Japonsko rozhodne môžeme zaradiť medzi technologické veľmoci, ktoré určujú trendy pre celý svet. Netýka sa to však len spotrebnej elektroniky, ale aj rôznych technológií, ktoré sú používané miliónmi ľudí. Jednou z nich je aj QR kód, ktorý vyvinula japonská spoločnosť Denso-Wave, pričom aktuálne oslavuje 25 rokov svojej existencie.

QR kód alebo QR Code je dvojrozmerný čiarový kód vyvinutý ešte v roku 1994 v Japonskom meste Kariya. Za vývojom stojí dvojica vynálezcov Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Skratka „QR“ pochádza z anglického označenia Quick Response (v preklade Rýchla reakcia), vzhľadom na to, že je navrhnutý na rýchle dekódovanie.

Prvotný vývoj trval vynálezcom dva roky, pričom veľmi dôležitým  a kľúčovým krokom pre ďalšie rozšírenie bolo to, že sa z neho stal otvorený štandard bez nutnosti kupovať licenciu.

Lepší ako klasický čiarový kód

Celý princíp QR kódu spočíva v tom, že sa zosníma fotoaparátom a softvér dekóduje textovú informáciu obsiahnutú v kóde. QR kód môže byť pritom vytlačený na papieri, či rôznych iných predmetoch, ako sú napríklad darčekové predmety, nálepky, vstupenky, letenky, no vyskytuje sa samozrejme aj v elektronickej podobe.

QR kód dokáže zakódovať omnoho väčšie množstvo dát, než klasický EAN čiarový kód, ktorý poznáme z obalov rôznych výrobkov, vrátane potravín. QR kód sa skladá z viacerých bielych a čiernych štvorcových modulov zložených do štvorcovej matice. Veľkosť matice je od 21 x 21 do 177 x 177 bodov s nárastom o 4 moduly v každom rozmere. Môže obsahovať písmená, čísla alebo aj japonské znaky Kandži, pričom je schopný pojať rôzne množstvo informácií podľa obsahu.

[supsystic-tables id=130]

 

Samotný kód sa skladá z dvoch vrstiev. Tou prvou je takzvaná geometrická vrstva, ktorej základom je jednofarebná „tichá zóna“ ohraničujúca celý kód. Pri dekódovaní je určená priemerná tmavosť celého kódu a z hľadiska rozpoznávania je každý bod buď svetlejší alebo tmavší.

V informačnej vrstve každý čierny bod kóduje binárnu jednotku a biely bod binárnu nulu. Bitová správa, ktorá je odovzdávaná v informačnej vrstve vzniká komprimáciou originálnej správy. Správa pritom môže byť vytvorená niekoľkými samostatne kódovanými úsekmi.

Používa sa aj na platenie v obchodoch

Väčšinou sa stretneme s čiernobielymi QR kódmi, no nemusí to byť len tak. Kódy môžu mať rôzne farby, pričom stačí, aby mali dostatočný kontrast. Dokonca môžu byť rôzne pootočené a taktiež môžu obsahovať napríklad logo danej firmy. Kód bol pôvodne navrhnutý na sledovanie jednotlivých súčiastok pri výrobe automobilov. Neskôr sa začal používať na kódovanie rôznych kontaktných informácií. Môže obsahovať informácie o webovej adrese, e-mailovej adrese, telefónnom čísle, geografickej polohe, o udalostiach, či mnohé iné.

Zobraziť celú galériu (4)
V Číne sa QR kódy používajú aj v obchodoch, Flickr

V súčasnosti systém priťahuje veľkú pozornosť ako spôsob uskutočňovania bezhotovostných platieb. Zákazníci môžu za položky platiť pomocou svojho smartfónu na základe čítania QR kódov uverejnených v obchodoch. Nakoľko sú QR kódy lacné na výrobu, očakáva sa ich ďalšie šírenie a používanie.

Najdôležitejšie je bezpečnosť

Ani jeden z vývojárov Masahiro Hara by nikdy nepovedal, že by bežní ľudia mohli tento kód využívať napríklad pri svojom nákupe. Táto jednoduchá a prelomová technológia však v súčasnosti prenáša viac ako 23 % trójskych koní a vírusov. Práve pri príležitosti 25. výročia QR kódov chce jeho tvorca zvýšiť bezpečnosť ich skenovania.

„Teraz keď sa používajú aj na platby, cítim pocit zodpovednosti, aby bol kód bezpečnejší, povedal Hara počas rozhovoru pre asahi.com.

Význam QR kódov je možný nájsť aj v aplikáciách IoT. Čím viac zariadení sa pripája, tým sú náchylnejšie na útoky a práve QR kódy sa môžu stať cieľom rôznych útokov, ak sa nebude pracovať na ich ešte lepšom zabezpečení.

Najobľúbenejšie v Číne

Aktuálne sa QR kódy používajú snáď na celom svete, no veľmi obľúbenými sa stali hlavne v Číne. QR kódy ľudia využívajú na nákupy, no môžu ich mať aj na svojich občianskych preukazoch, či psích známkach. Kľúčové sú aj pre najväčšiu sociálnu sieť v Číne s názvom WeChat.

Ľudia si dávajú QR kódy vytetovať, nosia sa namiesto klasických menoviek, dávajú sa na náhrobné kamene, no obľúbili si ich napríklad aj čínski bezdomovci, ktorí pomocou nich žiadajú o peniaze. Podľa Guinessovej knihy rekordov je autorom najväčšieho QR kódu na svete Číňan Xu He.

Zobraziť celú galériu (4)
Najväčší QR kód zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov, Guinnessworldrecords

Bol vytvorený v meste Cangzhou uprostred pšeničného poľa v roku 2015, kde pokrýval plochu 36 100 m², uviedol portál newsbeezer.com. Kód bol vytvorený pre účely propagácie cestovného ruchu v danej oblasti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP