Ako informuje BBC, aktuálne sa v ruskom parlamente odhlasoval zákon, podľa ktorého sa budú môcť predávať len tie zariadenia, ktoré budú mať v systéme predinštalovaný vládny softvér. Kým v prípade Androidu to nepredstavuje žiadnu prekážku, pre zariadenia Apple by to mohlo predstavovať prekážku, kvôli ktorej by sa nemohli v krajine predávať. 

O spoločnosti Apple je známe, že si veľmi cení súkromie používateľov a azda najznámejší prípad je ten, kedy zastúpenie spoločnosti odmietlo spolupracovať s FBI pri prelomení zabezpečenia zaisteného smartfónu. Aj preto sa dá predpokladať, že Apple s určitosťou nebude súhlasiť s tým, aby bolo iOS upravované vládou akejkoľvek krajiny. Takýto krok by nielen narušil aktualizácie, ale predovšetkým by sa narušilo súkromie osôb.

Zákon nadobudne účinnosť v budúcom roku

Zákon sa dostane do platnosti v júli 2020, pričom predtým ešte ruská vláda predstaví zoznam zariadení, ktorých sa nové nariadenie dotkne a taktiež aj zoznam aplikácií, ktoré majú byť v zariadeniach nainštalované. Princípom zákona je ukázať ruským používateľom, že existujú aj ich domáce alternatívy k aplikáciám, ktoré zvyčajne prichádzajú predinštalované v smartfónoch (napríklad prehliadač Google Chrome).

Dávid Igaz / FonTech

Ide tak o podobnú situáciu ako so spoločnosťou Google, ktorá popri vlastných aplikáciách musí používateľovi ponúknuť aj alternatívne možnosti, aby sa tým oslabilo monopolné postavenie spoločnosti na trhu s prehliadačmi a vyhľadávacími nástrojmi. V prípade Ruska sú však dôvody viac vlastenecké, než aby boli založené na reálnom dôvode. Zariadenia, ktoré toto nebudú spĺňať by sa v krajina nemali dať oficiálne zakúpiť – píše Phonearena.

Pixabay

Problémom to však nemusí byť len pre Apple, ale aj pre iné spoločnosti, ktoré pôsobia na ruskom trhu. V TOP 3 najväčších výrobcov smartfónov sa okrem Apple nachádza aj Samsung a Huawei a ich prípadný zákaz predaja by výrazne ovplyvnil tamojší trh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú