Kľúčový ruský inžinier je údajne pripravený zradiť svoju vlasť a odovzdať Spojeným štátom utajené informácie o legendárnom bombardéri, na ktorom pracoval, informuje Interesting Engineering. Nadzvukový bombardér Tupolev Tu-160 Rusko používa už od konca 80-tych rokov a vyrobených bolo len 27 sériových kusov, zdedila ich dokonca aj Ukrajina.

Rusko ho vylepšuje

Nemenovaný ruský inžinier sa údajne objavil na hraniciach USA s Mexikom ešte koncom decembra minulého roka aj so svojou rodinou, pričom mal pracovať v zariadení spravujúcom bombardéry Tu-160 od roku 2019 do roku 2021 a to v ruskej Kazani. Z krajiny ušiel kvôli strachu z trestu za to, že sa zúčastnil protestov podporujúcich uväzneného opozičného politika Alexeja Navaľného.

Podľa úradov zodpovedných za ochranu hraníc je táto osoba dôveryhodná a navyše potenciálne cenná pre USA vďaka svojej špecifickej expertíze. Informácie od neho môžu byť obzvlášť dôležité, keďže údajne pracoval na modernizácii strojov Tu-160, ktoré sú považované za najsofistikovanejšie ruské bombardéry a vykonávajú útoky aj proti Ukrajine.

Sériová výroba priniesla 27 kusov, z ktorých až 19 zdedila Ukrajina. 8 z nich následne odovzdala Rusku a zvyšok dala zošrotovať. V dnešnej dobe má Rusko v prevádzke 16 nadzvukových bombardérov Tu-160, ktoré prechádzajú modernizáciou, o ktorej vie západ len minimum. Práve informácie od neznámeho utečenca môžu pomôcť v identifikácii konkrétnych detailov modernizácie a následne lepšej príprave a boju proti vylepšeným verziám Tu-160.

Možno neprekvapí

Nie je vylúčené, že ani po modernizácii, ak prebehne podľa plánov, čo môžu sankcie poriadne skomplikovať, nebudú bombardéri Tu-160 svojimi schopnosťami ohromovať. Naznačujú to aj schopnosti stíhačky Su-57, údajne najmodernejšej bojovej stíhačky Ruska, ktorá je však v porovnaní so svojimi protivníkmi na smiech kvôli obmedzeným financiám na vývoj.

Má odpaľovať hypersonické strely

Bombardér Tu-160 je poháňaný štyrmi prúdovými motormi NK-321, vďaka ktorým je schopný vyvinúť rýchlosť až do približne 2 200 km/h. Pri nižšej rýchlosti je schopný preletieť až vyše 7 000 km a vo vnútri unesie výzbroj s hmotnosťou do 45 ton, pričom v budúcnosti má nosiť aj hypersonické strely.

Tupolev

Práve o schopnosť nosenia hypersonických striel majú záujem Spojené štáty, avšak veľkou hrozbou sú tieto bombardéry už dnes. Sú totiž schopné uniesť až 12 striel s plochou dráhou letu typu Raduga Ch-15 alebo Raduga Ch-55, ktoré boli použité aj proti Ukrajine v rámci vojny, ktorú Rusko rozpútalo na začiatku roku 2022 a trvá dodnes.

Ak sa skutočne potvrdí, že sú informácie údajného inžiniera pravdivé, budú predané do rúk FBI. Vláda USA má rozhodnúť aj o jeho azyle, pričom podľa Yahoo News nejde o príliš výnimočnú situáciu a podobní ruskí inžinieri a dôležité osoby sa objavujú na hraniciach USA pomerne často, vysvetľuje zamestnanec CIA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú