Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V roku 2016 americký špióni využívali k špionáži iPhonov vysokopostavených činiteľov silný nástroj menom Karma. Takýto nástroj dokáže na svete vyvinúť len desať krajín.

Informáciu o existencii nástroja na špehovanie iOS zariadení s názvom Karma priniesol portál The Reuters po preskúmaní dokumentov a rozhovore s piatimi bývalými zamestnancami. V čase svojho nasadenia v roku 2016 ho využívali bývalí americkí špióni pracujúci pre Spojené arabské emiráty. Ich cieľom boli vysokopostavení činitelia, lídri zahraničných krajín, aktivisti a diplomati.

Nástroj dokázal vytiahnúť z iPhonov textové správy, e-maily či heslá. Androidy boli pred Karmou v bezpečí

V dokumentoch sa nachádzali mená aktivistu za ľudské práva v Jemene, ktorý získal Nobelovu cenu mieru, vysokopostaveného úradníka z Turecka či katarského emira. Bývalí špióni priznali, že špehované boli stovky iPhonov v rámci projektu označovaného ako „Project Raven“. Informácie, ktoré dokázal nástroj ukradnúť, zahŕňali údaje o polohe, textové správy, fotografie, e-maily, ba dokonca aj heslá.

Karma prestala údajne fungovať v roku 2017, kedy aktualizácia iOS zariadení odstránila v systéme dieru, ktorú nástroj využíval. Avšak nástroj neprestal fungovať úplne, znížila sa len jeho efektivita. To, či Spojené arabské emiráty nástroj naďalej využívajú, alebo ho vylepšili, je nejasné. Bývalí špióni tiež potvrdili, že nástroj nefungoval v prípade zariadení bežiacich na operačnom systéme Android a neumožnil ani ich odpočúvanie.

Nástroj tak sofistikovaný, že na svete je len 10 krajín, ktoré by ho vedeli vyvinúť

Nástroj s názvom Karma umožňoval špiónom prístup k iPhonom jednoduchým odoslaním textovej správy do smartfónu, ktorý bol cieľom špionáže. Jeho silnou stránkou bolo, že nevyžadoval, aby cieľový používateľ iPhonu klikol na špeciálny link alebo tlačidlo odoslané do jeho zariadenia. Na svete existujú podobné nástroje na špionáž a hackerské účely, no Karma je tak sofistikovaná, že len veľmi málo krajín dokáže vyvinúť podobný nástroj.

Zobraziť celú galériu (2)
Twitter/@InternetPremium

Bývalý šéf kybernetickej bezpečnosti prezidenta Obamu, Michael Daniel, hovorí, že iba 10 krajín sveta, vrátane Ruska, Číny, USA a niektorých ich spojencov dokážu vyvinúť takúto silnú špionážnu platformu. Dokumenty odhalili, že jedna z krajín za nástroj údajne zaplatila až 32 miliónov dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú