Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spitzerov vesmírny ďalekohľad je jeden zo štyroch veľkých vesmírnych observatórií, ktorý po viac ako 16 rokoch končí svoju misiu. Presne 30. januára 2020 odoslal do NASA posledné pozorované dáta.

Všetko má svoj koniec a zdá sa, že sa ho dočkal aj Spitzerov vesmírny ďalekohľad, známy tiež pod skratkou Spitzer. Ako informuje portál IFL Science, NASA k 30. januáru 2020 ukončila jeho činnosť po viac ako 16. rokoch. Spitzer je vesmírne observatórium určené na pozorovanie objektov v infračervenej oblasti spektra.

Zobraziť celú galériu (1)
Spitzerov vesmírny ďalekohľad - umelecká predstava. Zdroj: NASA

Zároveň je najväčším infračerveným teleskopom, ktorý bol kedy do vesmíru vyslaný. Je jedným zo štyroch veľkých vesmírnych observatórií, ku ktorým patria observatória Compton GRO, Röntgenové observatórium Chandra a slávny Hubblov vesmírny ďalekohľad. Počas svojho pôsobenia sa pričinil o množstvo zaujímavých objavov, ako je priame zachytenie svetla exoplanét HD 209458b a TrES-1, vytvorenie fotografickej mozaiky Mliečnej cesty a mnoho iných.

Financie bohužiaľ došli

Ako ďalej informuje portál The Verge, Spitzer bol do vesmíru vypustený ešte v roku 2003. Pôvodne bol dizajnovaný tak, aby vydržal svoje pôsobenie 2 a pol až 5 rokov. Vďaka dômyselnému inžinierstvu však dokázali vedci zo Spitzera vyžmýkať ešte ďalšiu dekádu. „Môžem s dôverou tvrdiť, že nikto neočakával, že observatórium bude stále fungovať a robiť vzrušujúcu vedu aj v roku 2019, desiaty rok rozšírenej misie,“ napísala na svojom blogu projektová manažérka pre Spitzeru, Lisa Storrie-Lombardi.

Vesmírnej agentúre NASA však došli peniaze na financovanie Spitzera. Agentúry začala ešte v roku 2017 hľadať súkromné organizácie, ktoré by projekt teleskopu prevzali. Náklady na jeho fungovanie však neboli malé a v roku 2018 činili približne 12 miliónov dolárov. Hľadanie tak nebolo úspešné a hoci sa našli dve organizácie, nedokázali zložiť dostatok financií.

Napriek vypnutiu môže byť stále zdrojom veľkých objavov

NASA sa tak rozhodla prepnúť Spitzer do režimu dlhodobého spánku, čo znamená, že ďalekohľad už nebude ďalej zhromažďovať žiadne ďalšie údaje a odosielať ich späť na Zem. Napriek tomu, že bude offline, stále môže vedcom v budúcnosti pomôcť nájsť ďalšie vzrušujúce objavy. Spitzer totižto vyzbieral za roky svojho pôsobenia obrovský archív dát, z ktorých vedci môžu naďalej ťažiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú