Nový počin od Intelu nesie meno Loihi a ide o takzvaný neuromorfný čip, ktorý svojou funkcionalitou pripomína fungovanie ľudského mozgu. Systémy strojového učenia, ktoré sa vo veľkom využívajú dnes, vyžadujú na začiatku tréningové fázy, ktoré prebiehajú pomocou obrovského množstva dát. Loihi je však v tomto iný. Neuromorfný mikročip od Intelu sa totiž dokáže adaptovať a učiť sám v reálnom čase, nevyžaduje pritom v počiatočnej fáze spracovať veľké objemy informácií.

Loihi má unikátnu štruktúru, ktorá mu umožňuje fungovať na princípe podobnom ľudskému mozog. Čip vyrobený 14 nm procesom pozostáva zo 128 operačných jadier. Každé jadro pritom obsahuje 1024 umelých neurónov a celkovo je ich tak na mikročipe niečo vyše 130 tisíc. Celá štruktúra obsahuje 130 miliónov synaptických spojení.
Napodobňuje mozog pri prenose informácií
Podľa Intelu je jeho čip až tisícnásobne energeticky efektívnejší ako dnes typické systémy umelej inteligencie. Podobne ako mozog, Loihi prenáša informácia prostredníctvom vzorca pulzov medzi neurónmi. V súčastnosti je však takéto riešenie ešte ďaleko od napodobnenia myslenia človeka. Pri pohľade na počet neurónov je Loihi len o trochu zložitejší ako mozog homára. Ľudský mozog tvorí viac ako 80 miliard neurónov.
V budúcnosti môže takýto čip nájsť uplatnenie v systémoch, ktoré musia reagovať na podmienky a učiť sa v reálnom čase. Fungovať môže napríklad pri riadení semaforov, kde by sa prispôsoboval aktuálnej premávke alebo v autonómnych autách pri analyzovaní okolia. Intel plánuje poskytnúť čip Loihi na vedecké účely pre univerzity a výskumníkov, a to v prvej polovici budúceho roka.
Teraz čítajú

Tesla zdvojnásobuje počet testerov. 5. úroveň autonómneho riadenia má prísť ešte do konca 2021

VIDEO Slovenský AeroMobil vzlietol. Firma odhalila zábery z testov, predaj odštartuje o 2 roky

VIDEO Žiadna Tesla ani „luxusný Nemec“. Prvá automobilka posiela na cestu auto s 3. úrovňou autonómneho riadenia

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne
Články, ktoré hýbu svetom

Audi e-tron GT ako "kombík"? Znie to šialene, no vyzerá nádherne

VIDEO Nevieš si predstaviť hlavných hercov pre seriál The Last of Us? Takto vyzerajú v hernom prevedení

Slováci spájajú vegánstvo a čapované pivo. Kvalitné jedlo za 3,50 eur tu ale určite nečakaj, to nejde, tvrdia

Česi prinesú na trh prelomovú novinku. Samočistiace ochranné fólie ochránia tvoj mobil pred baktériami
