Moderné technológie sa vyvíjajú raketovým tempom a inteligentné funkcie nenájdeme len v smartfónoch, ale aj v pouličnom osvetlení. Verejné osvetlenie v Poprade teraz na vyhradených miestach prináša mnoho užitočných funkcií, ktorými dokáže dokonca privolať políciu.

Inteligentné verejné osvetlenie nie je už pýchou iba veľkých miesto ako Berlín či Atény. Testovaciu prevádzku týchto „múdrych“ lámp spustil aj Poprad, kde sa 4 svietidlá nachádzajú medzi centrom a sídliskom Juh. Tie majú v sebe zabudovaných hneď niekoľko funkcií. Samozrejme, že ich základnou úlohou je osvetľovať mesto, no okrem toho obsahujú aj tlačidlo pre privolanie pomoci či pamäťovú kartu. Prostredníctvom aplikácie v smartfónoch si tak nielen obyvatelia môžu z týchto osvetlení stiahnuť rôzne dáta. Inteligentné osvetlenie dokonca dokáže analyzovať intenzitu dopravy či počet chodcov a zároveň je v porovnaní s tým klasickým omnoho šetrnejšie.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Holandské mestečko testuje nové semafóry, ktoré majú ochrániť nezodpovedných používateľov smartfónov

V prípade poruchy okamžite automaticky informujú dispečing, ktorý vyšle servisných technikov. Najzaujímavejšou časťou je však spomínané SOS tlačidlo. Po stlačení v aplikácii začne lampa blikať, čím dá echo polícií, že sa v danej lokalite niečo deje. Podľa viceprimátora mesta Poprad, Igora Wzoša, by mohlo takéto inteligentné osvetlenie pri historických pamiatkach sčasti dokonca nahradiť sprievodcov. Do budúcna môže týmto lampám pribudnúť aj funkcia meteostanice. Celkovo sa v Poprade nachádza približne 5500 lámp verejného osvetlenia a čoskoro by každá piata z nich mohla disponovať takýmito funkciami. Testovanie potrvá do konca tohto roka a následne by k týmto 4 kusom mohli pribudnúť aj ďalšie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom