Každý výrobca má vo zvyku zabezpečovať si dodávky komponentov do svojich zariadení od niekoľkých rôznych dodávateľov. Rovnako na to išli aj v Apple, kde výročný iPhone X vybavili dvoma rozdielnymi modemami. Intel podcenil Qualcomm a Apple zasa nevyužilo plný potenciál modemu X16, ktorý sa tak v Android smartfónoch stará o značne vyššie rýchlosti v LTE sieti.

Maximálna rýchlosť sťahovania, ktorú dokáže modem X16 od Qualcommu dosiahnuť, sa vyšplhala až na 1 GB/s, zatiaľ čo jeho protivník od Intelu zo seba vydá maximálne 600 MB/s. Priepastný rozdiel tak najviac pociťujú práve majitelia iPhonov X, ktoré sú pri výrobe osadené niektorým z týchto dvoch čipov. Modem X16 však využívajú aj vlajkové lode s Androidom. Tie ho ale dokážu využiť ešte efektívnejšie ako výročný smartfón od Apple.

iPhone X výrazne zaostáva za konkurenciou

Na tom istom mieste totiž Samsung Galaxy Note 8 zaznamenal až 2-násobne lepší príjem signálu ako iPhone X s tým istým modemom. Okrem vlajkovej lode Samsungu excelentné výsledky predviedlo aj LG V30, no všetkých predbehol Pixel 2 od Googlu. Testy a merania rýchlostí v LTE sieti jednotlivých smartfónov si na starosť zobrala spoločnosť Cellular Insights. Porovnanie výsledkov s iPhonom X odhaľuje značné nedostatky modemu X16, ktorý v tomto prípade nie je využitý tak, ako u konkurencie s Androidom.

Nenechaj si ujsť
Týchto 5 dôvodov ťa možno presvedčí, prečo je Google Pixel 2 lepší ako iPhone X

Vlajkovej lodi od Apple sa v režime 2×2 MIMO príliš nedarilo. Rýchlosť sťahovania bola značne vyššia práve u jeho protivníkov, ktorí sa vyšvihli aj v oblasti slabšieho signálu. Žiaľ, iPhone X nepodporuje režim 4×4 MIMO, v čom ho opäť tromfla konkurencia. Do vedenia sa dostal práve Google Pixel 2. Menej efektívne využitie modemu od Qualcommu a podcenenie konkurencie Intelom má za následok nedostatočné rýchlosti iPhonu X v LTE sieti.

Prvý 5G modem už v budúcom roku

Analytik Ming-Chi Kuo predpokladá, že práve v roku 2018 uvidíme v nových iPhonoch gigabitové LTE. Apple má dokonca naďalej spolupracovať s Intelom, no tentokrát na vývoji procesora A-série, ktorý už ale bude spriahnutý s novým 5G modemom. To, či sa tomuto gigantovi z Cupertina skutočne podarí v tomto smere predbehnúť konkurenciu uvidíme až o niekoľko mesiacov. Zatiaľ sa tak Apple len pokúsilo „podkopať“ potenciál modemu X16 od Qualcommu, aby sa ten rýchlosťami približoval čipu od Intelu. Takáto taktika sa však nemusí pozdávať koncovým používateľom, ktorí by od takéhoto prémiového smartfónu rozhodne čakali omnoho rýchlejšie LTE.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom