Je naozaj iPhone 12 taký prelomový voči iPhone 11? Toto sú najväčšie rozdiely
Apple počas nedávnej online konferencie odhalil očakávanú štvoricu svojich nových smartfónov, ktoré priniesli viacero dôležitých zmien, ale aj kontroverzných rozhodnutí. Spoločnosť týmto krokom zároveň rozšírila portfólio modelov o kompaktný model. Ako sa však líšia v porovnaní s minuloročnými kúskami? Prinášame ti porovnanie kľúčových vlastností medzi iPhonmi 11 a novými iPhonmi 12.
Kalifornský gigant si tento rok pripravil pre svojich zákazníkov jedno malé prekvapenie navyše. Popri nástupcoch klasických modelov Pro línie a dostupnejšom iPhone 12 totiž predstavil aj jeho verziu mini, ktorá padne do oka každému milovníkovi kompaktných konštrukcií o to viac, keď s ním získa všetky technológie a funkcie ako má jeho väčší súrodenec.
Medzigeneračné rozdiely nových iPhonov sú v porovnaní s minulým rokom skutočne viditeľné už na prvý pohľad. Nie je to však len dizajnová stránka, v čom sa tieto novinky líšia. Množstvo zmien prišlo aj v oblasti displeja, výkonu, fotoaparátov či batérie. Apple sa tak snažil vylepšil skoro každý aspekt nových modelov. Na niektoré žiaľ zanevrel.
Displej a dizajn
Badateľné vylepšenia prišli už po dizajnovej stránke, kde Apple stavil na štýl iPhonu 4 či iPadu Pro. Nový iPhone 12 sa totiž pýši hranatejšou konštrukciou bez akýchkoľvek zaoblení obrazovky či bočného rámika.
Jednoduché a čisté línie ho na prvý pohľad odlišujú od minuloročného iPhonu 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Môžeme sa domnievať, že s týmto dizajnovým jazykom si gigant vystačí na najbližších niekoľko rokov.
Nové modely spoločnosti sú však vyrobené z takmer rovnakých materiálov. Lacnejší iPhone 12 mini a iPhone 12 majú hliníkovú konštrukciu s matným rámikom a lesklou zadnou stenou, zatiaľ čo u iPhonu 12 Pro a 12 Pro Max je tomu naopak. Rámik z nerezovej ocele je lesklý a zadnú stenu pokrýva matné sklo.
Samotná obrazovka prešla najväčšími zmenami najmä v prípade dostupnejšej dvojice modelov, ktoré zahodili minuloročné HD panely a priniesli OLED displeje s vyšším rozlíšením. U všetkých 4 kúskov Apple poskytuje obrazovky označené ako Super Retina XDR OLED a aj špeciálnu ochrannú vrstvu Ceramic Shield, ktorá má byť údajne až 4-krát efektívnejšia pri ochrane počas pádu. Výsledky však ukáže až reálne používanie.
Obrazovky všetkých modelov si však zachovali jednu vlastnosť, v ktorej za konkurenciou zaostávajú. Aj tento rok totiž Apple stavil len na 60 Hz zobrazovacie panely a displeje teda nedisponujú očakávanou 120 Hz obnovovacou frekvenciou. ProMotion ako z iPadu Pro sa tu teda nekoná. Všetky detaily porovnania displeja a konštrukcií iPhonu 12 s jeho predchodcami nájdeš v priloženom infograme.
Výkon
Obrovským skokom vpred je pri nových iPhonoch 12 aj samotný procesor A14 Bionic, ktorý predstavuje začiatok novej éry 5 nm čipov. Pripomeňme len, že procesory minuloročného iPhonu 11 boli vyrábané 7 nm výrobným procesom. Vďaka inovatívnemu 5 nm procesoru tak iPhone 12 zvládne vo všetkých verziách ešte viac výpočtov a dokázal poňať až 11,8 miliardy tranzistorov.
Apple sa navyše pri predstavení pýšil aj vylepšenou jednotkou procesora pre strojové učenie, ktorá má priniesť používateľom ešte lepšiu technológiu umelej inteligencie. Vďaka efektívnejším jadrám čipu sa zasa mala znížiť spotreba. Reálne výsledky však budú známe až po prvých skutočných testoch výkonu.
Okrem procesora si iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max polepšili aj po stránke operačnej RAM pamäte, ktorá má tentokrát kapacitu až 6 GB. V porovnaní s minuloročnými modelmi tak ide o nárast o 2 GB, ktoré budú využité pri lepšom multitaskingu či iných úlohách. iPhone 12 mini a iPhone 12 si zachoval 4 GB RAM.
Najväčšou zmenou v oblasti konektivity nových iPhonov 12 je podpora 5G sietí, ktorú dostali tento rok všetky štyri modely. Zároveň ide o vôbec prvé iPhony s podporou 5G. Zaujímavosťou je malá anténa na pravej strane rámika pod tlačidlom napájania. Nejde o žiadny slot či miesto na pripojenie magnetickej nabíjačky, jedná sa o anténu pre 5G.
Fotoaparát
Apple spravil pri nedávno predstavených modeloch aj zmeny v oblasti fotoaparátov. Hoci sa na prvý pohľad nemusí zdať, že sme sa dočkali výrazných vylepšení, nie je tomu celkom tak. iPhone 12 mini a iPhone 12 totiž tento rok disponujú vylepšenými objektívmi s 12 MPx snímačmi.
Širokouhlý objektív je tvorený 7 šošovkami, dosahuje clonu f/1.6, ohniskovú vzdialenosť 26 mm a poskytuje aj optickú stabilizáciu obrazu.
Ultraširokouhlý objektív tvorený 5 šošovkami a v týchto nových iPhonoch spolupracuje taktiež s 12 MPx snímačom, no ponúka clonu f/2.4, 120° uhol záberu a ohniskovú vzdialenosť 13 mm.
Prémiový iPhone 12 Pro a 12 Pro Max sa od minuloročných modelov odlišujú ešte viac a Apple v ich prípade odlíšil možnosťami aj väčší model od menšieho. Detailné špecifikácie a porovnanie s minuloročnými fotoaparátmi iPhonu 11 a 11 Pro nájdeš v tabuľke.
Tento rok sa však iPhone 12 Pro Max líši od menšieho súrodenca ešte lepším fotoaparátom. Teleobjektív poskytuje 2,5-násobný optický zoom (2-násobný pri iPhone 12 Pro), o 47 % väčší snímač pre zachytenie väčšieho množstva svetla a unikátnu stabilizáciu. Apple totiž nepriniesol stabilizovanie do objektívu, ako je tomu zvykom už celé roky. Rozhodol sa totiž stabilizovať priamo celý snímač.
Všetky vylepšenia nových modelov oproti tým minuloročným završuje aj nočný režim dostupný pre všetky fotoaparáty, či funkcia Apple ProRAW, ktorá otvára nové možnosti pri práci s originálnym formátom fotografie.
Navyše, iPhone 12 Pro a Pro Max dokáže točiť 10-bitové HDR videá Dolby Vision, čo je funkcia, ktorú sme donedávna nachádzali len v profesionálnych fotoaparátoch a kamerách. Teraz bude dostupná aj vo vrecku používateľov.
Najbadateľnejším rozdielom pri pohľade na zostavu fotoaparátov iPhonov 12 je samotný LIDAR senzor. Ten sme u iPhonu 11 ani 11 Pro nenašli. Svoje miesto však má v nových Pro modeloch, kde sa ale neocitol len kvôli rozšírenej realite. S jeho pomocou dokáže fotoaparát iPhonu 12 Pro a Pro Max zaostriť až 6-krát rýchlejšie aj v nočných podmienkach či zlepšiť fotografovanie s využitím obľúbeného „bokeh“ efektu.
Batéria a MagSafe
Apple nerád hovorí o presných kapacitách batérií svojich smartfónov a inak tomu nebolo ani tento rok. Samotnú výdrž spoločnosť počas prezentácie akosi zabudla spomenúť. Presnú kapacitu batérií teda momentálne nepoznáme, no výrobca na webe udáva iba výdrž pri rôznom využití, teda pri prehrávaní videa, streamovaní a počúvaní hudby.
Kým podľa oficiálnych informácií vydrží iPhone 12 Pro Max pri takomto používaní rovnako dlho ako jeho predchodca, iPhone 12 Pro má v porovnaní s iPhonom 11 Pro vydržať pri prehrávaní videa o hodinu menej, no zaujímavosťou je, že doba streamovania má byť rovnaká. Môže sa teda jednať o preklep a aj iPhone 12 Pro si pravdepodobne udrží rovnakú výdrž ako minuloročný model.
V prípade iPhonu 12 a iPhonu 11 je výdrž takmer rovnaká, nový model však má mať kapacitu na dlhšie streamovanie videa o 1 hodinu. Otázna je však výdrž najmenšieho iPhonu 12 mini, kde nemal Apple veľa možností na zmenšovanie, a preto mohol zmenšiť kapacitu batérie.
Stále však udáva, že na jedno nabitie vydrží 50 hodín prehrávania hudby, 15 hodín prehrávania videa a 11 hodín streamovania videa. Reálne výsledky ale ukážu až prvé testy.
V porovnaní s minuloročnými modelmi sme sa v prípade iPhonov 12 dočkali aj nového bezdrôtového nabíjania pomocou MagSafe. Apple oživil pôvodné nabíjanie známe z MacBookov a v inej forme ho priniesol do najnovších modelov značky. Jednoduchým spojením magnetov sa tak zakaždým nabíjačka pripne na správne miesto, čím sa zaistí nerušené nabíjanie.
Pre mnohých je však najpodstatnejšou zmenou absencia nabíjačky (a slúchadiel EarPods) v balení. Apple síce stiahol z oficiálneho predaja iPhone 11 Pro a 11 Pro Max, no s predajom iPhonu 11 pokračuje ďalej.
Aký je teda obsah balenia? Zákazníci, ktorí si kúpia minuloročné Pro modely od predajcu elektroniky ešte v balení nájdu všetko príslušenstvo, na ktoré boli zvyknutí, teda aj nabíjačku a EarPody. Apple však tieto doplnky odstránil aj z balenia stále predávaného iPhonu 11, iPhonu XR, iPhonu SE a samozrejme aj nových iPhonov 12.
Hoci teda ešte môžu mať predajcovia a autorizovaní reselleri Apple produktov na sklade aj staršie modely s plnohodnotným balením, časom sa stane, že sa zásoby minú a na sklad prídu už len verzie bez nabíjacieho adaptéru a slúchadiel.
Zákazník teda môže ostať prekvapený, že toto príslušenstvo nenájde nielen u iPhonu 12 mini, iPhonu 12, iPhonu 12 Pro a Pro Max, ale ani pri vyššie spomenutých kúskoch. Také je však „ekologické“ rozhodnutie výrobcu.
Čítajte viac z kategórie: Smartfóny
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Instagram okamžite reaguje na zákaz TikToku. Pridáva známe funkcie konkurenta, ľudí čaká zmena
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Je to oficiálne: TikTok končí, o pár hodín definitívne vypne svoje služby na veľkom trhu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
USB-C je pre iPhone rizikový. Expert objavil vážnu bezpečnostnú chybu, dá sa jej vyhnúť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Prevratná štúdia: Tento proces vie odstrániť odpad z mozgu. V týchto prípadoch nemá účinok
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Zlaté hodinky za 900 000 eur, svaly a sny o MMA: Ako sa moderní titani bohatstva menia z lídrov na karikatúry (KOMENTÁR)
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Prevratná štúdia: Tento proces vie odstrániť odpad z mozgu. V týchto prípadoch nemá účinok
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené