Výskumníci z Univerzity v Michigane vyvíjajú nový prototyp iontového motora X3 pre NASA, ktorý by mal poslúžiť na prevoz ľudí na Mars.

Iontový motor nie je žiadna novinka. Prvé experimenty prebiehali už pred viac ako 100 rokmi. Veľmi zjednodušene povedané, motor využíva elektrickú energiu (napríklad zo solárnych paneloch) na ionizáciu paliva (xenónu) elektrónmi. Následne vznikne plazma, ktorá je elektrostaticky urýchľovaná. Nevýhodou je ale sila ťahu, takže jeho použitie je vhodné skôr vo vesmíre, kde nemusí prekonávať gravitáciu. V súčasnosti je takmer celkom eliminované aj opotrebenie motora, čiže z hľadiska životnosti umožňuje rádovo niekoľko rokov nepretržitého fungovania.

Až 8x vyššia rýchlosť

Zatiaľ čo klasické raketové motory majú svoje maximum okolo 5 km/s, iontové motory dokážu cestovať rýchlosťou až 40 km/s. Takýto nárast je dôležitý hlavne pri cestovaní na dlhé vzdialenosti – ako napríklad na Mars. Vedci predpokladajú, že tento motor by mohol dopraviť prvú posádku do 20 rokov. Zároveň využíva oveľa menej paliva a s rovnakým množstvom prekoná až 10-krát väčšiu vzdialenosť.

Nedávne testy ukázali, že motor X3 môže pracovať s výkonom nad 100 kW, pričom generuje 5,4 N v ťahu. Jedná sa doteraz o najsilnejší motor. Aj keď dokáže vyvinúť veľkú rýchlosť, kvôli nízkemu ťahu by bolo zrýchlenie veľmi malé. V dôsledku toho nie je v súčasnosti vhodný na spustenie do ostrej prevádzky. Tím inžinierov však na ňom neprestáva pracovať a v budúcom roku plánujú otestovať výdrž v 100 hodinovom teste. Takisto vyvíjajú aj nový ochranný systém, ktorý má zabrániť plazme poškodiť trysky, čo by umožnilo, aby motor fungoval nepretržite aj niekoľko rokov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP