Najbližšia misia SpaceX, Crew-1, sa uskutoční už 15. novembra 2020 a ISS na svoju palube dostane ďalších štyroch astronautov. Celkový počet ľudí na vesmírnej stanici tak vzrastie na sedem, avšak miest na spanie je len šesť, informuje v správe UPI.

Na ISS majú plné ruky práce

Astronaut Mike Hopkins, ktorý je zároveň veliteľom kozmickej lode Crew Dragon pre túto misiu, sa vyjadril, že majú nabitý program a v ich harmonograme je veľmi málo voľného času. Astronauti budú mať na starosti všetky možné experimenty na palube medzinárodnej vesmírnej stanice a pravidelné cvičenia pre udržanie telesného svalstva.

Každý z nich dostane denne osem hodín spánku, avšak tentoraz trochu inak, než zvyčajne. ISS má totiž len šesť spacích staníc a jeden z astronautov tak bude musieť spávať v kapsule Crew Dragon, ktorú vyvinula firma SpaceX. Hopkins sa však podujal v rámci tradície v tejto kapsule prespať, pretože za čias raketoplánu bolo bežné, aby veliteľ spal v kokpite lode, na ktorej prileteli.

Aký je spánok vo vesmíre?

Napriek kinetóze (nevoľnosť pri jazde) astronauti potvrdili, že počas spánku mávajú sny, nočné mory a niektorí z nich dokonca aj chrápu. Pri spánku musia byť v spacích vakoch a pripevnení k stene stanice, aby nelietali po kabíne. Okrem toho je však táto činnosť aj vo vesmíre veľmi podobná tej, ktorú zažívame na Zemi.

Pre kvalitný spánok však astronauti dodržiavajú niekoľko pravidiel, ako napríklad pravidelná rutina, ktorá pomáha telu zvyknúť si a pripraviť sa na oddych. V prípade núdze môžu požívať doplnky bez lekárskeho predpisu napomáhajúce spánku. Ak však zlyhajú všetky metódy a astronaut je vyčerpaný, má na výber z niekoľkých druhov liekov, medzi ktoré patria dokonca hypnotiká alebo chrono-biologické substancie pre upravenie telesných rytmov.

Deväť astronautov na palube stále nie je rekord

Sedem ľudí na ISS však nie je rekordné číslo. Minulý rok sa totiž na jej palube ocitlo deväť a v roku 2009 až trinásť astronautov naraz. To síce prelomilo rekord medzinárodnej vesmírnej stanice, ale nie celkový rekord, pretože v roku 1995 sa na stanici Mir stretlo taktiež trinásť astronautov, informoval Space.com. I keď ISS dosahovala vysoké čísla svojej populácie, pozoruhodné je predovšetkým to, že na jej palube je už dvadsať rokov nepretržitá prítomnosť astronautov.

Napriek tomu všetkému je však misia Crew-1 dôležitým okamihom, pretože v porovnaní s inými spôsobmi predstavuje SpaceX oveľa ekonomickejšiu cestu na vesmírnu stanicu. Crew Dragon môže navyše pravidelne letieť so štyrmi astronautmi naraz, vďaka čomu je pravdepodobné, že bude v dohľadnej budúcnosti rekord trinástich astronautov prelomený.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú