Intel aktuálne nezažíva najzdarnejšie obdobie, pričom ho konkurencia už príliš dlho valcovala na to, aby sa aj naďalej nečinne prizeral. Je ale úplne nový štandard napájania tou správnou inováciou? Zdroj VideoCardz uvádza, že výrobca s nadchádzajúcou generáciou Alder Lake zavádza nový štandard napájania, z ktorého ostatní výrobcovia počítačových komponentov nie sú nadšení.

Podľa všetkého Intel s novou generáciou procesorov plánuje aspoň časť svojich matičných dosiek vybaviť jednokoľajovým napájacím 12V zdrojom. Napájací štandard ATX12VO má byť energeticky efektívnejší, kedy zároveň početné testy ukázali, že pri pokojnejšej prevádzke desktopov môže dôjsť k redukcii spotreby energie až o polovicu.

Screenshot/YouTube/Linus Tech Tips

Na druhej strane, pri vyššom výkone je ATX12VO prakticky zbytočný, keďže jeho energetická efektívnosť je v týchto procesoch rovnaká, ako pri aktuálnom 5 V alebo 3,3 V riešení. Najväčším kameňom úrazu je ale úplne nový 10-pinový konektor na matičnej doske.

Ten si bude vyžadovať aj úplne nový napájací zdroj, ktorý nebude môcť podporovať napätie vyššie alebo nižšie ako spomínaných 12 voltov. Pokiaľ by teda vznikla potreba fungovať pri nižšom napätí, napríklad už pri široko zaužívaných 5 V, muselo by dochádzať ku konverzii, a to priamo na doske.

NEPREHLIADNI
Vstáva Intel z popola? Nové čipy sú konečne schopné konkurovať Ryzenom

Aj keď na strane Intelu dôjde o výrazné zjednodušenie, z pohľadu výrobcov komponentov, najmä základných dosiek, ide o dramatické navýšenie komplexnosti. Práve preto, etablovaní výrobcovia dosiek zo zavádzania nového štandardu moc nadšení nie sú.

Kde si nový štandard nájde využitie?

Ako uvádza zdroj, je veľmi nepravdepodobné, aby tieto spoločnosti začali na špičkových herných doskách podporujúcich Alder Lake generáciu Intelu zavádzať ATX12VO. Na druhej strane tu ale vzniká otázka komponentov určených pre každodenné, respektíve kancelárske využitie.

Efektívnejšie zdroje totižto môžu nájsť využitie v už postavených jednotkách, ktoré často pozostávajú z komponentov jediného dodávateľa. Pri stavaní takýchto počítačov by sa teda už od návrhu myslelo s novým štandardom, a teda aj jednotlivé komponenty by boli k tomu predpripravené.

Spoločnosti orientujúce sa na stavanie a dodávanie veľkého množstva identických počítačov, napríklad práve pre korporátny segment, by so zostavovaním predpripravených komponentov do stále rovnakej jednotky problém mať nemuseli.

Energetickú efektívnosť ocenia aj spotrebitelia, ktorí vo väčšine prípadoch výkon týchto strojov naplno nikdy nevyužijú. Problematike úplne nového napájacieho rozhrania sa venoval už kanál Linus Tech Tips minulý rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom