Rok 2020 sa pre astronómov začal veľmi zaujímavo už na jar, kedy bola v marci jasne viditeľná Venuša a v apríli sa objavil meteorický roj Lyridy. V júni sme naopak mohli sledovať prstencové zatmenie Slnka, no a v júli sa objavuje jasná kométa, ktorú bude možné pozorovať celé týždne.

Podľa astronómov ide o najjasnejšiu kométu za posledných 13 rokov. Bližšie detaily o tomto výnimočnom pozorovaní zverejnil na svojom blogu známy astrofotograf a astronóm z Česka, Petr Horálek.

Po viacerých zaujímavých vesmírnych divadlách sa nám aktuálne naskytá pohľad na jedinečnú kométu známu pod prezývkou Neowise. Kométa označená ako C/2020 F3 dosahuje vysokú jasnosť, vďaka čomu je dobre pozorovateľná aj voľným okom. Kométu poprvýkrát spozorovali astronómovia ešte v marci pomocou systému Neowise, ktorý ju narozdiel od stredne veľkých systémov dokázal zachytiť.

Aktualizácia 4.8.2020

Po výnimočných pozorovaniach kométy Neowise, ktorú bolo možné voľným okom vidieť od začiatku až do konca júla, sa vesmírne divadlo pomaly končí. Kométa sa z nášho dohľadu vzďaľuje a čoskoro zmizne nadobro na ďalšie tisícky rokov. Hoci už nie je tak viditeľná ako v predošlom mesiaci, stále sa dá Neowise na nočnej oblohe nájsť. K tomu bude však potrebný aspoň ďalekohľad.

„Kométa sa už bohužiaľ vzďaľuje a rapídne slabne. Očami pozorovateľná nie je, dá sa však nájsť v malých a stredne veľkých ďalekohľadoch.

Takto teleskopicky sa bude dať pozorovať zhruba do tretej dekády augusta, než opäť začne rušiť Mesiac,“ informoval našu redakciu FonTech.sk český astrofotograf a astronóm Petr Horálek.

Na posledné pozorovania kométy Neowise tak už neostáva veľa času. Koncom augusta sa nadobro stratí z nášho dohľadu a bude pokračovať na svojej ceste vesmírom. Kvôli veľkej obežnej dráhe opäť zavíta do našej slnečnej sústavy až o 6800 rokov.

Aktualizácia 23.7.2020

Kométu Neowise môžeme pozorovať na nočnej oblohe už niekoľko týždňov. Jedinečná kométa sa však čoskoro vzdiali z dohľadu a viac ju už celé generácie neuvidíme. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie boli ešte na začiatku júla, kedy sa kométa nachádzala v blízkosti Slnka.

V posledných dňoch už nie je tak jasná ako v úvode mesiaca, no zúfať nemusia ani tí, ktorí ju ešte na oblohe nezazreli. Majú totiž ďalšiu príležitosť. Neowise bude možné sledovať až približne do augusta, no práve dnes sa nachádzala v najbližšom bode k našej Zemi, informuje Wired.

Pre ľudí žijúcich na severnej pologuli sa tak naskytla ďalšia možnosť pozorovať kométu ešte niekoľko dní aj voľným okom. Neowise bola vo vzdialenosti od Zeme len 0,69 astronomických jednotiek, čo predstavuje približne 103,5 miliónov kilometrov.

Čoskoro sa však kométa stratí z nášho dohľadu, nebude ju možné pozorovať bez použitia teleskopu a neskôr sa vzdiali nadobro. Na jej pozorovanie tak ostáva už len posledných pár dní. Kvôli veľkej eliptickej orbite, na ktorej Neowise obieha, sa z dohľadu stratí na ďalšie tisícky rokov.

Pôvodný článok

Najjasnejšia kométa za posledných 13 rokov vydrží na oblohe ešte niekoľko týždňov

Svetu sa však odhaľuje až v priebehu júla. Viditeľná má byť aj začiatkom augusta. Kométa sa ešte 3. júla priblížila k Slnku a orbite Merkúra. Tento prechod spôsobil výbuch plynov a prachu z ľadového povrchu kométy, čo vytvorilo jej jasný chvost.

Svoju vysokú jasnosť nabrala kométa práve pri tomto prelete okolo Slnka a udrží si ju ešte niekoľko dní, kedy bude voľným okom pozorovateľná aj počas svitania.

Zobraziť celú galériu (11)
Petr Horálek / Stellarium

Už teraz tak ide o najjasnejšiu kométu na oblohe od roku 2007. Vtedy bolo možné sledovať kométu C/2006 P1 McNaught, ktorá bola v tej dobe najjasnejšou za posledných 40 rokov. Neowise je pozorovateľná už od víkendu. Spočiatku ale neboli najvhodnejšie podmienky na pozorovanie, nakoľko bol 5. júla Mesiac práve vo fáze splnu.

Ideálnejšie podmienky sú teda v týchto dňoch, kedy ju bude na oblohe vidieť jasnejšie. Neowise môžeme pozorovať po západe až po východ Slnka. Od 9. júla je totiž kométa cirkumpolárna, teda nebude zapadať za obzor. Najlepšie hodiny na jej pozorovanie budú zhruba po 22:30 nízko nad severným obzorom. Najviac viditeľná bude kométa približne o pol 3 ráno.

Postupne sa kométa presunie na večernú oblohu do „predných labiek“ súhvezdia Veľkej medvedice (19. júla) a bude pozorovateľná vyššie a vyššie nad obzorom (už 18. júla ju o 22:30 nájdeme viac ako 15 ° nad severo-severozápadným obzorom). Iba očami by mohla byť viditeľná až do augusta,“ informoval astronóm a astrofotograf Petr Horálek.

Pokiaľ by si sa teda aj ty chcel vybrať kométu Neowise pozorovať, ideálne je nájsť miesto s najväčšom tmou, kde by pozorovanie nerušil svetelný smog. Vhodné je pozorovať kométu z vyvýšeného miesta, kde nebudú vo výhľade prekážať domy a iné objekty.

Najlepšie je to teda na horách. Pokiaľ by si ale nevedel, kam sa na nočnej oblohe pozrieť, pomôcť môže online observatórium.

Na webe The Sky Live stačí zadať lokalitu, z ktorej chceš kométu pozorovať a následne len vyhľadať Neowise vo vyhľadávaní. Online observatórium potom ukáže, kde presne sa kométa nachádza.

Spolu s kométou sa objavujú aj svietiace oblaky

Okrem kométy však je možné pozorovať aj jedinečné nočné svietiace oblaky, ktoré sa na oblohe javia ako „elektricky modré“. Objavujú sa najmä v priebehu západu a východu Slnka počas letného slnovratu. Nejde pritom o obyčajné oblaky.

Zobraziť celú galériu (11)
Nočné svietiace oblaky vo Švédsku. Zdroj: Wikipedia

Bežné oblaky sa totiž vyskytujú v troposfére (8 – 10 km), tieto jedinečné oblaky sú tvorené ľadovými kryštálmi s meteorickým prachom a nachádzajú sa vo výške až 85 km na Zemou.

Slnečné lúče ich tak osvetľujú zospodu. Najlepšie pozorovanie tohto úkazu je práve pri zvýšenej slnečnej aktivite počas letného slnovratu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú