ Obmedzená emitácia modrého svetla z displeja

Mínusy

- Iba jedno USB-C, iba jedno USB-A gen. 3.2
- Väčšie rozmery, 16" už nie je na denné prenášanie
- Veľký nabíjací adaptér
- Podsvietenie klávesnice mohlo byť zvládnuté lepšie (strieborný model)

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.0
8.6
Displej
9.5
9.4
Výkon
8.0
6.6
Operačný systém
10
7.7
Výdrž batérie
8.5
7.1
8.9
Hodnotenie redakcie
7.9
Užívateľské hodnotenie
5 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

E-shopy sú dnes ponukou notebookov doslova zaplavené a aby toho nebolo málo, každý model sa v nich vyskytuje hneď v niekoľkých konfiguráciách procesora, pamätí alebo displejov.

Navyše, pokiaľ nepatríš k náruživým gamerom, ale naopak notebook musí slúžiť ako denný chlieb na prácu, minimálne rovnako dôležité ako výkon, sú aj parametre typu konektorová výbava, hmotnosť, rozmery či samotná konštrukcia.

Do redakcie sa nám dostal ASUS Vivobook Pro 16X OLED, pri ktorom našťastie žiadny chaos nie je. Na našom trhu nájdete dve verzie tohto 16-palcového stroja – jednu výkonnejšiu (OLED010T), ktorú som testoval aj ja, a druhú, trochu konzervatívnejšie vybavenú (OLED012T).

Teoreticky sa ale môžu objaviť aj viaceré odchýlky, nie len pri procesore a úložisku.

Technické parametre ASUS Vivobook Pro 16X OLED (OLED010T vs OLED012T):

  • Intel Core i7-11370H, 16GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, 1TB SSD, 16″ OLED displej s rozlíšením 3840 x 2400 pixelov
  • Intel Core i5-11300H, 16GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB, 512GB SSD, 16″ OLED displej s rozlíšením 3840 x 2400 pixelov

Zaujímavé je, že web a promo materiály ASUS-u tento model radia do kategórie „na doma“, ale nálepky na notebooku ospevujú jeho vhodnosť „for creators“, teda doslova „video editorov, grafikov, 3D rendering a gaming“.

Fontech

Setup pre home office

Značka teda mieri na profíkov pracujúcich na home office, no takých, ktorí občas počítač zoberú niekam inam, alebo sa radi rozvalia na gauči a desktop si teda skladať nechcú.

Takýto štýl práce mi vôbec nie je cudzí. Na pravú stranu tela bezproblémovo pripájam externý monitor cez klasické HDMI. Zvyknutý som však na dva, no naštastie mi s ASUS-om funguje aj trochu zvlášne kombo DisplayPort-USB-C kábla, ktorý pripájam do jediného USB-C (Thunderbold 4) portu hneď vedľa. Jedinou zmenou je, že zo 144 Hz monitora nedostanem viac než 60 Hz rozlíšenie, čo napríklad MacBook zvládne. Nepovažujem to však za veľký problém.

FonTech

V konektorovej výbave vidím aj 3x USB-A, hoci prekvapivo len jedno poslúži na pripájanie rýchlych USB 3.2 diskov (tie naľavo sú pomalšie). Je tu aj výstup na slúchadlá / vstup na mikrofón a čítačka microSD kariet.

Dnes by som si už asi prial viac USB-C výstupov. Zaujímavý postreh mám aj k nabíjaniu. ASUS v krabici stále dodáva nevzhľadnú nabíjačku so zdrojom v podobe veľkej kocky, ktorá len zavadzia a najradšej by si ju okamžite hodil kdesi pod stôl. S rozmermi sa asi veľa robiť nedá, do počítača totiž dokáže tlačiť až 120 W a 96 Wh batériu z nuly nabije za veľmi slušné 2 hodiny.

Fontech

Zdroj sa však stále pripája cez archaický guľatý DC-IN konektor, pričom ASUS Vivobook Pro 16X OLED podporuje aj nabíjanie cez USB-C (štandard USB Power Delivery). V praxi by som si teda nabíjačku nechal v spleti káblov doma a na cesty prikúpil USB-C (USB PD) adaptér. Určite však mal byť už priamo v balení, hoci rozumiem, že 120 W zdroje môžu stáť aj sto eur a mohlo by to predražiť koncovú cenu pre zákazníka.

Na cesty áno aj nie

Hmotnosť notebooku ASUS stlačil pod 2 kg, presnejšie na 1 946 gramov. Spolu s perfektne spracovaným hliníkovým telom by som sa teda notebook nebál nosiť ani so sebou, hoci radšej v poriadnom obale, aby náhodou nič v zatvorenom stave nazatlačilo na obrí 16-palcový displej.

Práve 16″ rozmer je miernym kompromisom – pod veľkú klávesnicu s dokonalým zdvihom a naozaj perfektným zadávaním textu sa perfektne oprú dlane, zostal priestor na výborne vyladený a presný touchpad a samozrejmosťou je aj numerická klávesnica.

Len teda do štýlových tašiek cez rameno ani menších ruksakov pre 13 a 14-palcové ultrabooky (na každodenné nosenie so sebou sú práve tie) sa 16-palcový (viac domáci) Vivobook skrátka nezmestí.

Fontech

Displej je samostatná kategória a OLED stále skôr výnimkou

OLED displej je masívna výhoda pre ASUS Vivobook Pro 16X OLED. Začnime teoreticky nižšou spotrebou a vyššou výdržou na jedno nabitie, pričom platí to čo pri mobiloch – pri nastavení čiernej témy alebo videách skrátka body, ktoré majú byť úplne čierne, nesvietia, a tak spotrebúvajú menej energie.

S tým logicky prichádza aj výhoda vyššieho kontrastu. Čierna je naozaj čierna a zvyšok obrazu sa tak zdá svetlejší, čím sa mimochodom umožňujú používať nižšie hodnoty jasu aj pri práci vonku a na priamom Slnku. ASUS navyše tento displej nakalibroval tak, aby ponúkal 100 % vernosť v gamute DCI-P3, čo naozaj ocenia všetci videoeditori a grafici, aby všetko vyzeralo tak, ako naozaj má.

Nespornou výhodou displeja je tiež jeho jemné 4K rozlíšenie, podpora HDR farieb či technológia, vďaka ktorej má displej emitovať až o 70 % menej modrého svetla.  Pridaj si k tomu špičkové pozorovacie uhly a vo výsledku tak prídeš na to, že sa mu nedá prakticky nič vyčítať, či už budeš na notebooku pracovať, alebo konzumovať filmy a videá.

Malú výčitku mám však ku klávesnici, presnejšie k jej podsvieteniu v spojení so striebornou verziou notebooku. Biele posvietenie v kombinácii so svetlými tlačidlami robí počas dňa ich popis paradoxne horšie čitateľný, takže budeš rád, že sa dá cez funkčné klávesy vypnúť. V noci a na čiernom variante by to malo byť v poriadku.

Som však rád za čítačku odtlačkov prstov ukrytú v tlačidle vypínača, ktorá výrazne urýchľuje prihlasovanie do Windowsu. Príjemným bonusom je aj webkamera so štandardným rozlíšením 720p, no fyzickou klapkou na jej prekrytie.

Výkon využiješ skôr v aplikáciách ako hrách, všetko mieri na kreatívcov

Hneď po rozbalení mi Windows ponúkol aktualizáciu na Windows 11. Nezaznamenal som žiadne problémy s kompatibilitou ovládačov ani pri 4 GB grafike Nvidia GeForce RTX 3050. Zostávalo teda overiť, ako sa kombinácia hardvéru správa pri ostrej záťaži.

Verím, že majitelia notebook vyťažia najmä v desktopových aplikáciách, kedy príde vhod 16 GB RAM a rýchle SSD. Nemal som problém s prehrávaním 4K videí a filmov ani bežnou prácou, ktorá zahŕňa úpravu veľkých obrázkov.

Tam je parádnou pomocou ASUS DialPad integrovaný do touchpadu. Ide o virtuálne koliesko, ktoré „vytiahneš“ z pravého horného rohu a následne ti umožní ovládať niektoré zaujímavé funkcie v najpoužívanejších programoch prostredníctvom takejto touchpadovej dotykovej skratky. Najlepšie vysvetlenie ponúkne video nižšie.

Jeho funkcie sa menia na základe aplikácie, ktorú máš práve otvorenú. Na ploche Windowsu krúžením iba meníš hlasitosť alebo jas displeja. Čary sa však začnú diať napríklad vo Photoshope, kde už možeš zoomovať celý obrovský obrázok alebo prepínať jednotlivé nástroje.

Všetko musí podporovať používaný softvér, napríklad Adobe však ponúka podporu aj pre hardvérové touchpady a kolieska, s ktorými je rýchlejšie napríklad saturáciu farieb alebo veľkosť obrázka zmeniť rýchlym otočením fyzického ovládača, namiesto niekoľkých klikov myši a lovením správnej hodnoty na niekoľkých pixelov daného ukazovateľa. Užívať si ho tak budú profíci v Photoshope, Lightroome alebo dokonca pri video editovaní v Premiere a After Effects, kde je ideálny na jemný posun v celej časovej stope.

Funkcie kolieska si vieš nastaviť cez softvér ASUS ProArt Creator Hub.

ASUS

Na hranie hier stroj úplne vhodný nie je a dôvod je jednoduchý. Najnovšie FPS hry v 4K rozlíšení, ktoré má monitor, pochopiteľne nerozbeháš ani s takto slušným hardvérom a pri znížení rozlíšenia naopak vidno, že na obrazovku neposielaš jeho natívne rozlíšenie. Je tu aj limit 60 Hz na inak skvelom displeji. Viem si teda predstaviť skôr hranie pokojnejších stratégií, než sú akčné strieľačky.

Základný test hardvéru (UserBenchmark)

Ale vlastne… Prečo trápiť lokálny hardvér, keď je rok 2021 a ty si na skvelý displej cez rýchlu Wi-Fi 6 (hoci takýto štandard zrejme ešte nemá ani tvoj router) môžeš hry streamovať cez služby ako je Nvidia GeForce Now alebo Google Stadia? To mi dáva oveľa väčší zmysel.

Základný test hardvéru (UserBenchmark)

V poriadku je aj teplotný a hlukový manažment počítača. Dvojicu ventilátorov som počul skôr pri zapisovaní (inštalovaní) na rýchly SSD disk, ako pri bežnej záťaži. Horná časť okolo klávesnice sa nikdy poriadne nezohriala, teplo som cítil skôr v spodnej časti Vivobooku.

Veľký notebook, veľká batéria

Prax je jasná, 96 Wh batéria je dostatočne veľká a energiu pomáha šetriť už spomínaný OLED panel či naopak integrovaná grafika od Intelu, ktorá môže pracovať vo chvíľach, kedy nepotrebuješ plný výkon od Nvidie.

Moj bežný kancelársky deň, teda prácu v Chrome a editáciu textov či jednoduchých obrázkov notebook zvládal bez zaváhania, po takmer dve a pol hodine nezmizla ani tretina energie a ukazovateľ v spodnej lište stále hlásil 70 %.

Bežný 8-hodinový deň tak v kancelárii zvládneš nepochybne aj v prípade, že si zabudneš nabíjačku. Opäť ale zdôrazním, že toto bude stroj, ktorý to v praxi bude mať k nabíjačke na stole bližšie, ako k ruksaku na cesty.

Záver

Sám nie som úplne cieľovka pre 16-palcový notebook, hoci tento veľký displej šikovne maskuje hmotnosťou pod dva kilogramy. S novým ASUS Vivobook Pro 16X OLED som sa však výborne cítil v rámci domáceho home office, kde už obrovský displej často nahradí aj externý monitor. Tento OLED panel navyše dominuje perfektným farebným podaním vyladeným pre profíkov a skvelým kontrastom aj pre filmových nadšencov.

Páči sa mi klávesnica aj touchpad, ktorý v podaní ASUS-u opäť experimentuje funkčnosťou navyše. Je len na tebe či DialPad využiješ, alebo ho skrátka necháš vypnutý. Uspokojila ma aj ponuka portov, hoci je USB-C v ponuke len jedno. Výhrady k nabíjačke sa dajú rýchlo napraviť kúpou inej, praktickejšej.

HODNOTENIE

8/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú