Trh kryptomien má za sebou veľmi náročné mesiace. Od počiatočných náznakov „odpútania sa“ od poklesov na akciových trhoch po začiatku invázie na Ukrajinu prichádzajú zlé správy okolo kryptomien ako na bežiacom páse a ich hodnota padá dole.

Bitcoin počas predošlých dní nakrátko klesol pod veľmi silnú hranicu 20 000 dolárov a druhá najsilnejšia kryptomena Ethereum klesla pod 1 000 dolárov. V krátkom komentári teda popíšem argumenty, či sa máme obávať o ich ďalšiu existenciu, alebo nie.

Krv na akciových aj kryptomenových trhoch

Na úplný úvod celej analýzy je potrebné pripomenúť povedať, že aktuálne zažívajú veľké poklesy aj akcie a indexy a neklesajú teda len kryptomeny. Hlavným dôvodom je, rovnako ako pri kryptomenách, celková zlá situácia vo svete a negatívny sentiment na trhoch.

Prečítaj si tiež:
Firma s kryptomenami, ktorú vo veľkom propagovali aj na Slovensku, čelí obvineniu z hrozivého podvodu

Inflácia vo svete je stále rekordná a tým pádom musia centrálne banky zasahovať silným sprísňovaním monetárnej politiky. Používajú tak priame nástroje na to, aby vedeli zmierniť dopady inflácie v dlhodobom horizonte.

Tradičným spôsobom, ktorý uplatňujú aj teraz, je zvyšovanie úrokových sadzieb a sťahovanie prebytočnej likvidity, teda prebytočných peňazí z trhu, ktoré boli doň „vypostené“ počas podpory ekonomiky v pandémii COVID-19. Tieto nástroje by mali zmierniť infláciu, ale spôsobujú práve pokles trhov. Pripomeňme, že inflácia dosahuje rekordné hodnoty aj na Slovensku, pričom medziročný rast spotrebiteľských cien sa v máji zastavil na 12,6 %.

Ak sa pozrieme na týždenný graf bitcoinu, vidíme, že sme pokorili jeden veľmi negatívny rekord. Bitcoin totiž doposiaľ nikdy vo svojej histórii, ani počas bear marketu, teda obdobia, kedy kryptomenový trh klesá, neklesol pod predošlý vrchol počas bull marketu, teda obdobia, kedy kryptomenový trh rastie.

To sa stalo práve teraz prepadom pod 20 000 dolárov, čo bol pomyselný vrchol predošlého bull marketu na konci roka 2017 a jedná sa o veľmi dôležitú psychologickú hranicu pre investorov.

Graf vývoja ceny bitcoinu / Zdroj: Jakub Kraľovanský / TradingView

Túto metriku, hocijako výstražne znie, by som však z môjho pohľadu nebral až tak vážne. Bitcoin má stále veľmi krátku históriu a čo je najdôležitejšie, jeho história sa stále dosť mení. Najväčšia kryptomena sa svojim správaním čím ďalej tým viac podobá klasickým trhom a najmä akciám a nemôžme teda čakať, že sa bude správať rovnako ako pred piatimi rokmi.

Ethereum na tom nie je o moc lepšie. Aj na grafe druhej najväčšej kryptomeny vidíme veľký pokles a prelomenie kľúčovej hranice 1000 USD, ktorá môže slúžiť ako psychologický level pre investorov. Aktuálne sa síce ethereum obchoduje nad 1000 USD, ale v priebehu niekoľkých mesiacov ešte očakávam aj ďalší pokles pod 1000 USD.

Graf vývoja ceny etheru / Zdroj: Jakub Kraľovanský / TradingView

Aj grafy vyššie teda potvrdzujú, že kryptomeny momentálne nie sú v optimálnej kondícii a po dlhom čase sa vracajú na hodnoty z rokov 2017. Opäť však prízvukujem dôležitosť faktu, že kryptomeny sa čím ďalej tým viac podobajú na klasické trhy a aj to čo u nich bolo kedysi zaužívané sa už dnes mení, čo sme videli aj pri posledných rastoch.

Je tiež dôležité povedať, že u kryptomien sú podobné prepady stále úplne bežné a fundamentálne sa okrem niekoľkých negatívnych správ na nich prakticky nič nezmenilo. Neprišlo ku žiadnemu radikálnemu zákazu kryptomien a ani sa nezmenila ich podstata.

Prečítaj si tiež:
Potopilo miliardy a je základom známych kryptomien. Pálenie mincí je proces, ktorý nemá obdoby

Kryptomeny sú stále tým istým aktívom a nezáleží na tom, či je bitcoin na 70 000 USD alebo 20 000 USD, ako tomu je v súčasnosti. Ich neustále väčšia prepojenosť na akciové trhy však okrem pozitív prináša aj takéto prepady pod hranice, pod ktorými sa na nejaký čas ocitneme.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP