Nie je tomu tak dávno, čo bolo oznámených niekoľko bezpečnostných chýb procesorov Intel, ktoré súviseli priamo s jeho architektúrou a dodávanými inštrukciami. Pravdepodobne najznámejšie chyby boli Spectre a Meltdown (v menšej miere ovplyvňovali aj procesory ARM a AMD), o ktorých sa prvýkrát začalo hovoriť ešte pred dvomi rokmi.

No zatiaľ čo sa tieto chyby podarilo opraviť, iná pesnička to je v prípade chyby známej ako Zombieload, ktorú majú obsahovať všetky procesory Intel od roku 2011. O jej existencii sa dlho nevedelo a vôbec prvé zmienky prišli až v júni 2018, kedy sa ju podarilo objaviť skupine vedcov z Technickej univerzity v Grazi. A hoci už boli vydané dve opravné aktualizácie, stále sa túto chybu nepodarilo nadobro odstrániť – informuje portál Wired.

Žiadny útok zatiaľ nebol hlásený

Prvotné bezpečnostné riziko, známe ako MDS („microarchitectural data sampling“), bolo typické tým, že útočník dokázal získať z vyrovnávacej pamäte procesa citlivé informácie a dostať sa tak k histórií prehliadania či dôležitým heslám.

Išlo o chybu samotnej architektúry procesora, kde v snahe zrýchliť výpočtové úlohy sa predpokladané údaje načítavali do vyrovnávacej pamäte procesora, aby k nim mohol rýchlejšie pristupovať. Táto chyba sa síce medzičasom opravila (vyrovnávacia pamäť sa s novým procesom vymazala), no ako sa zdá, oprava nebola dostatočná.

Existuje totiž spôsob, ako sa k týmto údajom dostať aj v prípade, že boli z vyrovnávacej pamäte vymazané. Využíva sa k tomu dátová cache prvej úrovne (L1 cache), podľa ktorej je aj chyba pomenovaná – L1DES. Princíp fungovania je v podstate rovnaký ako v predchádzajúcom prípade, rovnako tak aj postup prípadného útoku – opisuje portál Engadget.

Existuje však niekoľko obmedzení. V prvom rade, túto chybu obsahujú len procesory vyrobené pred posledným štvrťrokom roku 2018 a taktiež už nie je možné na cieľový počítač útočiť pomocou webového prehliadača.

Intel

Samotná spoločnosť Intel udelila tejto chybe závažnosť 6,5/10, čo však objavitelia chyby kritizujú. Spoločnosť podľa nich riziko podceňuje a nesnaží sa hľadať zdroj nedostatkov, ale len postupne vydáva opravy, na ktoré sa upozorňuje.

Spoločnosť Intel pre Wired však oponovala, že na riešenie chýb vynakladá maximálne úsilie a podotýka, že doteraz nebol zaznamenaný jediný útok, ktorý by dané chyby zneužil vo svoj prospech. Aj v tomto prípade však prisľubuje veľmi rýchlu nápravu, ktorá príde zrejme v podobe aktualizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom