Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rovnako ako Zem obieha okolo Slnka, aj Slnko obieha okolo našej galaxie. Tou je Mliečna dráha, ktorá ako jediná známa poskytuje vhodné podmienky k tomu, aby už niekoľko stoviek miliónov rokov mohol na našej planéte existovať život. Ako píše portál Science Alert, Slnko obieha okolo centra galaxie každých 250 miliónov rokov. 

Po celú dobu je pritom dráha v dostatočnej vzdialenosti od centra Mliečnej dráhy a aj vďaka tomu môže na Zemi existovať život ako ho poznáme. Stred galaxie je totiž veľmi chaotický a nehostinný (veľa radiácie a hviezd, ktoré sú nestabilné).

Vývoj dinosaurov prostredníctvom rotácie galaxie

Krátka animácia od doktorky Jessie Christiansen, z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene ukazuje, ako celá naša slnečná sústava putovala galaxiou a ako sa vyvíjali jednotlivé druhy dinosaurov. Zároveň tak môžme vidieť, aká krátka je ľudská éra v porovnaní s týmito prehistorickými tvormi. Zaujímavosťou je, že celé video vzniklo len za približne 4 hodiny v programe Power Point.

Video zachytáva celú éru dinosaurov, ktorá na Zemi trvala niekoľko desiatok miliónov rokov. Všetko sa ale zmenilo približne pred 66 miliónmi rokov, kedy na Zem dopadol obrovský asteroid, ktorý spôsobil vyhubenie veľkej časti života (až 75 % všetkej biodiverzity Zeme bolo zničenej). V jednotlivých obdobiach môžeš zároveň vidieť aj typických zástupcov z radu dinosaurov.

dinosaury mliečna dráha
Pred 66 miliónmi rokov zasiahol Zem asteroid, ktorý vyhubil 75 % všetky biodiverzity Zdroj: Pixabay

Prečítaj si tiež
V našej galaxii môžu byť miliardy planét podobných Zemi. Najnovšie dáta ohromili všetkých odborníkov

A hoci to vyzerá, že v súčastnosti je Zem tam, kde bola aj pred 250 miliónmi rokov, v skutočnosti je úplne inde. Síce zastáva v galaxii viac-menej rovnakú polohu, no svet okolo nej je úplne iný. Je to spôsobené hlavne odlišnou rotáciou jednotlivých objektov (vzdialenejšie objekty majú väčšiu obežnú dráhu, než tie bližšie). Zároveň sa celá galaxia pohybuje aj samotným vesmírom, pričom sa postupne približuje k relatívne blízkej galaxii Andromeda.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú