Internetové bankovníctvo sa postupom času prispôsobuje moderných technológiám, ktoré prinášajú stále lepšie spôsoby ako využiť všetky možnosti pre správu svojich financií na jednom mieste. Nové funkcie vyradia staré a v tomto smere sa činí aj jedna z najväčších slovenských bánk. Tatra banka priniesla nový Internet banking bez zastaralého Flashu, ktorý nahradila HTML technológiou, aby klientom ukázala nové funkcionality. 

Vznik známeho Flashu sa datuje ešte do roku 1996, kedy ho poprvýkrát na svet uviedla spoločnosť Macromedia a neskôr v roku 2005 ho do svojich rúk dostalo za 3,4 miliárd dolárov Adobe, ktoré v roku 1982 založil John Warnock a Charles Geschke. Flash pritom slúži pri fungovaní animácií, internetových či mobilných aplikáciách, hrách či internetových videoprehrávačoch, pri streame audia a podporuje aj vstup pre niektoré periférne zariadenia počítačov.

Dokáže zobrazovať text, vektorovú a rastrovú grafiku. Svoje najlepšie časy však má Adobe Flash už za sebou a webové stránky po desiatkach rokoch s jeho využitím pomaly, ale isto končia. Väčšina veľkých internetových prehliadačov s jeho podporou končí, a tak nastal čas, aby sa s nim rozlúčili aj spoločnosti, ktoré ho stále využívajú.

Google Chrome, Microsoft Edge či taká Mozilla Firefox skôr či neskôr ukončia podporu pre tento doplnok, čomu sa musia prispôsobiť aj používatelia. Podľa štatistík používa Flash už len niečo vyše 3,5 milióna webov a ich počet bude naďalej klesať. Len za posledný mesiac kleslo jeho využitie o 1,41 %. Stále však funguje na viac ako 2,3 miliardách unikátnych doménach.

Problémom Adobe Flash Playera bola aj bezpečnostná stránka, ktorú mu vytýkali mnohí experti. Práve tento doplnok stál za mnohými bezpečnostnými chybami, ktoré bolo treba neustále opravovať. Po dlhých rokoch sa tak Flash dostáva do úzadia a jeho miesto preberá jazyk HTML, ktorý má nesporne viac pozitív a jeho implementácia do webových stránok je teda správnym krokom vpred.

Takéto rozhodnutie urobila pred časom aj Tatra banka, ktorá už nechcela obmedzovať svoj internet banking. Internetové bankovníctvo 4. generácie sa tak rozhodla postaviť na základe technológie HTML, ktorý umožnila využiť omnoho sofistikovanejšie riešenia, nový dizajn a pohodlnejšie prihlasovanie klientov. Responzívny dizajn internet bankingu prináša výhody aj pri používaní na tabletoch.

Hlavnou novinkou je však autorizácia pomocou PIN kódu, vďaka čomu už viac nie je potrebné hlásiť sa každý raz pomocou PID, hesla a kódu z čítačky. Užívateľ si môže nastaviť unikátny 4 až 8-miestny PIN kód po úvodnom prihlásení pomocou PID, hesla a kódu z čítačky. Tatra banka ponúka aj krátky video návod, ako sa PIN nastavuje.

Technologické obmedzenia tak viedli Tatra banku k dôležitému rozhodnutiu, ktoré ale vo výsledku ocení každý zákazník. Preňho je teraz omnoho zrozumiteľnejší tiež nový predajný proces podielových fondov. Svoju pochvalu zožal nový Internet bankingTB aj pri ocenení Global Finance za najlepšiu digitálnu banku na Slovensku za rok 2018. Aby Tatra banka zavŕšila inovatívne internetové bankovníctvo a definitívne sa zbavila Flashu, stopne jeho starú verziu už koncom mája.

Obe verzie pritom boli súbežne dostupné od septembra 2018, odkedy si mohli nove riešenie zákazníci vyskúšať v beta verzii. HTML však definitívne vytlačí Adobe Flash o pár týždňov, čoho dôvodom je tiež práve končiaca podpora tohto doplnku u webových prehliadačov. Oficiálny nástup 4. generácie Internet bankingu tak spríjemní prácu s financiami, ktorá už nebude obmedzovaná zastaralými technológiami a poskytne nový používateľský zážitok.

Článok vznikol v spolupráci s Tatra bankou

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú