Vesmírna raketa o výške zhruba 43 metrov vyštartovala z vesmírneho centra Satish Dhawan ešte 22. júla a počas tohto týždňa sa pristávací modul Vikram s roverom Pragyaan oddelil od orbitálnej sondy. India následne pri pokuse o pristátie na mesiaci stratila s modulom kontakt pri klesaní vo výške 2,1 km nad povrchom, no podľa  astronóma mohlo dôjsť k havárii, informoval Gizmodo.

India sa ako jedna z mála krajín pripravovala na svoj veľký deň, kedy sa chcela zapísať do histórie ako tá, ktorej sa podarilo pristáť na povrchu Mesiaca pri misii Chandrayaan-2.  Misia začala ešte v polovici júla a práve pred pár hodinami sa mala krajina stať iba štvrtou spomedzi všetkých, ktorým sa podarilo pristáť na Mesiaci. Žiaľ, tento scenár sa pravdepodobne nenaplnil, nakoľko riadiace stredisko stratilo s pristávacím modulom kontakt.

Všetko išlo zo začiatku hladko a potom to prišlo…

V napätej situácii analyzujú vedci dáta, ktoré by mohli odhaliť príčinu toho, prečo došlo k strate kontaktu s modulom a čo sa s ním stalo. Vo výške zhruba 2,1 km nad povrchom Mesiaca totiž došlo k odchýleniu pristávacieho modulu s roverom z pôvodnej trajektórie a následne s ním operátori na Zemi stratili kontakt. V miestnosti zavládlo ticho a dlhá chvíľa napätia, počas ktorej nebolo jasné ako sa bude situácia ďalej vyvíjať.

Pristátie sa malo uskutočniť medzi o 1:30 až 2:30 indického času. V čase písania článku bola situácia stále sledovaná indickou vesmírnou organizáciou ISRO, ktorá analyzovala dáta, keďže do doby straty kontaktu prebiehalo všetko v poriadku. V napätej situácii prišiel vedcov v stredisku podporiť aj premiér Indie, Narendra Modi, ktorý dúfa v ten najlepší výsledok a svoju hrdosť za to, čo krajina v tejto misii dosiahla, vyjadril aj na Twitteri.

Zobraziť celú galériu (1)
Orbitálny modul umožní komunikáciu medzi pristávacím modulom a vedcami na Zemi. Zdroj: ISRO

Vedci stále skúmajú získané dáta a neprišli s jednoznačným záverom, no mnohí sa obávajú najhoršieho, že pristávací modul havaroval. Jeden z astronómov však vo svojom tweete vyjadril obavy, že misia Chandrayaan-2 predsa len neskončí úspešným pristátím. Analýza dát chvíľu potrvá, no s veľkou pravdepodobnosťou je vedcom osud pristávacieho modulu Vikram už známy.

Misia za takmer 130 miliónov eur mala Indiu zviditeľniť po celom svete a zapísať ju do histórie ako 4. krajinu, ktorá úspešne pristála na povrchu Mesiaca. Napriek kritickej situácii je však jednoznačným dôkazom veľkého technologického pokroku krajiny, ktorá sa znova odhodlala vydať do vesmíru a ako jedná z mála pristáť na Mesiaci.

Misia Chandrayaan-2 je pre Indiu veľmi dôležitá, pretože krajina sa chce stať významným vesmírnym hráčom. V minulosti dokonca vyhlásila, že do roku 2022 chce do vesmíru vyslať troch kozmonautov, píše The Guardian. Napriek strate kontaktu s pristávacím modulom nie je táto misia na konci. V skutočnosti bude naďalej pokračovať, keďže orbitálna sonda úspešne obieha okolo Mesiaca a naďalej analyzuje jeho povrch, čo môže vedcom priniesť cenné dáta.

Článok budeme aktualizovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom