Ak si aj ty fanúšik extrémneho pretaktovania procesorov, potom akciu Asus Absolute Zero určite poznáš. Na nej sa stretávajú najlepší overclockeri zo sveta a predvádzajú svoje extrémne kúsky pomocou masívneho chladenia. 

Jeden Nemec pod prezývkou der8auer tentokrát pretaktoval procesor Intel Core i7-7700K až na neuveriteľnú frekvenciu 7,3 GHz. Pre takto vysoké frekvencie potrebujú procesory nadštandardné chladenie a väčšinou sa používa tekutý dusík alebo tekuté hélium. V tomto prípade figuruje tekuté hélium, ktoré je síce finančne náročnejšie, no o 70 °C chladnejšie (-269 °C) ako tekutý dusík. Svoje skúsenosti predstavuje v takmer 15-minútovom videu, ktoré je ale, bohužiaľ, v nemčine.


zdroj fotografie: YouTube

Nenechaj si ujsť
Pohľad do minulosti: Čo sa nachádzalo v útrobách historicky prvého osobného počítača?

Podstatnú časť v ňom rozpráva o svojej ceste a zážitkoch z Taiwanu, kde sa vlastne táto akcia konala. Najzaujímavejšie sú však detailné zábery na procesor počas pretaktovania a na dôkladné chladenie. Pred samotným „zákrokom“ sa musel oboznámiť s hardvérom, pričom prítomní boli aj inžinieri z ASUSU, ktorí mu z časti mohli pomáhať. Nemohli mu ale dávať rady ohľadom optimálneho zvýšenia napätia a podobných záležitostí.

Pri takto extrémnom prektaktovaní je dosť možné, že hardvér vysoké teploty/frekvenciu neznesie. Niekoľko procesorov bolo dokonca aj zničených, no skúsení machri v tomto odvetví s tým už dopredu počítajú. Der8auerovi sa teda nakoniec podarilo procesor pretaktovať vďaka tekutému héliu až na 7.3 GHz.

zdroj fotografie: Ars Technica UK

Pre zaujímavosť, cena za 100 litrov tekutého hélia sa môže vyšplhať až na 4000 €. Najlepšie výsledky sa podarilo dosiahnuť povolením všetkých jadier a zapnutím technológie Hyper Threading. Tá sa síce pri extrémnom overclockingu zvyčajne nepoužíva, no v tomto prípade fungovala a pomohla ku konečnému výsledku.

Pošli nám TIP na článokNovinky