Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už pred viac ako 20 rokmi sme v blízkosti stredu našej galaxie, neďaleko supermasívnej čiernej diery Sgr A*, ktorá obýva srdce Mliečnej dráhy, objavili veľmi zvláštny objekt, o ktorom si vedci dlhú dobu mysleli, že je len veľkým oblakom plynu a prachu.

Nová štúdia publikovaná v žurnále Astrophysical Journal však ukázala, že ide o niečo úplne iné. Na tému upozornil portál Phys.

Objekt, z ktorého vedcov bolí hlava

Vedci objavili dva obrovské oblaky, ktoré dostali pomenovanie G1 a G2. Keď sa v roku 2014 objekt G2 ocitol v periapsíde (mieste, na ktorom bol najbližšie k čiernej diere) začal sa správať úplne inak, ako sme očakávali.

Nedošlo k jeho roztrhnutiu, ale z kompaktného objektu sa natiahol do akéhosi čudného podlhovastého tvaru a potom sa opäť vrátil do svojho pôvodného tvaru.

V strede našej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera označovaná ako Sagittarius A. Screenshot/YouTube

Tieto zistenia viedli k domnienkam, že to, čo nazývame čiernou dierou Sgr A*, je v skutočnosti exotický typ temnej hmoty známy ako „darkinos“.

Teraz vedci v novej štúdii zistili, že v skutočnosti je objektom G2 trojica hviezd.

Ako sme spomínali, keď sa objekt G2 priblížil k čiernej diere, očakávalo sa, že dôjde k obrovskému „ohňostroju“, pri ktorom Sgr A* roztrhá a zhltne daný objekt, čo sa, na prekvapenie všetkých, nestalo.

Okrem toho tento objekt obklopovali aj iné zvláštnosti. Štúdie ukázali, že teplota G2 je takmer 2-krát vyššia ako teplota okolitých oblakov, respektíve zdrojov prachu. To sa vysvetľovalo tým, že v strede našej galaxie zrejme existuje extrémne veľké množstvo hviezd, ktoré tento oblak mohli zahriať.

Objekt G2 v sebe ukrýval tajomstvo

Potom sa však naskytla otázka, prečo je na túto teplotu zahriatý iba objekt G2, nie aj ostatné zdroje prachu v strede galaxie. Skrátka a jednoducho, čím dlhšie vedci G2 pozorovali, tým bol tento objekt záhadnejší a bolo jasné, že musí ísť o niečo viac, ako len o oblak prachu a plynu.

Najnovšie pozorovania G2 prostredníctvom teleskopu VLT (Very Large Telescope) ukázali, že skutočne sa nejedná o obyčajný oblak prachu, ale o objekt pozostávajúci z 3 mladých vyvíjajúcich sa hviezd, ktoré sa začali formovať ani nie pred 1 miliónom svetelných rokov. Podľa Floriana Peißkera, ktorý sa na výskume podieľal, sme v okolí stredu galaxie ešte nikdy mladšie hviezdy nespozorovali.

Teraz sa však naskytá otázka, odkiaľ sa takéto mladé hviezdy vzali, keďže okolie supermasívnej čiernej diery nie je zrovna ideálne prostredie pre ich formovanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú