Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Na internete je už celkom známy problém s webmi, ktoré nepovolene ťažia krypotmeny s využitím výpočtovej sily nič netušiacich návštevníkov. Škodlivý kód však nie je súčasťou len tisícok stránok, ale podvodníci na jeho šírenie už využívajú aj sofistikovanejší a zákernejší spôsob.

Nový trik hackerov odhalila spoločnosť Trend Micro, ktorá sa venuje kybernetickej bezpečnosti. Špecialistom tejto firmy sa podarilo odhaliť škodlivý malvér s menom Digimine, ktorý využíva Facebook Messenger v prehliadači Chrome na šírenie špeciálneho skriptu a jeho následné spustenie. Skript po spustení potichu kradne výpočtový výkon používateľov a využíva ho na ťažbu kryptomeny Monero. Malvér sa už objavil vo viacerých krajinách Južnej Ameriky, Ázie, ale aj na blízkej Ukrajine.

Nebezpečná správa od priateľov

Digimine sa šíri prostredníctvom súboru s názvom video_xxxx.zip (písmená „x“ sú v správe nahradené číslicami), ktorý môžu používatelia na Facebooku dostať od jedného zo svojich kontaktov. Po kliknutí na odkaz, ktorý sa snaží navodiť dojem, že ide o video, dôjde k stiahnutiu niekoľkých komponentov do počítača a následne k zmene registrov systému, aby sa skript spúšťal automaticky pri každom zapnutí zariadenia.

Pokiaľ má obeť navyše povolené aj automatické prihlásenie na Facebooku, škodlivý odkaz sa ďalej rozšíri a odošle všetkým kontaktom.  Malvér bez ohľadu na to stiahne aj webové rozšírenie pre prehliadač Chrome, pričom nutnosť stiahnutia z oficiálneho Web Storu podvodníci obchádzajú cez príkazový riadok.

Následne dôjde k reštartu prehliadača a skript môže spustiť aj podvodnú stránku s videom, aby tak ďalej odvrátil pozornosť používateľa od podvodného konania. Týmto je tak inštalácia dokončená a nasleduje ťažba kryptomeny.

Funguje len na Chrome vo Windows. Zatiaľ

Aj keď je Messenger dostupný pre viacero platforiem, malvér Digimine správne funguje len pri využívaní na desktopovom prehliadači Chrome na operačnom systéme Windows. Skript je na ostatných platformách zatiaľ neúčinný, no odborníci varujú, že  funkčnosť kódu sa môže časom zvyšovať. Malvér by mohol byť dokonca použitý aj na získanie úplnej kontroly nad facebookovým účtom používateľa.

Nenechaj si ujsť
Obrovský problém s webmi, ktoré potajomky ťažia kryptomenu, narastá. Sú ich tisícky

Na záležitosť už zareagoval aj Facebook, ktorý po zverejnený detailov o fungovaní Digimine, uviedol, že zrušil všetky odkazy spojené s týmto malvérom. Spoločnosť zároveň dodala, že pokiaľ bude mať podozrenie o nainfikovaný počítača škodlivým kódom, ponúkne mu bezplatný sken zariadenia. Najlepšou obranou však naďalej ostáva obozretnosť pri otváraní odkazov a médií, a to platí aj pre tie od známych a overených kontaktov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú