Ubehlo 48 rokov od historicky prvého pristátia človeka na mesiaci. Stalo sa tak 20. júla 1969 a pri výročí tejto príležitosti sa spoločnosť Google rozhodla do svojich služieb Mapy a Earth pridať jednu špecialitu.

Pribudli 360-stupňové snímky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ktorej prvý modul sa vo vesmíre nachádza už od roku 1998 a je trvalo obývaná posádkou. Z DSLR fotoaparátu a technického vybavenia, ktoré sa na stanici nachádzalo, boli vytvorené fotografie interiéru a následne spracované astronautom z európskej vesmírnej agentúry (ESA).

ISS
zdroj fotografie: Google Mapy

Na celom projekte sa potom podieľal samotný Google, americká vesmírna agentúra (NASA) a ESA. Táto exkluzívna funkcia však neslúži iba na samotnú prehliadku ISS. Popri nej sa totiž objavujú aj krátke anotácie so zaujímavými faktami. V nich sa používatelia môžu dočítať napríklad o fitness centre pre astronautov, ich jedle či vedeckých experimentoch.

Nahliadnuť do Medzinárodnej vesmírnej stanice
Google Street View

Vesmírna stanica sa nachádza na takzvanej „nízkej obežnej dráhe“ vo výške 410 kilometrov. Spočiatku mala slúžiť ako výskumné stredisko, v ktorom by posádka vykonávala experimenty z biológie, fyziky, astronómie a iných oblastí. V roku 2010 sa ale jej pôsobnosť oveľa rozšírila a dnes už má komerčný, diplomatický i náučný charakter. Fanúšikovia vesmíru, ale aj bežní ľudia, si tak môžu detailne pozrieť všetkých 15 modulov Medzinárodnej vesmírnej stanice. StreetView snímky si môžu pozrieť používatelia na počítačoch, ale aj na Androide, iOS, DayDream VR a Expeditions prostredníctvom Google Máp alebo Earth.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú