Ako sme upozorňovali aj v predchádzajúcich článkoch, množstvo štúdii vyvrátilo význam používania ivermektínu v boji proti covidu, respektíve ukázalo, že funguje len veľmi málo, prípadne vôbec.

Najnovšia a zároveň poriadne podrobná štúdia zameraná práve na účinnosť ivermektínu proti covidu jednoznačne ukázala, že funguje zhruba rovnako, ako placebo tablety plnené cukrom. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Ivermektín a jeho účinnosť v boji proti COVID-19

Hoci ivermektín nebol nikdy schválený na liečbu proti koronavírusu, množstvo ľudí po celom svete, Slovákov nevynímajúc, považovalo toto širokospektrálne antizparazitikum za „zázračný“ liek proti obávanými ochoreniu.

Ako presne to s ivermektínom a pôvodnou „štúdiou“, v ktorej egyptský vedec Ahmed Elgazzar z univerzity Benha doslova oklamal celý svet bolo, nájdeš v samostatnom článku.

Ilustračný obrázok/Freepik

Komu ale nestačili predchádzajúce dôkazy o tom, že ivermektín žiadnym spôsobom v boji proti covidu nepomáha, je tu nová štúdia publikovaná v žurnále Journal of the American Medical Association, ktorá presne ukazuje, ako je invermektín v boji, či prevencii ochorenia covid-19 neúčinný, píše portál Forbes.

Predmetnej štúdie, ktorá prebiehala od júna 2021 do februára 2022 sa zúčastnilo celkovo 1591 pacientov s ochorením covid-19. Všetci pacienti mali 30 a viac rokov, pričom mali najmenej dva príznaky tohto ochorenia. Výskum sa odohral na 93 rozličných miestach Spojených štátov.

Zaslepená štúdia

Išlo o dvojito zaslepenú randomizovanú štúdiu s pacientmi s miernymi až stredne závažnými príznakmi covid-19, teda typom štúdie, ktorá poskytuje najpresnejšie a najmä nezaujaté výsledky, pretože ani účastníci ani pracovníci štúdie nevedia, či jednotlivec dostáva liek, alebo placebo.

TASR/Pixabay (úprava redakcie)

Inak povedané, polovici pacientov bol podaný liek ivermektín, zatiaľ čo druhej polovici boli podané tabletky s cukrom, pričom ani samotní lekári, ani pacienti nevedeli, aký druh lieku dostali. Rozdelenie bolo samozrejme úplne náhodné.

Vo výsledku sa ukázalo, že priemerný čas zotavenia predstavoval v skupine s ivermektínom 12 dní, zatiaľ čo pri skupine s placebom sa doba zotavenia natiahla na 13 dní. V skupine s ivermektínom bolo zasa hospitalizovaných alebo zomrelo 10 pacientov, v skupine s placebom 9.

Okrem toho, u piatich pacientov v skupine s ivermektínom sa vyvinula pneumónia súvisiaca s covid-19, v skupine s placebom sa vyvinula v siedmich prípadoch. Celkovo bola teda doba zotavenie, ťažký priebeh, smrť či rôzne ďalšie komplikácie veľmi podobné v oboch skupinách. Podľa autorov sú tieto rozdiely natoľko štatisticky nevýznamne, že to žiadnym spôsobom neospravedlňuje užívanie ivermektínu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP