Apple bol od svojich začiatkov ešte pod taktovkou Steva Jobsa známy svojou uzavretosťou, či sa jednalo o softvér alebo prevažne hardvér. Teraz však pre fanúšikov spoločnosti Apple svitá na lepšie časy.

Keď experti z iFixit rozobrali nový iMac Intel 21.5″ Retina 4K do posledného dieliku, zostali zaskočený. Uzavretosť hardvéru, ktorá bola pre produkty značky Apple samozrejmosťou, sa prvýkrát za dlhé roky existencie spoločnosti zmenila. Po rozobratí experti zistili, že komponenty ako CPU a RAM nie sú zakomponované priamo do matičnej dosky a je možné ich vymeniť. Avšak, nie je to také ľahké, ako sa zdá. Práve zakomponovanie CPU a RAM komponentov priamo do matičnej dosky v posledných rokoch robilo tieto komponenty nevymeniteľné.


Zdroj: Screenshot/Youtube/iFixit Video

Podľa expertov z iFixit bol práve CPU najmenej prístupný komponent. Častokrát býval uložený na zadnej strane matičnej dosky spolu s mnohými ďalšími komponentami pod prilepeným sklom. No prvýkrát po mnohých rokoch je v produkte od spoločnosti Apple možné vymeniť CPU bez použitia špeciálnej spájkovacej „reflow“ stanice. To prakticky znamená, že nadšenci schopní vymeniť tieto komponenty by si mohli zakúpiť najlacnejší model iMac Intel 21.5″ Retina 4K a upgradeovať ho výkonnejšími komponentami. To by im mohlo ušetriť stovky eur v porovnaní s nákupom modelu s výkonnejším procesorom a väčšou pamäťou RAM od spoločnosti Apple.


Zdroj: Screenshot/Youtube/iFixit Video

Všetko však má svoj háčik a inak tomu nebude ani tentoraz. Otvorenie iMac-u totižto nadobro zruší záruku. Preto je táto výmena vhodná len pre nadšencov, ktorí vedia, čo robia. Všetky oči sa preto upierajú k predstaveniu nového iMac Pro od spoločnosti Apple. Ten uviedol, že komponenty ako CPU a pamäť RAM tohto zariadenia nebudú používateľom vymeniteľné. Avšak, je rozdiel medzi tým, či budú ťažko vymeniteľné ako v prípade iMac Intel 21.5″ Retina 4K, alebo jednoducho nevymeniteľné. V každom prípade je nový iMac Intel 21.5″ Retina 4K s vymeniteľnou pamäťou RAM a procesorom oveľa lepšie upgradeovateľný než model z roku 2015. Ten získal v rebríčku obtiažnosti opravy a vymeniteľnosti iFixit skóre 1/10, zatiaľ čo tohtoročný model získal skóre 3/10.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú