Nie je tomu tak dávno, čo bolo oznámených niekoľko bezpečnostných chýb procesorov Intel, ktoré súviseli priamo s jeho architektúrou a dodávanými inštrukciami. Pravdepodobne najznámejšie chyby boli Spectre a Meltdown (v menšej miere ovplyvňovali aj procesory ARM a AMD), o ktorých sa prvýkrát začalo hovoriť ešte pred dvomi rokmi.
No zatiaľ čo sa tieto chyby podarilo opraviť, iná pesnička to je v prípade chyby známej ako Zombieload, ktorú majú obsahovať všetky procesory Intel od roku 2011. O jej existencii sa dlho nevedelo a vôbec prvé zmienky prišli až v júni 2018, kedy sa ju podarilo objaviť skupine vedcov z Technickej univerzity v Grazi. A hoci už boli vydané dve opravné aktualizácie, stále sa túto chybu nepodarilo nadobro odstrániť – informuje portál Wired.
Žiadny útok zatiaľ nebol hlásený
Prvotné bezpečnostné riziko, známe ako MDS („microarchitectural data sampling“), bolo typické tým, že útočník dokázal získať z vyrovnávacej pamäte procesa citlivé informácie a dostať sa tak k histórií prehliadania či dôležitým heslám.
Išlo o chybu samotnej architektúry procesora, kde v snahe zrýchliť výpočtové úlohy sa predpokladané údaje načítavali do vyrovnávacej pamäte procesora, aby k nim mohol rýchlejšie pristupovať. Táto chyba sa síce medzičasom opravila (vyrovnávacia pamäť sa s novým procesom vymazala), no ako sa zdá, oprava nebola dostatočná.
Existuje totiž spôsob, ako sa k týmto údajom dostať aj v prípade, že boli z vyrovnávacej pamäte vymazané. Využíva sa k tomu dátová cache prvej úrovne (L1 cache), podľa ktorej je aj chyba pomenovaná – L1DES. Princíp fungovania je v podstate rovnaký ako v predchádzajúcom prípade, rovnako tak aj postup prípadného útoku – opisuje portál Engadget.
Existuje však niekoľko obmedzení. V prvom rade, túto chybu obsahujú len procesory vyrobené pred posledným štvrťrokom roku 2018 a taktiež už nie je možné na cieľový počítač útočiť pomocou webového prehliadača.

Samotná spoločnosť Intel udelila tejto chybe závažnosť 6,5/10, čo však objavitelia chyby kritizujú. Spoločnosť podľa nich riziko podceňuje a nesnaží sa hľadať zdroj nedostatkov, ale len postupne vydáva opravy, na ktoré sa upozorňuje.
Spoločnosť Intel pre Wired však oponovala, že na riešenie chýb vynakladá maximálne úsilie a podotýka, že doteraz nebol zaznamenaný jediný útok, ktorý by dané chyby zneužil vo svoj prospech. Aj v tomto prípade však prisľubuje veľmi rýchlu nápravu, ktorá príde zrejme v podobe aktualizácie.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Volkswagen predstavil nové Polo. Je vyspelejšie ako kedykoľvek predtým, no kľúčová motorizácia mu chýba

Dogecoin je minulosť. Teraz už môžeš investovať aj do kryptomeny so známym Pokémonom

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov
Články, ktoré hýbu svetom

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
