Jeden z mnohých asteroidov, ktoré križujú obežnú dráhu Zeme, sa stal cieľom výskumu vedcov z Japonskej kozmickej agentúry (JAXA). Tí pred pár mesiacmi vyslali do vesmíru sondu Hayabusa 2, ktorá mala za úlohu vysadiť na povrchu tohto vesmírneho telesa špeciálne zariadenia. Zozbierané vzorky prinesie sonda na Zem v roku 2020, aby vedci odhalili detailné vlastnosti asteroidu, ktorý sa už ukázal aj na prvých detailných záberoch.

Sonda Hayabusa 2 sa po 42-mesačnej ceste dostala blízko vybraného asteroidu Ryugu, ktorý sa nachádza zhruba 300 miliónov kilometrov od našej Zeme. Pristátie na povrchu potvrdila vesmírna agentúra JAXA ešte 27. júna tohto roka, kedy sonda začala svoj niekoľkoročný výskum. Práve týmto spôsobom sa chceli vedci poprvýkrát dostať k vesmírnemu objektu, ktorý je klasifikovaný ako „blízkozemný“. Vyslaná sonda vybavená kamerou dokonca zhotovila aj prvé úchvatné zábery.

Výskum blízkeho asteroidu je v plnom prúde

Hayabusa 2 bude vôkol asteroidu krúžiť do decembra budúceho roka a v roku 2020 dopraví na Zem prvé nazbierané vzorky. Pri skúmaní jeho povrchu pritom JAXA nevyužila klasické rovery známe z misií na Marse, ale špeciálne skákajúce rovery, ktoré sa budú od pevného povrchu odrážať. Pred pár dňami, 21. septembra, boli vypustené prvé rovery s označením Rover-1 a Rover-2, ktoré sú napájané solárnou energiou, vybavené špeciálnymi senzormi a ich celková hmotnosť nepresahuje 1 kg.

Nenechaj si ujsť
Záhadná osamelá planéta niekoľkonásobne väčšia ako Jupiter putuje vesmírom

V priebehu tohto mesiaca sa však na povrch dostane aj rover MASCOT z francúzsko-nemeckej spolupráce vedcov, ktorí ho vybavili okrem kamery aj spektrometrom, rádiometrom a magnetometrom. Zdrojom jeho energie už nie sú solárne panely, ale zabudovaná batéria, ktorá dokáže napájať zariadenia maximálne 16 hodín. Okrem skúmania povrchu asteroidu Ryugu bude skúmaný aj materiál tesne pod povrchom. K nemu sa vedci dostanú pomocou špeciálnych projektilov.

Prvým typom je 5-gramový projektil, ktorý pod povrch prenikne rýchlosťou 300 m/s a roztrúsené častice potom bude zbierať špecializované zariadenie. Druhým prienikom pod povrch asteroidu bude „výstrel“ 2,5 kg projektilu, ktorý svojou silou vymrští do okolia ukryté horniny a tie budú pre účely skúmania opäť zozbierané. Predchodca tejto sondy, Hayabusa 1, bola do vesmíru vyslaná ešte v roku 2003, aby o 7 rokov neskôr priniesla aj napriek problémom vzorky horniny asteroidu Itokawa. Hayabusa 2 sa na Zem vráti až o 2 roky, no dovtedy nám poskytne ešte mnoho ohromujúcich záberov skúmaného asteroidu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú