S enorným nárastom počtu nákupov na internete sa zvyšuje aj požiadavka na bezpečnosť v tomto prostredí. Medzi obeťami podvodných praktík pri platbách na internete je bohužiaľ aj množstvo Slovákov. Stačí pritom nevinne vyzerajúca platobná brána, ktorá ale až taká „nevinná” nie je a problém je na svete. Zabezpečenie a overovanie platieb v online svete je preto aktuálnou témou, ktorú by nemali prehliadať zákazníci ani samotní predajcovia.

Donedávna sme sa dozvedali najmä o falošných internetových súťažiach, podvodných e-shopoch alebo emailoch zasielaných v mene rôznych spoločností s jednoduchým cieľom – pripraviť adresáta o peniaze.

Podvodníci si neberú letné dovolenky, sledujú vývoj v online prostredí a dokážu reagovať pružnejšie než si myslíte. Falošná platobná brána je tak ďalšou nástrahou pre ľudí platiacich na internete. Jej cieľom je zmiasť obeť a navodiť dojem, že skutočne sprostredkúva relevantný spôsob platbu známej spoločnosti. Opak však môže byť pravdou.

Čo by si mal všímať pri online platbách v platobných bránach zákazník?

V prvom rade je to zdroj, ktorý konkrétnu platobnú bránu využíva. Podvodníci totiž veľmi radi imitujú overené firmy, kopírujú dizajn a podobu známych platobných brán. Je preto nesmierne dôležité, akým spôsobom sa do platobnej brány používateľ dostane.

Podvodníci číhajú na falošných e-shopoch

Istotu už nezaručuje ani to, ak je používateľ presmerovaný na platobnú bránu v zdanlivo dôveryhodne vyzerajúcom e-shope, môže sa totiž jednať o podvod. Ak narazíte na tovar ponúkaný za podozrivo nízke ceny, zbystrite svoju pozornosť. Podvodníci radi využívajú logá známych spoločností zabezpečujúcich finančné transakcie.

NEPREHLIADNI
Ako sa nenechať oklamať podvodným e-shopom na Slovensku? (+tipy a triky)

Príkladom sú podvodné e-shopy, ktoré redakcia FonTech.sk objavila v uplynulých mesiacoch. Odhalili desiatky falošných internetových obchodov, ktoré využívajú pochybný spôsob platenia na internete, vďaka čomu získajú prístup k číslam kreditných kariet oklamaných zákazníkov.

Jeden z podvodných e-shopov, ktorý sa vydáva za známeho predajcu. Stránka chce pri platbe pôsobiť dôveryhodne uvedením log známych firiem zabezpečujúcich platobné transakcie. Bezpečnú platobnú bránu však e-shop nemá. Zdroj: FonTech.sk

Na svojich stránkach pritom uvádzajú „zabezpečenú“ metódu platenia, ktorej chcú pridať na dôveryhodnosti logami firiem ako VISA, MasterCard, American Express, JCB alebo Norton. Ide však len o obyčajné logá, ktoré boli navyše použité nelegálne. Všetky dôležité informácie o týchto podvodných e-shopoch nájdeš v našom veľkom článku.

Podvodný e-shop môže ukradnúť čísla kreditnej karty obete jednoduchým spôsobom. Zdroj: FonTech.sk

Falošné platobné brány šíria emailom alebo SMS správami

Častým spôsobom, akým môžete naraziť na podvodnú platobnú bránu, sú podvodné emaily a textové správy. Práve v nich sa podvodníci vydávajú za známe firmy a adresátov, chcú vás presmerovať na platobnú bránu s dizajnom, ktorý by zodpovedal skutočnej podobe platobnej brány napríklad pri službách pošty alebo banky. Odlíšiť falošnú platobnú bránu od skutočnej je často veľmi obtiažne.

Ukážkový príklad podvodnej SMS správy s odkazom na falošnú platobnú bránu PayPal. V tomto prípade je možné podvodnú platobnú bránu rozoznať na základe pochybnej URL adresy, ktorá nepatrí spoločnosti PayPal, a teda ide o podvod.

V zásade platí, že overené a dôveryhodné spoločnosti, banky a ďalšie inštitúcie nikdy od klientov nevyžadujú platbu formou odkazu v správe. Pokiaľ vám bude doručený takýto email či SMS s odkazom na platobnú bránu, je vysoko pravdepodobné, že ide o podvod.

Takto vyzerá webová stránka po presmerovaní z priloženého odkazu v podvodnom emaile v menej Slovenskej pošty. Zdroj: FonTech

Podoba falošného webu, na ktorý sa útočníci snažia adresáta dostať pomocou priloženého tlačidla v správe. Od obete phishingu žiadajú údaje kreditnej karty. Nikdy ich nevypĺňajte! Zdroj: FonTech.sk

Takúto správu je najbezpečnejšie vopred overiť u spoločnosti, v mene ktorej bola zaslaná. Ako sami vidíte, podvodníci sa snažia takmer detailne kopírovať dizajn platobných brán overených spoločností.

Čo musí spĺňať platobná brána v roku 2021?

Práve z dôvodu zachovania bezpečnosti dnes musia byť pri platení na internete zaistené štandardy, ktoré zaručia, že peniaze zákazníka budú spoľahlivo doručené v bezpečnej transakcii obchodníkovi. Dôveryhodný e-shop by mal teda používať platobnú bránu, ktorá spĺňa hneď niekoľko zaužívaných štandardov.

V prvom rade nesmie chýbať platba kreditnou kartou, pri ktorej dochádza k overeniu identity majiteľa karty. Dnes je časté biometrické overenie odtlačkom prstov alebo skenovanie tváre.

Takéto riešenie je využívané pri platbách napríklad cez bankové tlačidlá ako napríklad VÚB e-platby, TatraPay alebo Sporopay. Ďalším bezpečným spôsobom platenia je dnes už dobre známy PayPal.

Taktiež sú to aj mobilné platby Apple Pay a Google Pay, ktoré možno považovať za jednu z najbezpečnejších metód pri online platbách. Ide zároveň o najjednoduchší spôsob platenia, pri ktorom dokáže zákazník platiť rýchlejšie ako v prípade overovania transakcie u svojej banky. Smartfónom overí transakciu a je zaplatené.

Bezpečná platobná brána je dnes nevyhnutnosťou

Riešenie pre 100 % bezpečnú platobnú bránu na Slovensku ponúka obchodníkom spoločnosť Payout. Jednou integráciou systému môže prevádzkovateľ e-shopu sprostredkovať svojim zákazníkom už spomínané platby kartou, mobilné platby Apple Pay a Google Pay, bankové prevody aj platby QR kódom.

Komfort používania platobnej brány Payout zvyšuje dostupnosť aplikácie Payout Banking pre mobilné zariadenia iOS, aktuálne pracuje firma aj na verzii pre Android. Všetka funkčnosť platobného účtu Payout bude v priebehu pár mesiacov plne dostupná aj v mobilnom telefóne.

Loading...

Loading…

V jednoduchosti je krása

Obchodník si navyše môže prispôsobiť platobnú bránu podľa svojich potrieb a využiť v nej vlastné logo, ktoré bude prezentovať jeho značku. Samotná platobná brána pôsobí ako bežný krok v objednávke. Je plne využiteľná aj pre menšie podniky.

Stredným a veľkým spoločnostiam prináša Payout platobný účet, ktorý plne automaticky ovládajú priamo zo svojho interného systému, kde dokážu zadávať platobné príkazy. Netreba žiadne ďalšie prihlasovanie do internet bankingu či manuálnu kontrolu transakcií. Platobný účet Payout poskytuje prepojenia na všetky bankové účty vedené v rôznych bankách.

Platobná brána Payout umožňuje platbu v rôznych menách, je dostupná vo viacerých jazykových mutáciách, pričom platobný formulár je možné upravovať podľa požiadavky klienta. Každá transakcia realizovaná cez platobnú bránu Payout podlieha kontrole antifraudovým systémom Payout scoring. To minimalizuje šancu na vznik neobvyklej obchodnej operácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú