Intel zvyšuje svoje investície do vývoja čipov určených pre potreby umelej inteligencie a táto aktivita sa začína prejavovať. Spoločnosť nedávno oznámila vývoj mikročipu, ktorý sa svojou funkčnosťou výrazne odlišuje od tých, ktoré sa dnes v prostredí AI využívajú.

Nový počin od Intelu nesie meno Loihi a ide o takzvaný neuromorfný čip, ktorý svojou funkcionalitou pripomína fungovanie ľudského mozgu. Systémy strojového učenia, ktoré sa vo veľkom využívajú dnes, vyžadujú na začiatku tréningové fázy, ktoré prebiehajú pomocou obrovského množstva dát. Loihi je však v tomto iný. Neuromorfný mikročip od Intelu sa totiž dokáže adaptovať a učiť sám v reálnom čase, nevyžaduje pritom v počiatočnej fáze spracovať veľké objemy informácií.

Loihi má unikátnu štruktúru, ktorá mu umožňuje fungovať na princípe podobnom ľudskému mozog. Čip vyrobený 14 nm procesom pozostáva zo 128 operačných jadier. Každé jadro pritom obsahuje 1024 umelých neurónov a celkovo je ich tak na mikročipe niečo vyše 130 tisíc. Celá štruktúra obsahuje 130 miliónov synaptických spojení.

Napodobňuje mozog pri prenose informácií

Podľa Intelu je jeho čip až tisícnásobne energeticky efektívnejší ako dnes typické systémy umelej inteligencie. Podobne ako mozog, Loihi prenáša informácia prostredníctvom vzorca pulzov medzi neurónmi. V súčastnosti je však takéto riešenie ešte ďaleko od napodobnenia myslenia človeka. Pri pohľade na počet neurónov je Loihi len o trochu zložitejší ako mozog homára. Ľudský mozog tvorí viac ako 80 miliard neurónov.

V budúcnosti môže takýto čip nájsť uplatnenie v systémoch, ktoré musia reagovať na podmienky a učiť sa v reálnom čase. Fungovať môže napríklad pri riadení semaforov, kde by sa prispôsoboval aktuálnej premávke alebo v autonómnych autách pri analyzovaní okolia. Intel plánuje poskytnúť čip Loihi na vedecké účely pre univerzity a výskumníkov, a to v prvej polovici budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom