Klimatické zmeny prinášajú na našej planéte množstvo zmien, ktoré vážne vplývajú na zdravie ľudí. Kým na jednej strane ohrozuje ľudské zdravie znečistenie a množstvo odpadu, ktorý uvoľňuje často toxické látky, na druhej strane sú naše telá ovplyvňované aj samotnými zmenami klímy, čo dokazuje aj nová štúdia, na ktorú upozorňuje The Coversation.

Nebezpečnejšie mozgové ochorenia

Ako ďalej vysvetľuje portál ScienceAlert, mozgové ochorenia zhoršujúce sa zvyšujúcou sa teplotou a vlhkosťou zahŕňajú okrem schizofrénie či Alzheimera aj migrény, porážku, meningitídu, epilepsiu, Parkinsona či dokonca roztrúsenú sklerózu. Vývoj človeka prebehol v Afrike a ideálnou teplotou je pre nás od 20 do 26 °C a vlhkosť vzduchu od 20 do 80%, avšak v meniacej sa klíme majú naše mozgy problém regulovať svoju teplotu.

Výsledkom sú spomínané poruchy, ktoré majú vážny dopad na prakticky celú populáciu ľudstva. Horúčavy ešte väčšmi poškodzujú chybné spojenia v mozgu a zároveň môžu zvyšovať krvnú hustotu vplyvom dehydratácie, čo zase spôsobuje napríklad porážky. Takéto mozgové ochorenia sú čoraz častejšie a ich intenzita stúpa naprieč takmer celým svetom spolu s meniacou sa klímou a čoraz vyššími teplotami.

Freepik

Komplikácie môžu byť ešte horšie v závislosti od prostredia, v ktorom sa človek nachádza. Oveľa horúcejšie sú napríklad mestá a v spojení s nedostatkom zelene môžu mať katastrofálny vplyv na psychologické zdravie jedinca. Prognózy sú pritom strašné – dnes má na celom svete epilepsiu asi 60 miliónov ľudí, avšak do roku 2050 to má byť aj vďaka starnúcej populácii až 150 miliónov ľudí.

Horšie pandémie

Ako sme informovali nedávno v samostatnom článku, klimatické zmeny môžu zhoršiť aj budúce pandémie. Ukázalo sa totiž, že má znečistenie atmosféry prekvapivý vplyv na vírusy a rôzne ochorenia, ktoré sa na Zemi neustále šíria a ktoré majú schopnosť vyvolávať pandémie podobne, ako to spravilo vírusové ochorenie COVID-19.

Zhoršuje prakticky všetko

Ďalšia štúdia tak dokazuje, že klimatické zmeny, za ktoré môže predovšetkým samotné ľudstvo, majú vážny vplyv na množstvo rôznych odvetví a prinášajú ohromné výzvy. Zatiaľ sa však nezdá, že sa ľudstvu podarí s týmito zmenami skutočne bojovať a každý rok naďalej láme nielen teplotné rekordy, ale tiež rekordné množstvá škodlivých emisií.

Takmer polovica roka 2023 prekročila hranicu 1,5 stupňa Celzia, za ktorou je podľa vedcov pravdepodobnejšie, že sa klimatické vplyvy samovoľne posilnia a stanú sa katastrofickými. Rok 2023 priniesol rozsiahle požiare v Kanade, extrémne suchá v oblasti Afrického rohu alebo na Blízkom východe, bezprecedentné letné horúčavy v Európe, Spojených štátoch a Číne, ako aj rekordne teplú zimu v Austrálii a Južnej Amerike.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP