Prednedávnom sa hovorilo o tom, že AMD sa vďaka konkurencieschopným modelom znova vrátilo do sveta procesorov. Príkladom toho bolo najmä predstavenie nových EPYC procesorov. Netrvalo však dlho a konkurencia v podobe Intelu začala reagovať predstavením chystaných modelov Cascade Lake. Dnes už vieme aj prvé čísla o tom, kto, respektíve koho procesory sú rýchlejšie.

Chystané Intel procesory ako reakcia na EPYC boli spolu s viacerými informáciami predstavené už pred týždňom. Disponovať budú 48 jadrami, ktoré sú zložené z dvoch 24 jadrových procesorov a 96 vláknami na jeden čip. Chýbať nebude ani podpora 12 DDR4 pamäťových modulov či lepšie hardvérové záplaty v oblasti bezpečnosti. Pár dní po predstavení spoločnosť prichádza s prvými porovnaniami a výkonom v reálnych aplikáciách.

Čo priniesli čísla?

Hneď na začiatku je potrebné dodať, že Intel svoje procesory porovnával s prvou generáciou AMD EPYC 7601. Aj keď presný dátum dostupnosti nie je nepotvrdený, očakáva sa, že Intel Cascade Lake procesorov by sme sa mohli dočkať začiatkom roku 2019. Približne v tomto čase by už k dispozícii mali byť aj nové 7 nm EPYC procesory, od ktorých sa očakáva skvelý výkon vo viacerých oblastiach. Intel sa teda v tomto čase bude musieť porovnávať s druhou generáciou procesorov a výsledky zrejmé nebudú také jasné, ako to je to v tomto prípade.

V prvých testoch benchmarku jasne vidieť, že Intel procesory budú 3,4-krát rýchlejšie v Linpack a 1,3-krát rýchlejšie v Stream Triad v porovnaní s procesormi AMD EPYC 7601. Ďalšie testy hovoria už o konkrétnom výkone v reálnych aplikáciách a ich výsledky si môžeš pozrieť v nižšie priloženom porovnaní.

  • 1,5-krát rýchlejšie než AMD EPYC 7601 (MILC)
  • 1,6-krát rýchlejšie než AMD EPYC 7601 (WRF)
  • 1,6-krát rýchlejšie než AMD EPYC 7601 (OpenFOAM)
  • 2,1-krát rýchlejšie než AMD EPYC 7601 (NAMD/APOA1)
  • 3,1-krát rýchlejšie než AMD EPYC 7601 (YASK/ISO3DFD)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú