Pred niekoľkými mesiacmi preletelo internetom video YouTube kanálu Electo, kde šikovný inžinier vtesnal pomerne plnohodnotný počítač do veľkosti počítačovej myši. Zaujímavosťou je, že na ňom spustil aj Minecraft.

Myšlienka vznikla pred dvomi rokmi, pričom od svojho uverejnenia má video stovky miliónov pozretí. Srdce projektu pozostáva z Raspberry Pi Zero, ktoré v sebe ukrýva jednojadrový procesor o frekvencii 1 GHz a 512 MB pamäte RAM.

Electo vtedy naznačil, že tieto komponenty chcel vtesnať aj do tradičnej počítačovej myši, no pri zohľadnení potrebných súčastí dosky Raspberry, klávesnice a potrebných komponentov myši samotnej to nebolo reálne. Vtedy sa rozhodol vytlačiť vlastnú schránku, ktorá ako funkciami, tak aj vizuálom pripomínala práve túto perifériu.

Zo štandardnej myši následne vybral koliesko a tlačidlá a pridal nabíjateľnú 500 mAh batériu, kde prekvapivo nezabudol ani na klávesnicu. Všetky príkazy periférií sú následné prevedené skrz operačný systém Raspberry Pi OS na drobnú, 1,5-palcovú OLED obrazovku.

YouTuber sa po dvoch rokoch pripomenul novým videom, kde na zariadení hrá dokonca Minecraft. Prekvapením je, že hra aj na extrémne slabom hardvéri beží vďaka dedikovanej Raspberry verzii relatívne plynulo.

Prekvapivo, zariadenie nie je primárne určené len na túto jedinú aplikáciu, keďže vedľa toho mladý inžinier umožnil aj prehliadanie internetu či tradičné kódovanie v príkazovom riadku. Samozrejme, výkon a celkovo myšlienku treba brať s rezervou. Zariadenie sa nabíja micro USB káblom vytiahnutým z nefunkčného mobilu.

Je však zároveň aj krajne nepraktické, kedy sa celý počítač aj s obrazovkou hýbe zároveň s myšou. Každopádne, YouTuberovi patrí pochvala za vynikajúci a jedinečný nápad, ktorý opäť nepriamo vyzdvihuje takmer nekončiace limity zaradení Raspberry.

Vlastné riešenie Raspberry

Pripomenieme ešte vlastné, s privretými očami podobné riešenie, od samotnej spoločnosti. Rapsberry Pi 400 je počítač osadený do tela klávesnice, ktorého myšlienka spočíva v priblíženiu takéhoto typu prístroja ešte širšiemu publiku. V porovnaní s vyššie popísaným projektom, riešenie spoločnosti je podstatne profesionálnejšie, použiteľnejšie a najmä dostupné k zakúpeniu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP