Nový spôsob liečby rakoviny pankreasa predstavili vedci z Tel Avivskej univerzity. Za pomoci hydrátu hydrochloridu označovaného aj ako PJ-34 dokážu do dvoch týždňov vyhubiť až 90 % rakovinových buniek.

Rakovina pankreasu sa radí medzi najzákernejšej formy rakoviny, keď v súčasnosti prehrá svoj boj s touto chorobou až 95 % pacientov. Niet sa teda čomu diviť, že vedci a lekári po celom svete zúfalo hľadajú možnosti liečby a univerzálny liek, ktorý by nám raz a navždy pomohol pokaziť toto zákerne zhubné ochorenie.

Zobraziť celú galériu (1)
Rakovina pankreasu je jedno z najzákernejších a najsmrteľnejších foriem rakoviny. Zdroj: msmc.com

Naposledy sme ťa informovali, že jednou zo sľubných metód liečby rakoviny pankreasu predstavil tím vedcov okolo Dr. Ronaia. Tým sa podarilo tumor na pankrease potlačiť za pomoci kombinácie liekov  L-asparagináza a inhibítora MEK. Ako však informuje portál The Jerusalem Post, vedci z univerzity v Tel Avive prichádzajú s úplne iným spôsobom liečby.

Injekčne podávaná molekula PJ-34 po dobu 14 dní do mesiaca vyhubí 90 % rakovinových buniek

Štúdia vedená prof. Malkou Cohen-Armonovou a jej tímom, v spolupráci s tímom Dr. Talie Golanovej z Výskumného centra pre rakovinu v lekárskom stredisku Sheba, bola nedávno uverejnená v žurnále Oncotarget. Tá konkrétne zistila, že injekčne podávaný hydrát hydrochloridu, označovaný aj ako PJ-34, spôsobí sebadeštrukciu ľudských rakovinových buniek počas mitózy.

Zobraziť celú galériu (1)
Takto vyzerá vzorec molekuly hydrátu hydrochloridu,označovaného aj ako PJ-34. Zdroj: sigmaaldrich.com

Mitóza je pritom vedecké pomenovanie pre proces delenia buniek. Tento výskum vedci prevádzali za pomoci xenoimplantátu, respektíve štepu ľudského karcinómu pankreasu do imunokompromitovaných myší. Za pomoci dennej injekčnej aplikácie molekuly PJ-34 po dobu 14 dní, došlo po mesiaci k 90 % redukcii pankreatických buniek v nádore.

„Táto molekula spôsobuje anomáliu počas mitózy ľudských rakovinových buniek, čo vyvoláva rýchlu bunkovú smrť. Samotné množenie ošetrených rakovinových buniek teda malo za následok ich smrť ,“ uviedla prof. Cohen-Armonová

Okrem toho, prof. Cohen-Armonová uviedla, že molekula PJ-34 nemá žiaden vplyv na zdravé bunky. O tom, že PJ-34 nemá skutočne žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky má svedčiť fakt, že testované myši naďalej rástli a naberali na váhe ako obvykle.

Hoci Cohen-Armonvá uviedla, že tím konkrétne neskúmal, či by liečba mohla predĺžiť život pacienta, dá sa ale predpokladať, že takýto účinok by sa mohol dostaviť, ak by boli rakovinové bunky skutočne eliminované.

Od myší k ošípaným a následne k testom na ľudských pacientoch

Teraz je však dôležitá odpoveď na otázku, ako dlho potrvá prechod od pokusov na myšiach k testom na ľudských pacientoch. Prvé odhady hovoria, že pod podmienkou dostatočných finančných prostriedkov by sa to tímu vedcov mohlo podariť do dvoch rokov. Vedci chcú najprv prejsť od myší k ošípaným.

Ak bude liečba naďalej účinná, požiadajú organizáciu FDA o povolenie k testom na ľuďoch. Veríme teda, že aj tento výskum v krátkom čase prispeje k celosvetovej iniciatíve v boji proti rakovine.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú