Ako postupne vstupujeme do roku roku 2024, vesmírne preteky v prieskume Mesiaca, v rámci ktorých sa národné vesmírne programy a súkromné spoločnosti uchádzajú o vytúžený úspech v podobe úspešného pristátia na Mesiaci, sa zintenzívňujú.

Doteraz sa podarilo úspešne uskutočniť len asi polovicu všetkých pokusov o pristátie na Mesiaci, aj napriek tomu z týchto pokusov dostávame veľkolepé fotografie Zeme a Mesiaca, ako napríklad nedávny úchvatný záber z japonskej misie SLIM, ktorý zverejnila japonská vesmírna agentúra JAXA na sociálnej sieti X a nájdeš ho aj nižšie.

Unikátna snímka

Sonda SLIM, pomenovaná Smart Lander for Investigating the Moon (Inteligentný pristávací modul na skúmanie Mesiaca), nedávno odoslala mimoriadnu snímku Zeme čnejúcej nad Mesiacom. Hoci bielu bodku pod Zemou možno ťažko zbadať, na snímke je vidieť Japonsko osvetlené za úsvitu. Tento obdivuhodný pohľad, ktorý bol v septembri nasnímaný zo vzdialenosti viac ako 60 000 kilometrov, je len letmým pohľadom na to, čo nás čaká.

V súčasnosti sa sonda SLIM rýchlo približuje k Mesiacu, pričom sa očakáva, že na obežnú dráhu Mesiaca vstúpi v priebehu jedného týždňa. Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) plánuje historické pristátie na Mesiaci na 20. januára, čím SLIM o niekoľko týždňov predbehne americkú spoločnosť Astrobotic Technologies. Cieľom spoločnosti Astrobotic je dopraviť na povrch Mesiaca päť prístrojov NASA a nasledovať tak neúspešný aprílový pokus súkromnej japonskej spoločnosti ispace.

Ide o revolučnú sondu

Jedinečná trajektória sondy SLIM, navrhnutá s ohľadom na úsporu paliva, vysvetľuje jej vzdialenosť od Mesiaca na snímke z navigačnej kamery. Podľa Jonathana McDowella, astronóma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, táto dráha šetriaca palivo umožňuje sonde ľahko meniť smer, čo uľahčuje postupný zostup na Mesiac.

Misia SLIM, ktorá odštartovala v septembri z vesmírneho strediska Tanegašima, má prevratný cieľ – snaží sa dosiahnuť „presné pristátie“ s bezprecedentnou presnosťou menej ako 100 metrov. Väčšina pristátí na Mesiaci sa zameriava na oblasti s rozlohou mnohých štvorcových kilometrov, takže presnosť SLIM-u predstavuje pozoruhodný technologický skok vpred, ak bude úspešná.

Rôzne štáty a súkromné subjekty sledujú južný pól Mesiaca, o ktorom sa predpokladá, že v trvalo zatienených kráteroch sa nachádzajú cenné zdroje, ako napríklad ľad. Tento ľad by mohol potenciálne dodávať základné zdroje, ako je pitná voda, kyslík a raketové palivo pre budúce misie, čím by sa otvorila nová kapitola v ére prieskumu vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú