Plusy

+ Vynikajúci 120 Hz displej s minimálnym zaoblením
+ Dotykové pero S Pen s priestorom v tele smartfónu
+ Výdrž na jedno nabitie
+ Vynikajúce fotoaparáty, bezkonkurenčný zoom
+ Bezdrôtové nabíjanie
+ Vylepšenia v operačnom systéme a One UI

Mínusy

- Málo vylepšení oproti S22 Ultra
- Chýbajúci adaptér v balení
- Režim Astrofotografie nie je zásadný faktor
- Práca s notifikáciami v Androide

Samsung má v každoročnej bitke o najlepší smartfón jednu výhodu. Svoje špičkové telefóny predstavuje už na začiatku roka. Takže kým bude každý hovoriť o aktuálnej sérii Galaxy S23, ďalší iPhone v rukách nebudeme držať skôr ako o 7 mesiacov.

Galaxy S23 s prívlastkom Ultra, teda ten najvybavenejší, najdrahší a najväčší model z tejto produktovej línie, sme podrobne otestovali aj u nás v redakcii.

Ako prvé mi po rozbalení novinky napadá slovo „kontinuita“. Séria Samsung Galaxy S je tu už od 13 rokov, čo je podobne dlho ako konkurenčný iPhone. Kórejská firma sa navyše pred pár rokmi rozhodla ukončiť výrobu obľúbených modelov Galaxy Note s ikonickým dotykovým perom, ktoré sa presťahovalo práve do 6,8-palcového modelu Ultra.

Odpadá tak rozhodovanie medzi niekoľkými sesterskými zariadeniami a voľba je v prípade, že ťa nelákajú skladacie obrazovky, jasná. Chceš to najlepšie od Samsungu s klasickým displejom? Chceš Galaxy S23. Potom si vyberaj podľa veľkosti displeja a batérie. Je pre teba dôležité pero S Pen? Objednaj Galaxy S23 Ultra.

Porovnanie nových modelov zo série Samsung Galaxy S23
  • Galaxy S23 Ultra – 6,8-palcový displej plus dotykové pero S Pen, 200 Mpix hlavný fotoaparát, laserové zaostrovanie, 10x periskopický zoom, 5 000 mAh batéria, S Pen | od 1 399 eur
  • Galaxy S23+ – 6,6-palcový displej, 50 Mpix hlavný fotoaparát, 4 700 mAh batéria | od 1 199 eur
  • Galaxy S23 – 6,1-palcový displej, 50 Mpix hlavný fotoaparát, 3 900 mAh batéria | od 949 eur
Dobre známe, no v ešte workoholickejšom balení

Samsung ani teraz neprikročil k výraznejšej zmene dizajnu, čo možno podporí hlasy o tom, že krivka vývoja mobilných telefónov už zďaleka nestúpa tak prudko ako kedysi a výmena z jeden či dva roky starého zariadenia nedáva veľmi zmysel. Displej má stále 6,8-palcovú uhlopriečku so 120 Hz technológiou a batéria rovnakú 5 000 mAh kapacitu, ako v prípade S22 Ultra či dokonca starších modelov.

K jednej zásadnej zmene však predsa len prišlo. Ultra síce naďalej ponúka obrazovku so štýlovými zaoblenými hranami, no zakrivená plocha displeja je tento rok výrazne menšia, v prospech tej rovnej.

Novinka sa tak oveľa lepšie drží v ruke a zaoblené časti displeja nebudú odrazmi svetla alebo deformáciou farieb rušiť ani tých najväčších odporcov takéhoto riešenia.

Zadnej strane dominuje kontroverzný „semafor“ v podobe hlavného, širokouhlého a 10-násobného periskopického zoom objektívu. Nemyslím si, že ide o to vizuálne najpútavejšie riešenie spomedzi konkurencie, no to nechám na zvážení každého z nás. Obom skupinám však pripomínam jeden „zaujímavý“ fakt – keď nadšenie z nového smartfónu trochu opadne, 99 % času sledujeme len jeho prednú časť, na ktorej sa deje všetko to zaujímavé v podobe internetu a používaných aplikácií.

Na to, ako vyzerá chrbát mobilu alebo dokonca akú má farbu, zabudneš pomerne rýchlo, pokiaľ je mobil dostatočne rýchly a foťáky produkujú kvalitné zábery. A o Galaxy S23 Ultra, ktorá navyše pôsobí dojmom skôr pracovného stroja, platí na 100 %.

Špecialitou najväčšieho Galaxy je tiež dvojica ďalších otvorov vedľa foťákov. Spodná šošovka patrí klasickému teleobjektívu s konzervatívnejším 3-násobným priblížením, ktorý sa, logicky, chváli lepšou svetelnosťou ako 10-násobný periskopický zoom.

Na väčšinu situácií teda bude vhodnejší. Zaujímavé je však aj posledné z piatich očí, ktoré v prípade Ultry už roky patrí rýchlejšiemu a presnejšiemu laserovému zaostrovaniu. Dva zvyšné menšie modely Galaxy S23 a S23+ ho nemajú a spoliehajú sa len na konvenčný PDAF autofokus.

Samsung

S Pen – Skôr než pre umelcov je pre svet korporátu a biznisu

Pre mňa by bol hlavným dôvodom, prečo si priplatiť za S23 Ultra, hlavne väčší displej a silnejšia batéria, ktorá urží mobil v chode o pár hodín dlhšie. Kreatívnejšie duše však rozhodne zaujme aj pero S Pen.

To má svoje miesto priamo v spodnej hrane telefónu a operačný systém sa bude deravým hlavám pripomínať, ak pero náhodou zabudnú umiestniť naspäť, aby ho nestratili.  Toto varovanie sa zobrazí hneď po uzamknutí displeja ťuknutím do vypínača.

Fontech

Naopak, po vysunutí pera sa ukáže kontextová ponuka s tým najhlavnejším, čo s perom môžeš robiť. Poteší možnosť vytvárať presnejšie screenshoty chirurgickým nastavením výrezu pomocou pera, písanie priamo na obrazovku (de facto screenshot celej obrazovky s možnosťou anotácií), alebo možnosť kresliť do práve zachytenej fotografie či videa (Dynamické správy).

Aplikácia PENUP zas naznačí, čo s dotykovým perom dokážu urobiť skutočne talentovaní výtvarníci – ako sa môžeš presvedčiť sám, s trochou snahy a cviku môžeš S Pen a displej použiť aj ako náhradu plátna.

Väčšina majiteľov však bude určite pero používať skôr na zápisky z porád, brainstormingov, rýchlych nápadov alebo kresbu rozsiahlych mindmáp.

Zarazilo ma však, že som nenašiel predinštalovanú žiadnu aplikáciu vhodnú na normálne rukou písané texty. Praktické Samsung Notes presne na tento účel som musel dodatočne stiahnuť v obchode Galaxy Store. Až potom mi do kontextového menu pribudla možnosť vytvoriť rýchlu poznámku a telefón začal ponúkať aj kreslenie na uzamknutú obrazovku. Je možné, že som jej inštaláciu omylom nepovolil pri úvodnom nastavovaní smartfónu, to však nevysvetľuje, že kým všetky kreatívne fíčurky v telefóne boli už od začiatku, tá na prosté zápisky chýbala.

Mimochodom, Samsung Notes nakoniec nájdeš aj v bežnom Google Play, takže existencia a prítomnosť ďalšieho obchodu Galaxy ani po rokoch nedáva prakticky žiadny zmysel a pre používateľov je len zbytočne mätúca.

Hrot pera reaguje na prítlak, ľahko tak môžeš robiť tenšie alebo hrubšie čiary. Jediné tlačidlo zas funguje ako guma, ktorá odstráni konkrétne časti kresieb.

Pero by malo mať aj ďaľšie funkcie – napríklad slúžiť ako diaľková selfie spúšť pre fotoaparát. Túto možnosť trochu nelogicky nenájdeš priamo v nastaveniach fotoaparátu, ale hlavných Nastaveniach mobilu, položke Pokročilé funkcie a karte S Pen, kde treba zapnúť Bezdotykové akcie.

Pero sa po ich zapnutí k mobilu pripojí pravdepodobne cez Bluetooth a spúšť, ako aj iné gestá, začnú fungovať. Všetko sa mi však podarilo rozbehať až po pár minútach – zdalo sa, ako by bolo pero úplne vybité a mobil ho začal nabíjať až po aktivovaní tejto položky, takže najskôr nešlo spárovať. Dobrou správou však je, že bežné kreslenie bude fungovať aj bez nabitého kapacitora, ktorý v paličke nahrádza klasickú batériu.

Fontech

Najlepší Android pre Slovákov?

Napriek drobnému chaosu s Galaxy Store a nastavovaním pera však považujem operačný systém, respektíve grafickú nadstavbu v smartfónoch od Samsungu, za to najpodarenejšie medzi Androidmi.

Kombinácia nového Androidu 13 a One UI 5.1 pri bežnej práci funguje v absolútnej súhre a pozitívne hodnotím aj fakt, že jednotlivé rozloženie či funkcie už majitelia budú poznať z predchádzajúcich modelov. Rýchle prepínače pre Wi-Fi, Bluetooth a ďalšie funkcie dávajú svoju logiku a dajú sa jednoducho preusporiadať podľa chuti každého používateľa.

Najpoužívanejšie apky ako rozhranie pre telefonovanie, SMS alebo perfektná klávesnica, patria k tomu vôbec najlepšiemu na trhu. Tá nielenže umožnuje prehľadné kopírovanie textu, ale v schránke ukazuje hneď niekoľko posledných skopírovaných textov. Práve práca s textom je spolu s perom, napríklad pre nás novinárov, na Galaxy S23 Ultra vynikajúca. To isté však bude platiť pre ľudí, ktorí žijú napríklad excelovskými tabuľkami alebo zložitým kódom.

Fontech

Nezabudlo sa ani na Always-on displej, ktorý môže zobrazovať napríklad aktuálny čas a dátum. Always-on môže svietiť stále, v nastavených časoch alebo vtedy, keď príde nová notifikácia. Ako používateľovi iOS mi prekáža, že Always-on z doručených notifikácií zobrazuje len nič nehovoriace ikony aplikácií. Na iPhone som zvyknutý čítať celý text.

Logo Messengera mi naozaj nenapovie, či na správu musím okamžite reagovať, alebo nie. Našťastie, posun vidno aspoň na samotnej rozsvietenej zamknutej obrazovke – tu môžem podržať prst a v nastaveniach zapnúť zobrazovanie celého textu. Toto však nie je chyba Samsungu, ale rozhodnutia Googlu pre Android ako taký.

Galaxy S23 Ultra chce byť telefón nabitý technológiami. Je preto logické, že telefón môžeš odomykať tvárou, alebo cez čítačku odtlačku prsta integrovanú priamo do displeja. Keďže sa Samsung rozhodol len pre malý výrez okolo prednej kamery bez infračervených vysielačov, odomykanie tvárou môže byť trochu zdĺhavejšie v úplnej tme, kedy si mobil na tvoju podobizeň môže prisvietiť len svetlom zo samotného displeja. Odporúčam ti tak nastaviť si aj odtlačok a budeš úplne bez starostí.

Z ďalších funkcií poteší „Štít pre pohodlie očí“ limitujúci vyžarovanie modrého svetla z displeja, bezdrôtové zdieľanie počítačového rozhrania DeX na kompatibilný smart televízor (s možnosťou pripojenia myši a klávesnice) pre prácu na cestách a prekvapivo, okrem bezdrôtového nabíjania som použil aj bezdrôtové reverzné nabíjanie iného zariadenia z chrbta Galaxy S23 Ultra.

Táto funkcia má jasné určenie, má ti pomôcť nabiť napríklad hodinky Galaxy Watch, slúchadlá Galaxy Buds alebo akékoľvek iné drobné zariadenie. Ja som ju však núdzovo použil aj na čiastočné dobitie iPhonu cez noc, keď som si do batožiny zabudol zbaliť Lightning kábel a ráno som potreboval pár % na prácu so svojim primárnym zariadením so všetkými heslami, kým som si mohol kúpiť nový.

Škoda, že bezdrôtové zdieľanie energie do konkurencie funguje, len keď je Galaxy S23 Ultra nabitý na viac než 30 %. Tiež nemôžeš nabíjať samotný mobil a z neho iné zariadenie naraz, čo by cez noc dávalo najväčšiu logiku. Po pripojení kábla do Samsungu sa však bude nabíjať len jeho batéria a reverzné bezdrôtové nabijanie sa zastaví, zrejme kvôli ochrane pred prehrievaním. Po zobudení som tak nemal 100 % ani v Samsungu, ani v iPhone.

Fotoaparáty mieriace ku hviezdam

Nová séria Galaxy S23 má ponúkať najmä ešte lepšie nočné fotografie. A Galaxy S23 Ultra má byť v tomto smere najdokonalejšia, hlavne vďaka až 200 Mpix hlavnému snímaču (Galaxy S22 Ultra mala 180 Mpix).

Túto informáciu však treba uviesť na pravú mieru. Fotky budú mať plné 200 Mpix rozlíšenie len v prípade, že túto možnosť vyberieš v nastaveniach. V praxi to však príliš veľký význam nemá, pokiaľ nefotíš záber s plánom vytlačiť ho na bilboard či plátno. Každá takáto fotografia by totiž mala cez 20 MB, takže si vieš rýchlo vyrátať, ako rýchlo ti zmizne základné 256 GB, prémiové 512 GB, prípadne 1 TB úložisko.

Samsung v bežných scénach skladá susedné body do jedného a skúša z nich vytvoriť ostrejší a svetlejší záber. Výsledná bežná fotka však má „len“ tradičných 12 Mpix a 4 000 x 3 000 bodov namiesto šialených 16 320 x 12 240 b., ktoré asi nikto nepotrebuje.

Plných 200 Mpix sa okrem toho používa aj v kombinácii s už spomenutým 10x periskopickým teleobjektívom, vďaka čomu dokáže telefón zázračne (digitálne) zoomovať a až 100-násobne priblížiť akýkoľvek objekt v diaľke. Šokujúce čísla v papierových špecifikáciách a marketingových materiáloch tak pre teba môžu, ale aj nemusia mať význam a treba ich pochopiť správne.

Fontech

To, že sa Samsung spolu s Apple a Huaweiom každý rok preťahuje o post najlepšieho fotomobilu sveta, je každému jasné. Fotografie z Galaxy S23 Ultra tak znesú aj tie najprísnejšie kritériá a v tomto smere budeš nadšený – lepšie fotiaci smartfón by si totiž hľadal len ťažko.

Chválim najmä ohromné množstvo detailov, vďaka ktorému snímka verne vykreslí aj štruktúru budov či textúru prírody. Druhým plusom je výborný dynamický rozsah snímača, čo znamená, že sa tiene niezlievajú do čiernej machule a oblaky na oblohe stále ponúkajú všetky odtiene šedej, namiesto prepalov. V tomto smere by som však ani nič iné nečakal.

Galaxy S23 Ultra ale predsa len vsádza na dva, respektíve tri hlavné ťaháky, o ktorých najviac hovorí aj smerom k zákazníkom. Tým prvým je už spomenutý „superzoom“, ktorý Samsung tento rok znova posunul na úplne novú úroveň. Teleobjektívy v smartfónoch už nie sú žiadnou novinkou a 2-násobné či 3-násobné priblíženie považujeme za podobný štandard, ako širokouhlý objektív. Galaxy S23 Ultra však pridáva aj 10-násobný teleobjektív.

Samozrejme, z dôvodu optických zákonov a limitovanej hrúbky mobilu sa všetky líšia svojou svetelnosťou.

Fotoaparáty v Samsungu Galaxy S23 Ultra
  • Hlavný fotoaparát – 200 Mpix, svetelnosť objektívu f/1.7, PDAF a laserový autofocus, OIS, možnosť nahrávať až 8K video
  • širokouhlý fotoaparát – 12 Mpix, f/2.2, 120° záber, autofocus
  • 3-násobný teleobjektív – 10 Mpix, f/2.4, autofocus, OIS
  • 10-násobný teleobjektív – 10 Mpix, f/4.9, autofocus, OIS

Prečo je prítomnosť ďalšieho teleobjektívu s až 10-násobným optickým priblížením dôležitá? Optický zoom totiž znamená fotografovanie „bez straty kvality“ v podobe rozpixelovaného zrna a úbytku detailov. Na snímke s 10x, a dokonca aj 3x zoomom si síce všimneš drobné rozdiely vo vyvážení farieb, práve kvôli tomu, že na čip pod optikou dopadá menej svetla.

Ak však fotku neporovnávaš s najdokonalejším základným objektívom (1x), stále zostáva prekvapivo dobrá a tak kvalitná, že sa ju nebudeš báť použiť prakticky kdekoľvek. 10-násobné priblíženie rozhodne nie je zbytočné, dá ti napríklad možnosť odfotiť si jednu z najzaujímavejších pamiatok sveta z jedného z najkrajších výhľadov poriadne ďaleko.

Trojnásobné priblíženie budeš používať ešte častejšie – mne sa hodilo napríklad pri dokumentovaní udalosti, kde som nechcel prekážať priamo v centre diania, no s Ultrou som bez obáv mohol stáť v ústraní a urobiť lepšie fotky, ako ostatní.

Fontech

Väčší zoom je už trochu iná pesnička. Vďaka spojeniu unikátneho 10-násobného optického zoomu a výrezov z gigantického 200-megapixelového rozlíšenia môžeš približovať ešte ďalej – až 30-násobne, alebo dokonca 100-násobne.

Ruku na srdce, tieto fotky ale už nebudú použiteľné do sveta, pretože pixely pribúdajú a kvalita upadá. No to neznamená, že si superzoom nebudeš užívať. Aj keď skôr ako zaujímavosť alebo „zabudovaný ďalekohľad“, než fotoaparát.

Mimochodom, ak doma nejaký ďalekohľad máš, určite vieš, že sledovať cez neho vzdialený objekt nie je vôbec jednoduché a potrebuješ poriadne pevnú ruku, aby si oči udržal tam, kde chceš. S Galaxy S23 Ultra to však neplatí a spôsob, akým stabilizácia objekty vyrovnáva, je až neskutočný a medzigeneračne ide o zásadný posun oproti Galaxy S22 Ultra.

V zameraní, tam kam treba, pomáha aj oddialený náhľad na displeji, čo má svoju logiku. Naozaj klobúk dole.

Fotografie zo Samsungu Galaxy S23 Ultra

Dokonalý aj v noci. Až na jednu výnimku

Druhým ťahákom sú schopnosti fotoaparátu v tmavých priestoroch a v noci. S Galaxy S23 Ultra prakticky nikdy nebudeš riešiť veci ako je blesk, rozsvietenie viacerých svetiel v miesnosti alebo podobne. Proste urobíš fotku a s jej jasom budeš určite spokojný. Hovorím najmä o záberoch z lokalít ako sú tmavšie chodby, párty, kostoly a podobne.

Podobe zaujímavé budú zábery nočných budov, akýchkoľvek pamiatok a podobme. Samozrejme, v jednom smere ešte smartfóny na zrkadlovky s veľkými objektívmi stále strácajú.

Fontech

Nočné fotky z mobilu sú dokonalé, pokiaľ je na nich pokoj. V podorobnostiach každej snímky zistíš, že automatika použila poriadne dlhé časy expozície ako napr. 1/33 sec. alebo dokonca 1/25 sec., ako v prípade osvetleného móla v noci na zábere vyššie.

Je bez diskusie, že s klasickým foťákom by si nič podobné z ruky bez statívu ani náhodou neudržal, no optická stabilizácia a všetky AI algorimy vo vnútri  malej tehličky práve vytiahnutej z vrecka to bez problémov zvládajú. A to dokonca bez akéhokoľvek šumu vďaka čoraz väčším snímačom.

Podobne dlhé časy expozície však spôsobujú, že na nočných záberoch budeš mať trochu otravne rozmazané autá jazdiace po ulici alebo dokonca ruky ľudí, ktorí na skupinovej fotke nestáli úplne rovno. Ukážky nájdeš v galérii. V noci tiež budeš najspokojnejší, ak zostaneš pri základnom foťáku a zoomovaniu sa vyhneš, hoci k tomu Ultra láka.

Tretím ťahákom má byť schopnosť honosne nazvaná Astrophotography, teda funkcia určená špeciálne na fotenie nočnej oblohy plnej hviezd. Českí astronómovia pritom ešte tento mesiac upozorňovali, že nič podobné bez zrkadlovky rozhodne nedokážeš, no Samsung sa snaží ukázať opak.

Dostaneš sa k nej po vybratí ďalších režimov fotoaparátu a kliknutiu na režim Expert RAW. Nutné môže byť aj stiahnutie ďalšej aplikácie z Galaxy Store, rozhranie je však veľmi podobné a prepínanie medzi RAW a bežnými fotkami takmer úplne prirodzené. Myslím, že ťa nezaskočí ani angličtina (základný foťák je po slovensky).

Rozhranie dokonca ponúka aj špeciálnu vrstvu, ktorá ti ukáže jednotlivé súhvezdia a polohu hviezd či planét podobne, ako známa aplikácia NightSky, takže sa jednoduchšie zameriaš presne tam, kde chceš. Nepochybujem ale, že túto pomôcku využije len malé percento ľudí, ktorí o polohe súhvezdí niečo vedia aj tak. Ja mám to šťastie, že bývam trochu ďalej od svetelného smogu veľkého mesta, takže v noci skutočne vidím nebo plné hviezd. Nemohol som teda odolať a Astrophotography vyskúšal, hoci bez statívu to už tentoraz nešlo.

Expert RAW fotoaparát a Astrofotografia – Fontech

Telefón ti dá na výmer 4 min, 7 min a 10 min expozíciu, počas ktorej zachtyáva dianie na oblohe. Výsledok je rozhodne zaujímavý, no využívanie tejto funcie zrejme bude skôr zriedkavé a nepôjde o niečo, čo by pri rozhodovaní sa o kúp Galaxy S23 Ultra hralo zásadnú úlohu. Na porovnanie pridávam podobný záber z iPhonu 13 Pro Max – ten fotku urobil z ruky za pár sekúnd, pri Samsungu to bolo so statívom na 4 minúty.

Fontech

Fotografia zo Samsungu zachytí viac aj drobjenších hviezd, vernejšie zobrazí drobné mraky na oblohe a je celkovo farebne vernejšia, hoci pripomínam, že v realite bola takmer úplná tma, takže moje oči videli oblohu „čierno“. Vyrovnáš sa teda záberom profi astronomických fotografov? Rozhodne nie.

Oveľa zaujímajšie sú fotografie Mesiaca, ktoré už kolujú aj internetom a vyvolali aj drobnú kauzu. Zaujímavé je, že pri snahe odfotiť Mesiac na automatiku pravdepodobne dostaneš len bielu guľu, no ak použiješ 100-násobný zoom, výsledok je oveľa krajší. Vysvetlenie je zrejme jednoduché, pri superzoome AI rozpozná, že fotografuješ mesiac a výslednú fotografiu vyskladá z viacerých záberov s rôznym nastavením expozície. So základným foťákom to nerobí, pretože Mesiac (zatiaľ) neidentifikuje správne.

Trochu hrania v manuálnom režime však potvrdzuje, že umelou inteligenciou vylepšené superzoom fotky sú skutočné nemyslím si, že sa jedná sa o „fejkové“ dokreslenie kráterov na náhodné miesta pomocou neurálnych sietí, ako naznačujú niektoré články. A ak aj, kto dával pozor v škole vie, že Mesiac je k nám neustále otočený privrátenou stranou. Všetky fotky (čímkoľvek) zo Zeme tak budú vždy „šokujúco“ rovnaké…

Fotka Mesiaca so 100-násobným priblížením - Fontech

Majú sa ešte kam fotoaparáty v mobiloch posúvať, napríklad v budúcej generácii Samsungu Galaxy S? Priestor vidím najmä v nočnom videu. To možno používatelia ocenia ešte viac, ako zoom.

Všetky Androidy môžu závidieť

Praktické rozhranie operačného systému, rýchla odozva a každý rok o trochu lepšie fotoaparáty, ktoré teraz možnosť vylepšeného 100-násobného zoomovania posúva na ešte vyššiu úroveň, pritom nie sú tými hlavnými výhodami Samsingu Galaxy S23 Ultra.

Mňa by na najvybavenejšom a najdrahšom kúsku z celej série Galaxy S23 zlákalo aj praktické pero S Pen a najmä výrazne väčší displej a výdrž batérie, ktorá sa vo väčšine prípadov bude pohybovať na úrovni 1 a pol dňa. Môžeš si tak byť istý, že smartfón nevybiješ ani pri náročnej celodennej záťaži.

Pripomínam však, že Galaxy S23 Ultra nedostaneš s adaptérom v balení. Lacnejšiu 15 W nabíjačku od Samsungu oficiálne kúpiš za necelých 15 eur, silnejšia 45 W stojí niečo vyše 40 eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú