Vedcom sa v novej štúdii publikovanej v žurnále The Astrophysical Journal Letters podarilo dosiahnuť významný objav. Odhalili totiž dva planúce kvazary prechádzajúce obrovskou kolíziou a to len 900 miliónov rokov po Veľkom tresku. Toto obdobie známe ako Kozmický úsvit (epocha kedy vznikli prvé hviezdy, galaxie…) je podľa astronómov kľúčové pre pochopenie formovania vesmíru, ale nesmierne náročné na pozorovania. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Kolidujúce kvazary

Kvazary sú extrémne aktívne supermasívne čierne diery v centrách galaxií, ktoré vyžarujú do vesmíru extrémne silnú radiáciu.  Povaha týchto objektov bola kontroverzná až do 80. rokov minulého storočia. Súčasná definícia uvádza, že kvazar je kompaktná oblasť v strede masívnej galaxie, ktorá obklopuje supermasívnu čiernu dieru v jej jadre.

Pre zaujímavosť najjasnejší kvazar 3C 273 objavený ešte v roku 1959 je podľa doposiaľ najpresnejších meraní viac ako 4 000 000 000 000-násobne jasnejší než naše Slnko.

NASA/ Daniel Rutter

Vedci sa nazdávajú, že kvazary môžu vzniknúť, keď sa spoja dve galaxie. Hoci doposiaľ sa nám vo vesmíre podarilo objaviť pomerne veľké množstvo kvazarov, objaviť dôkaz o ich fúzii v období Kozmického úsvitu sa nám až doposiaľ nepodarilo.

Ako objasnil jeden zo zainteresovaných vedcov Yoshiki Matsuoka, existenciu zrážajúcich sa kvazarov v epoche reionizácie predpokladali vedci už dlho. Až teraz sa to však podarilo potvrdiť. Obdobie reionizácie predstavuje proces, keď silné svetlo ionizovalo neutrálny vodík, čo spôsobilo, že sa hmla rozptýlila a svetlo mohlo voľne prúdiť vesmírom.

Mali sme šťastie

K samotnému objavu fúzie kvazarov došlo úplnou náhodou pri prezeraní archívnych údajov z teleskopu Subaru. V údajoch Matsuoka a jeho tím objavili dva extrémne červené objekty veľmi blízko seba, čo mohlo indikovať prítomnosť kvazarov. Následne pozorovania prostredníctvom teleskopov Subaru, Gemini North a ALMA potvrdili domnienky vedcov, keďže sa ukázalo, že v skutočnosti ide o dva kvazary, ktoré sú navzájom vzdialené len 40 000 svetelných rokov.

NOIRLab/NSF/AURA/T.A. Rector (University of Alaska Anchorage/NSF NOIRLab), D. de Martin (NSF NOIRLab) & M. Zamani (NSF NOIRLab)

Vzhľadom na to, že ďalšie skúmanie potvrdilo prítomnosť významnej tvorby hviezd a existenciu „plynového mostu“ prepájajúceho kvazary, možno hovoriť o ich vzájomnej interakcii. Za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že každý z kvazarov má vo svojom srdci supermasívnu čiernu dieru s hmotnosťou 100 miliónov Sĺnk.

Aktuálne vedci skúmajú okolitý plyn a prach, aby získali viac informácií o týchto kozmických udalostiach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú