Konečne poznáme hustotu temnej hmoty v našej galaxii, má len zopár gramov
Astronómovia sú znovu o kus bližšie k objaveniu temnej hmoty a jej presným vplyvom na dianie vo vesmíre. Počas 237. stretnutia Americkej astronomickej spoločnosti (AAS) vedkyňa Sukanya Chakrabarti odhalila nové informácie o hustote temnej hmoty v našej domovskej galaxii. Všetky informácie, ktoré zazneli na stretnutí ASS sú dostupné na predtlačovom serveri arXiv a neskôr majú byť publikované v žurnále Astrophysical Journal Letters, o téme informoval portál Space.
Chakrabarti spolu so svojim tímom na získanie údajov o hustote a vlastnostiach temnej hmoty použili údaje z pulzarov. Tie poslúžili vedcom na sledovanie radiálneho a vertikálneho zrýchlenia hviezd, ako vo vnútri, tak aj mimo galaktickej roviny.
Na základe týchto nových vysoko presných meraní a známeho množstva viditeľnej hmoty v galaxii boli vedci schopní vypočítať hustotu temnej hmoty v Mliečnej dráhe bez toho, aby sa uchýlili k obvyklému predpokladu, že je galaxia v ustálenom stave, informuje portál ScienceDaily.
„Naša analýza poskytuje nielen prvé meranie malého zrýchlenia hviezd v galaxii, ale otvára tiež nové možnosti, ktoré vedú k pochopeniu podstaty temnej hmoty a temnej energie vo väčšej mierke,“ uviedla Chakrabarti.
Z uvedeného vyplýva, že pulzary poslúžili ako akcelerometer, ktorý využili odborníci na meranie veľmi malých zrýchlení odorávajúcich sa v našej galaxii. Štúdia totiž okrem iného naznačuje, že hoci hviezdy sa rútia galaxiou rýchlosťou až niekoľkých stoviek km/s, k zmene ich rýchlostí dochádza doslova slimačím tempom (niekoľko cm/s).
„Využitím jedinečných vlastností pulzarov sme boli schopní merať veľmi malé zrýchlenia v galaxii. Naša práca otvára nové okno v galaktickej dynamike,“ uviedol spoluautor štúdie Philip Chang.
Zatiaľ čo predchádzajúce štúdie pri výpočtoch priemernej hustoty predpokladali stav galaktickej rovnováhy, tento výskum sa zakladal na prirodzenom nerovnovážnom stave. Inými slovami v starších výskumoch vedci predpokladali, že hviezdy v našej galaxii fungujú presne tak, ako planéty v našej slnečnej sústave, teda, že existuje sila smerujúca ku galaktickému stredu, ktorá tieto hviezdy akceleruje a udržuje ich na pravidelnej eliptickej dráhe, čo podľa nových poznatkov nie je celkom pravda, píše Forbes.
Práve v tomto bode zohrali kritickú úlohu binárne pulzary. Pulzary sú vo svojej podstate vysoko zmagnetizované a rotujúce neutrónové hviezdy, ktoré sú silným zdrojom elektromagnetického žiarenia, pričom intenzita pozorovaného žiarenia sa pravidelne mení v závislosti od rýchlosti ich rotácie.
Binárnymi pulzarmi sa myslí systém, kde pulzar má v tesnej blízkosti ďalší objekt (biely trpaslík, neutrónová hviezda) s ktorým vďaka vzájomnej gravitačnej interakcii obieha okolo spoločného ťažiska, ktoré sa však nenachádza vo vnútri ani jedného z týchto objektov.
Ako píše portál Cosmos, zaujímavosťou na pulzaroch je aj to, že pulzy elektromagnetického žiarenia sú také presné, že by sa dali porovnať s atómovými hodinami. Predpokladá sa tiež, že pri vzájomnom obiehaní sa pulzary vyžarujú energiu vo forme gravitačných vĺn.
Keďže pulzary emitujú pulzy elektromagnetického žiarenia veľmi presne, monitorovaním malých zmien v rotácii sme dokázali odhadnúť akou rýchlosťou sa tieto pulzary pohybujú a odvodiť tak gravitačné pôsobenie, ktoré na ne vyvíja temná hmota.
Konkrétne vedci študovali 14 binárnych pulzarov nachádzajúcich sa v okruhu asi 3000 svetelných rokov od Slnka a zistili, že priemerná hustota temnej hmoty je výrazne nižšia ako sa predpokladalo. Výsledky totiž naznačujú, že množstvo temnej hmoty na kubický centimeter je len 7*10-25, čo v prípade prepočtu na objem Zeme činí 740 gramov.
Ide o dôležitý výskum, ktorý môže výrazne pomôcť lepšie pochopiť vlastnosti a správanie temnej hmoty, akú úlohu hrá v galaxii ako celku, ale tiež vie odhaliť detaily pri jej objave. Hoci temnú hmotu nedokážeme detegovať a o jej existencii vieme len vďaka jej gravitačným účinkom, vďaka špeciálnej simulácii si môžeme aspoň predstaviť ako asi vyzerá.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nikdy sme nič také nevideli. Vedcom sa podarilo odhaliť skryté tajomstvo čiernej diery
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
Vedcov nechali s otvorenými ústami. Študenti postavili raketu, ktorou prekonali 20-ročný rekord
Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
Nová Starship má za sebou prvý štart. Dokázala niečo, čo malo byť nemožné (+VIDEO)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Vedcov nechali s otvorenými ústami. Študenti postavili raketu, ktorou prekonali 20-ročný rekord
-
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Vyrobili ich automobilky, ktoré už neexistujú. Toto je TOP 8 áut, ktoré sa navždy zapísali do histórie
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Slováci o nich vôbec netušia. Expert prezradil tajné triky, ktorými ušetríš stovky eur na energiách
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
Sopka na Islande sa znovu ozvala. Obyvatelia museli opustiť mesto
Zlato stúpa na cene. Nad budúcnosťou visí otáznik, všetko závisí od týchto faktorov
Dopyt po hybridoch v Európe rastie. Elektromobily sú na vzostupe
Padajú na Zem častejšie, než si myslíme. Aká je šanca, že našu planétu čoskoro zasiahne asteroid?
Microsoft hasí obrovskú blamáž. Vydal aplikáciu, ktorá zbiera o tebe údaje a mení nastavenia
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené