Ľudstvo sa snaží prejsť na obnoviteľné zdroje najmä v podobe fotovoltiky či veterných elektrární. Neustále však vedci pracujú na type elektrární, ktoré môžu úplne všetko zmeniť a dostať celú našu civilizáciu na novú úroveň. Týmto typom sú fúzne jadrové elektrárne a ako upozorňuje Interesting Engineering, prvá komerčná elektráreň tohto typu vyrastie v USA.

150 000 domácnosti využije energiu budúcnosti

Elektráreň ARC bude využívať energiu z jadrovej fúzie, procesu, ktorý poháňa Slnko a je považovaný za takmer nevyčerpateľný zdroj čistej energie. Po dokončení bude schopná generovať približne 400 megawattov elektriny, čo postačí na zásobovanie približne 150 000 domácností alebo veľkých priemyselných komplexov – z dát Štatistického úradu vyplýva, že by to mohlo stačiť na napájanie všetkých domácností v Bratislave.

Elektráreň bude postavená v James River Industrial Park pri Richmonde v spolupráci s Dominion Energy Virginia, ktorá poskytne technickú expertízu a prenájom pozemkov. Projekt prinesie miliardové investície a vytvorí stovky pracovných miest počas výstavby a prevádzky.

Základy tohto projektu siahajú do roku 2012, keď profesor Dennis Whyte z MIT zadal svojim študentom návrh fúzneho zariadenia, ktoré by využívalo nové supravodivé magnety na udržanie plazmy. Tento návrh otvoril cestu k menším a ekonomickejším reaktorom.

Christopher Roux, EUROfusion/Wikimedia

Výsledkom je spoločnosť CFS, ktorá od svojho vzniku v roku 2017 získala viac ako 2 miliardy dolárov na rozvoj technológií. Momentálne dokončuje demonštračný reaktor SPARC vo svojom sídle v Devens, Massachusetts.

Tento reaktor má v roku 2026 vyprodukovať prvú plazmu a následne dosiahnuť pozitívnu energetickú bilanciu – čo znamená, že vyrobí viac energie, než spotrebuje. SPARC tak pripraví cestu pre komerčný reaktor ARC, dodáva MIT.

Nová éra energetiky

Fúzia je považovaná za „svätý grál“ energetiky. Palivo pre tento proces, ako sú izotopy vodíka a lítia, je dostupné v obrovských množstvách, napríklad v morskej vode. Na rozdiel od tradičnej jadrovej energie fúzia neprodukuje rádioaktívny odpad, v porovnaní s fosílnymi metódami zase neprodukuje skleníkové plyny, s výnimkou samotnej výstavby a rôznych prevádzkových procesov.

Technologická výzva však spočíva v extrémnych podmienkach potrebných na udržanie fúznej reakcie – teplotách presahujúcich milióny stupňov Celzia. Práve nové supravodivé magnety vyvinuté na MIT umožňujú zvládnutie týchto podmienok a zmenšujú veľkosť reaktorov.

Projekt ARC predstavuje prelom v energetike a môže pomôcť USA stať sa svetovým lídrom v oblasti čistej a bezpečnej energie. Okrem toho môže zohrať kľúčovú úlohu pri uspokojení rastúcich energetických potrieb, ktoré prinesie rozvoj umelej inteligencie a ďalších technológií. Budúci úspech projektu však závisí od pokračujúceho financovania základného výskumu a technológií. „Sme v bode zlomu, keď vývoj fúznej energie napreduje neuveriteľne rýchlo,“ dodáva Ian Waitz, viceprezident pre výskum na MIT.

Množstvo technologických výziev

Ako ďalej upozorňuje Phys.org, vedci stále bojujú s rôznymi technologickými výzvami, ktoré stoja v ceste komerčnej jadrovej fúzii. Tieto výzvy sa často týkajú materiálov používaných v takýchto reaktoroch, v ktorých musia zvládať extrémne podmienky či už z hľadiska teploty, elektrických prúdov a podobne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP