Keď Apple predstavil na WWDC 2017 nový iMac, veľa používateľov jasalo, že ich obľúbený výrobca konečne inovoval aj toto zariadenie. 

Pri predstavení iMac Pro neprezradil výrobca bližšie detaily o cenách za výkonnejšie komponenty, ktorými si budú môcť používatelia túto novinku vylepšiť. Už základný model bude stáť poriadny balík, teda presnejšie skoro 4500 €. Je však zložité predstaviť si, akú cenovku by niesla verzia, ktorej „tuning“ zabezpečí ohromnú výpočtovú silu. Spoločnosť ZDNet však vytvorila kombináciu hardvérových komponentov, ktoré by medzi konkurenciou len ťažko hľadali vyrovnaného súpera.

Pre tých najnáročnejších používateľov boli vybrané tie najlepšie súčiastky, s ktorými by však iMac Pro stál viac ako 15 000 €. V návrhu od ZDNet je využitý jeden z najvýkonnejších procesorov, obrovská RAM pamäť, rýchle SSD úložisko, ale aj špičková grafická karta. Poď sa teda s nami pozrieť na to ako by vyzerala novinka Applu s týmito vylepšeniami pod kapotou.

Procesor

Intel Xeonzdroj fotografie: Intel

Nenechaj si ujsť
Navonok to tak nevyzerá, no najnovší iMac od Apple je medzi svojimi poriadne revolučný

Výrobca zatiaľ neprezradil, akým procesorom bude jeho nový iMac Pro možné vylepšiť, no spoločnosť ZDNet sa rozhodla pre 18-jadrový Intel Xeon E5-2697 s cenou viac ako 2000 €. V tomto prípade však treba zohľadniť aj to, že tento čip bude umiestnený práve v počítači od Apple, ktoré si účtuje poplatky aj za značku zhruba vo výške 75 %. Po prepočítaní tejto prirážky by tak upgrade na toto 18-jadrové monštrum stál viac ako 3500 €.

Operačná pamäť RAM a SSD úložisko

imac prozdroj fotografie: Apple

Zatiaľ sa nedá s presnosťou určiť, akú operačnú pamäť v sebe bude nová pýcha spoločnosti obsahovať. Podľa predpokladov v nej budeme môcť nájsť štyri SO-DIMM pamäte. Náklady boli odvodené od cien za zostavu 32 GB ECC DDR4 a 128 GB DDR4 LRDIMM (4 x 32 GB) operačnú pamäť RAM spoločnosti Crucial. Po prepočítaní a pridaní sumy za značku Apple bude výsledná hodnota za 128 GB RAM verziu činiť až 2 400 €.

SSD

V tejto časti sa návrh od ZDNet vyvíjal od ceny za SSD disk typu M.2 od Samsungu, ktorý nájdeme aj v novom MacBooku Pro, pretože aktuálny iMac v sebe obsahuje pomalšiu verziu tohto úložiska. So zarátaním príplatku za značku vo výške cca 80 % by tak celkové vylepšenie vnútornej pamäte na kapacitu 4 TB zákazníka vyšlo na viac ako 3200 €.

Grafická karta

imac prozdroj fotografie: Apple

Nenechaj si ujsť
Apple zmení naše domácnosti! Predstavil revolučný reproduktor HomePod so Siri a relatívne lákavou cenou

Aký by to bol výkonný počítač bez poriadnej grafickej karty. Na tento fakt tiež myslela spoločnosť ZDNet, ktorá by k najvýkonnejšiemu iMacu Pro pridala aktuálne najvýkonnejší grafický akcelerátor GTX Titan X od Nvidie s kapacitou 6 a 12 GB. Spočiatku sa myslelo na AMD Radeon Pro Vega, no tento kúsok ešte nie je k dispozícii. Ak by ale bolo možné ho využiť, tak tento „výstrelok“ by používateľa stál takmer 1800 €.

Poďme už však k rekapitulácii a spočítame všetky ceny jednotlivých komponentov, ktoré by mohli byť poskytované ako upgrade.

  • 18-jadrový procesor Intel Xeon E5-2697: 3 500 €
  • 128 GB operačná pamäť RAM: 2 400 €
  • Grafická karta Radeon Pro Vega 16GB: 1 800 €
  • Vylepšené 4 TB SSD úložisko: 3 200 €
  • Cena za iMac Pro v základnej konfigurácii: 4 500 €

imac prozdroj fotografie: Apple

Po spočítaní všetkých cenoviek dostávame výslednú sumu neuveriteľných 15 400 €, ktorá je však len odhadom toho, koľko by mohol iMac Pro so všetkými hardvérovými vylepšeniami stáť. Pre niekoho sa môže toto číslo zdať poriadne prehnané, no v skutočnosti je takáto kombinácia komponentov ideálnou pre vytvorenie výkonnej pracovnej stanice. S jej výpočtovou silou si profesionálni používatelia vystačia aj o niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú