Preniknúť štúdiovou a spoločenskou cenzúrou je pre filmy a seriály každým rokom ťažšie a ťažšie. Trend rasových, etnických, náboženských či sexuálnych vtipov sa v Hollywoode výrazne spomalil. Stačí jedná malá nevhodná poznámka a filmári majú na krku online petíciu za stiahnutie filmu.

Aktuálnej citlivej situácii navyše nepomáha ani silnejúci tlak verejnosti rehabilitovať sa za všetkých tých kostlivcov v hollywoodskej skrini, ktorých tam zanechali svojou minulosťou Harvey Weinstein, Kevin Spacey či Johnny Depp. Viacerí súčasní herci sa tak pochopiteľne novým hollywoodskym projektom s kontroverzným obsahom vyhýbajú veľkým oblúkom.

Nie je to však tak dávno, keď sa napríklad George Clooney nebál nadabovať štekajúceho homosexuálneho psa, či Robert Downey Jr. natrieť čiernou farbou, aby napodobnil vo filme černocha.

Obhliadli sme sa preto za nedávnou minulosťou a pozreli na najlepšie seriály a filmy posledných rokov, ktoré svojím nekompromisným obsahom a humorom najhrubšieho zrna dokázali šokovať a sú už len spomienkou nostalgickou spomienkou za filmovým a seriálovým obsahom, ktorý by už za aktuálnych spoločenských noriem vzniknúť nemohol.

South Park: Peklo na Zemi

S dnešnou korektnou dobou sú v kinách na ústupe aj politické satiry a nebyť odvážnych počinov Sachu Baron Cohena a jemne provokačného, avšak uhladeného Don‘t Look Up z minulého roka, spomínali by sme už len s nostalgiou na dobu, keď nám „zabili Kennyho“.

Animovaný seriál s touto dnes už kultovou vetou mal svoj vrchol v roku 1999 so svojím celovečerným filmom South Park: Peklo na Zemi. Nekompromisný a vulgárny animovaný film si zobral na mušku prakticky všetky rasy, náboženstvá, viacerých hercov. Scénky sexu Saddáma Husajna so satanom, černosi v prvej vojnovej línii ako štíty, či hľadanie klitorisu sú len vrchol ľadovca nekompromisnej zábavy.

Absurdnosť toho, čo bolo kedysi povolené v kinách je navyše podporená aj na vtedajšie pomery bizarným úspechom v podobe nominácie filmu na Oscara za Najlepšiu pôvodnú pieseň. Skutočnosť, že svet v minulosti jednoducho filmové satiry nebral vážne je aj to, že v jednej epizóde seriálovej verzii South Parku nadaboval jednu postavičku aj George Clooney – bol ním štekajúci homosexuálny pes Sparky.

Brickleberry

Nenechaj sa oklamať pekným animovaným vzhľadom ani malým hovoriacim medvedíkom. Brickleberry je rasistickým, nesmierne vulgárnym a po všetkých stránkach politicky nekorektným kúskom, kde tvorcovia nenechávajú suchú nitku ani na jednej z postáv.

Príbeh je zasadený do fiktívneho národného parku Brickleberry a prostredníctvom pätice hlavných hrdinov a hovoriaceho medveďa sa vysmieva snáď všetkým spoločenským stereotypom.

V žiadnom prípade si pri tom neberie servítku pred ústa a garantujeme, že ak si sa so seriálom ešte nestretol, nebudeš sa stačiť diviť, čo všetko si v ňom tvorcovia dovolili. Drsný výsmech handicapovaných, rasové posmešky, nadávky, sexuálne zneužívanie či šikanovanie sú len malým príkladom zástupu tém, ktoré sú podávané s brutálnou kadenciou.

Mimoriadne vydarený je v tomto prípade aj český dabing, upozorňujeme však, že Brickleberry je určený len fanúšikom toho najčiernejšieho humoru, ktorý má, zdá sa, stále miesto v aktuálnej seriálovej ponuke.

Four Lions

Viacerí z nás si možno ešte spomenú na rok 2004, keď svetom otriasla brutálna vražda holandského režiséra Thea van Gogha. Ten sa stal obeťou náboženského fanatika pre svoje protimoslimské výroky a svoj posledný natočený film Submission, ktorý popisuje násilie páchané na ženách moslimskými mužmi.

Po tenkom lade sa rozhodol kráčať aj režisér Christopher Morris, ktorý v roku 2011 predstavil vydarenú čiernu satirickú drámu o pomerne nešikovných moslimských atentátnikoch, ktorí sa rozhodli vydať na cestu džihádu.

Partička „pakistanských bukvíc“, ako vo filme moslimských mladíkov nazve ich suseda, musia na ceste za svojím samovražedným snom riešiť viacero absurdných situácií, od tréningu samovražednej vrany a odpálenú ľudskú živú nálož v dôsledku zakopnutia, až po parodicky natočené výhražné videá.

S výraznou dávkou nadhľadu sa bombových výbuchov divák nedočká, nanajvýš tak obrovských výbuchov smiechu, ktoré len dokresľujú dve extrémne a ťažko kombinovateľné polohy sociálnej drámy s čiernou komédiou, kde si vo vedľajšej úlohe zahral napríklad aj Benedict Cumberbatch.

Bad Santa

Nie všetky vianočné filmy sú ideálne na sledovanie v rodinnom kruhu pri ohníku v krbe. Jedine, ak by si si chcel rozoštvať rodinu a nechať deti prepadnúť depresii z ukradnutých Vianoc cynickým Billym Bobom Thortonom vo filme Bad Santa.

Nepretržite naložený v liehu s cigaretou v ústach dáva totiž nekompromisný kopanec všetkým romanticky zidealizovaným Vianociam. Groteskný film, ktorého necenzurovaná verzia obsahuje 170-krát slovo „fuck“, je so svojím cynizmom k najkrajšiemu sviatku roka nočnou morou aj pre samotného Grincha.

Snímka síce elegantne kľučkuje okolo aury kresťanských rituálov a náboženské témy Vianoc nie sú jeho doménou, vystačí si však s kritikou ich komercializovania a dávkou narážok na černochov, trpaslíkov, úchylného sexu a hromady ostrých nadávok.

Borat: Nakúkanie do americkej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

Bolo by faux pas vyhnúť sa v tomto rebríčku azda najznámejšiemu súčasnému komikovi a hercovi obľúbených politicky nekorektných filmových exhibícií. Sacha Baron Cohen sa ako duchovný otec módneho reportéra Brüna, rapera Aliho G či Diktátora v minulosti najviac zviditeľnil so svojou kreáciou kazašského reportéra Borata Sagdiyeva.

Vybavený cigánskymi slzami proti AIDS sa spolu s manažérom vydal vo svojom prvom filme z roku 2006 naprieč Amerikou, aby sa naučil niečo o západnom štýle života. So svojím stredovekým zmýšľaním o svete, ženách a antipatiou k Židom či Rómom generuje jednu nezabudnuteľnú hlášku za druhou.

Borat Sagdiyev si okrem americkej zahraničnej politiky berie na paškál aj viaceré spoločenské organizácie a obzvlášť jeho posedenie so spolkom feministiek sa stalo nezabudnuteľným.

Jeho sarkastický humor nepomohol ani samotnému Kazachstanu, ktorého športovci si ešte doteraz občas musia nechtiac na podujatiach zahanbene vypočuť falošnú filmovú hymnu, v ktorej sa hrdo spieva napríklad o úspechu kazašskej prostitúcie vo svete.

NEPREHLIADNI
Takýto rok Slovensko ešte nezažilo. Spustia u nás až 4 streamovacie služby – toto o nich vieme

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú