Desiate výročie od predstavenia úplne prvého iPhonu sa bude niesť v znamení špeciálneho iPhone 8. Podľa doterajších správ to vyzerá tak, že Apple nechce, aby sa jeho vlajková loď medzi konkurenciou stratila.

Práve naopak, desiata generácia smartfónu s nahryznutým jablkom má byť v mnohých smeroch skutočne inovatívna. Hovorí sa napríklad o (takmer) bezrámikovom displeji, ktorý má prekonať aj ten v Samsungu Galaxy S8. Ikonické predné okrúhle tlačidlo už na prednej strane pravdepodobne nenájdeme, keďže snímač odtlačkov sa má presunúť priamo do plochy displeja. Ďalej zdroje spomínajú aj úplne nové fotoaparáty, 3D skenovanie a super-rýchly procesor Apple A11.

Apple iPhone 7 32GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

iphone 8
zdroj fotografie: Benjamin Geskin

Po prečítaní tejto výbavy len málokoho očakávaný iPhone nezaujme. Nakoniec to ale vyzerá tak, že nie vo všetkých smeroch bude zariadenie vyspelé. Analytik totiž informoval server CNET o špekulácii, že iPhone 8 možno nepríde s gigabitovým LTE pripojením. Jedná sa o nový štandard LTE pripojenia, ktorého maximálne teoreticky dosiahnuteľná rýchlosť činí 1 Gbps. Ten je pre nás ešte relatívne ďaleká budúcnosť, no niektorí americkí operátori ho už teraz testujú. Pomaly sa naň začínajú pripravovať aj výrobcovia smartfónov. Gigabitové LTE podporujú vlajkové lode Galaxy S8 a S8+ a tento rok sa dočkáme ďalších Android smartfónov s podporou tohto štandardu.

nenechaj si ujsť
Takmer bezrámikový displej, revolučný snímač odtlačkov prstov či vertikálny duálny fotoaparát. iPhone 8 spôsobí revolúciu

Apple vo svojich iPhonoch používa dva rozdielne modemy. Aj v terajšom iPhone 7 / 7 Plus sa môžeme stretnúť s modemom od Qualcommu alebo Intelu, pričom ich rýchlosti sú údajne vyvážené. Ak kalifornský výrobca použije rovnakú taktiku aj tento rok, s gigabitovým LTE sa pravdepodobne môžeme rozlúčiť. CNET tvrdí, že ak by Qualcomm modem podporoval gigabitové LTE, Apple by mohlo jeho rýchlosť úmyselne znížiť, aby sa rovnal modemu od Intelu. Je však vôbec takáto rýchlosť potrebná?

iphone 8
zdroj fotografie: Benjamin Geskin

Pravdupovediac, ani nie. Povedzme si na rovinu. Aký objem dát ponúkajú naše dátové balíčky? 500 MB, 1 GB alebo 2 GB? Kým nezačnú operátori ponúkať k paušálom dáta v desiatkach gigabajtov, takéto rýchlosti pre nás nemajú zmysel. Ak by sa ale predsa len objemy dátových balíčkov zmenili, určite by si gigabitové LTE či 5G našlo využitie, a to napríklad v živých VR prenosoch. Či nakoniec iPhone 8 príde s podporou gigabitového LTE pripojenia, sa oficiálne dozvieme najskôr niekedy v septembri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom