banner-mi-notebook-air-13Hoci je šoférovanie dnes považované za samozrejmosť, tak o pár rokov môže byť vnímané len ako prežitok. Svedčí o tom snaha technologických lídrov, ktorí investujú nemalé finančné prostriedky na výrobu autonómnych vozidiel budúcnosti. Zaostávať neplánuje ani Intel, čo by najväčší výrobca počítačových procesorov sveta. Táto americká spoločnosť si skrz mastnú sumu peňazí plánuje zaistiť postavenie v budúcnosti automobilového priemyslu.

V priebehu najbližších dvoch rokov tak tento technologický gigant investuje až 233 miliónov € na vývoj autonómnych automobilov. Táto správa pochádza z úst generálneho riaditeľa, Briana Krzanicha, ktorý sa o najbližších plánoch rozhovoril na Auto Show v Los Angeles. Podľa jeho slov Intel neplánuje vyrábať samotné inteligentné vozidlá, no zameria sa skôr na vývoj a výrobu technológií, kvôli ktorým tieto automobily dokážu jazdiť bez akejkoľvek asistencie. Budovanie vlastného automobilu by koniec koncov bolo omnoho zložitejšie a taktiež aj finančne náročnejšie. Brian ďalej dodal, že táto investícia pomôže posunúť hranice k ďalšej generácii mobility.

intel-formula

Inými slovami tak Intel plánuje zastávať podobnú úlohu, akú zastáva pri výrobe dnešných počítačov, a teda dodávať jedny z najdôležitejších komponentov celého prístroja. Svedčí o tom aj nové partnerstvo s nemeckým automobilovým koncernom BMW. Títo dvaja svetoví výrobcovia zo zdanlivo rôznych odvetví sa dohodli na spolupráci, vďaka ktorej by sme sa mali dočkať plne autonómneho vozidla už v roku 2021. Spoločnosti, ako LeEco či Tesla už dlhšie pracujú na vývoji samojazdiacich automobilov, no ich riešenia je možné nazvať autonómnymi iba čiastočne. Faktom však zostáva, že skutočné samonavádzacie vozidlo by malo zvládať úplne všetky úkony, ktoré zvládne aj vodič z mäsa a kostí.

bmw-inext-intel

Intel však nie je ani zďaleka jediným výrobcom, ktorý si nechce nechať ujsť vlak s názvom budúcnosť automobilového priemyslu. Takmer všetky automobilky sveta už pracujú na vývoji vlastného autonómneho vozidla, pričom by sme nemali zabúdať ani na v tomto odvetví menej ostrieľaných hráčov. O pozornosť totižto stoja aj vyhľadávací giganti Google či Baidu a svojou troškou by chcel prispieť aj výrobca dedikovaných grafických kariet, spoločnosť nVidia.

TIP: Jaguar vyzýva Teslu na priamy súboj v segmente elektromobilov

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP