Rovnako ako Zem obieha okolo Slnka, aj Slnko obieha okolo našej galaxie. Tou je Mliečna dráha, ktorá ako jediná známa poskytuje vhodné podmienky k tomu, aby už niekoľko stoviek miliónov rokov mohol na našej planéte existovať život. Ako píše portál Science Alert, Slnko obieha okolo centra galaxie každých 250 miliónov rokov.
Po celú dobu je pritom dráha v dostatočnej vzdialenosti od centra Mliečnej dráhy a aj vďaka tomu môže na Zemi existovať život ako ho poznáme. Stred galaxie je totiž veľmi chaotický a nehostinný (veľa radiácie a hviezd, ktoré sú nestabilné).
Vývoj dinosaurov prostredníctvom rotácie galaxie
Krátka animácia od doktorky Jessie Christiansen, z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene ukazuje, ako celá naša slnečná sústava putovala galaxiou a ako sa vyvíjali jednotlivé druhy dinosaurov. Zároveň tak môžme vidieť, aká krátka je ľudská éra v porovnaní s týmito prehistorickými tvormi. Zaujímavosťou je, že celé video vzniklo len za približne 4 hodiny v programe Power Point.
I have always been interested in galactic archaeology, but I don't think this is what they meant.
Did you know that dinosaurs lived on the other side of the Galaxy? pic.twitter.com/ngGCAu0fYU
— Dr. Jessie Christiansen (@aussiastronomer) August 28, 2019
Video zachytáva celú éru dinosaurov, ktorá na Zemi trvala niekoľko desiatok miliónov rokov. Všetko sa ale zmenilo približne pred 66 miliónmi rokov, kedy na Zem dopadol obrovský asteroid, ktorý spôsobil vyhubenie veľkej časti života (až 75 % všetkej biodiverzity Zeme bolo zničenej). V jednotlivých obdobiach môžeš zároveň vidieť aj typických zástupcov z radu dinosaurov.

Prečítaj si tiež
V našej galaxii môžu byť miliardy planét podobných Zemi. Najnovšie dáta ohromili všetkých odborníkov
A hoci to vyzerá, že v súčastnosti je Zem tam, kde bola aj pred 250 miliónmi rokov, v skutočnosti je úplne inde. Síce zastáva v galaxii viac-menej rovnakú polohu, no svet okolo nej je úplne iný. Je to spôsobené hlavne odlišnou rotáciou jednotlivých objektov (vzdialenejšie objekty majú väčšiu obežnú dráhu, než tie bližšie). Zároveň sa celá galaxia pohybuje aj samotným vesmírom, pričom sa postupne približuje k relatívne blízkej galaxii Andromeda.
Teraz čítajú

Existencia vesmírnych hurikánov definitívne potvrdená. Jeden bol nad severným pólom

Turistická vesmírna loď potrebuje vážne úpravy, Virgin Galactic odkladá komerčné lety

Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu nebezpečnej planétky, ktorá vraj mohla zasiahnuť aj Zem. Ako to s ňou teraz vyzerá?

NASA ich raketu schválila, úhlavný konkurent SpaceX však prvý let odkladá. Prečo napreduje Blue Origin tak pomaly?

Kríženec Falcon 9 a Starship je tu, nová znovupoužiteľná raketa ide do sveta. Zakladateľ firmy musel zjesť čiapku
Články, ktoré hýbu svetom

Najsledovanejšie medzi Slovákmi: Toto sú teraz najväčšie filmové a seriálové hity na HBO GO a Neflixe

Koniec spaľovákov. Ďalšia známa automobilka Slovákov ohlásila dátum, odkedy vyrobí už len elektromobily

Slovensko spoznalo TOP 10 rastlinných produktov, ktoré sú potravinami budúcnosti. Zahlasovať za svojho favorita môžeš aj ty

Majitelia tatranskej reštaurácie s 23-ročnou históriou: Zadlžujeme sa a pomoc od štátu je pomalá, je to likvidačné
