Únos lietadla (Návrat Temného rytiera – 2012)

Christopher Nolan je skalným zástancom praktických efektov, čo vo svojich filmoch ukazuje neustále. V najnovšej snímke Oppenheimer dokonca simuloval výbuch jadrovej bomby, len aby CGI obmedzil na minimum. Rovnakú filozofiu režisér zastáva už dlhodobo, čo, samozrejme, platí aj pri jeho trilógii Temný rytier.

K jedným z najriskantnejších kaskadérskych kúskov patrí únos lietadla v úvode finálneho dielu, pri ktorom Nolan odmietol použiť počítače a celú scénu, vrátane pádu vraku, nafilmoval za pomoci skutočných lietadiel. Nolan so svojím tímom podľa Collider strávil natáčaním tohto triku niekoľko dní v Škótsku, kde pri nakrúcaní využil lietadlá EMB-110 a Lockheed C130 Hercules a skúmal ich mechaniku.

Až na samotné zničenie lietadla bola použitá rekvizita, ku ktorej sa skutočne zlanil jeden z kaskadérov, aby zachytil moment jeho deštrukcie. Rekvizita bola následne zhodená do pohoria Cairngorm, na čo úrady Nolanovmu tímu prekvapivo dali požehnanie.

Automobilová naháňačka (Grindhouse: Auto zabijak – 2007)

Auto zabijak od Tarantina síce v roku 2007 nebol prijatý úplne najlepšie, napriek tomu film priniesol niekoľko výrazných momentov. V oboch z nich je prítomný kaskadér Mike (Kurt Russell), ktorý najskôr zdemoluje Hondu Civic s podguráženými pasažierkami a neskôr si za obeť vyhliadne trojicu žien, ktoré na Dodge Challenger zo zábavy podstúpia riskantný kaskadérsky kúsok, kedy jedna z nich vylezie na prednú kapotu.

Nebezpečná zábavka sa premení na horor, keď sa na scéne objaví Mike a začne dvojicu žien prenasledovať. Celá naháňačka trvá približne 20-minút a podľa mnohých v nej herečka Zoë Bell predviedla jeden z najriskantnejších kaskadérskych kúskov v modernej kinematografii.

Tarantino chcel pri scéne použiť kaskadérku, novozélandská herečka však náhradu odmietla, keďže ona sama je kaskadérkou a scénu chcela natočiť sama. Prípravy spoločne so samotným natáčaním filmárom zabrali približne 6 týždňov a herečka sa opakovane vozila na kapote auta idúceho rýchlosťou 130 až 160 km za hodinu, informuje Slashfilm.

Na následky prípadného pádu v takejto rýchlosti Bell nechcela počas natáčania ani len pomyslieť a riziká si uvedomoval aj Quentin Tarantino, ktorý k natáčaniu prizval kaskadérsku elitu a pri nakrúcaní sa postaral o maximálnu možnú bezpečnosť .

Šplhanie po mrakodrape Burj Khalifa (Mission: Impossible – Ghost Protocol – 2011)

Séria Mission: Impossible je doslova nabitá adrenalínovými a nebezpečnými kúskami, ktoré z veľkej časti nakrúca sám Tom Cruise. Medzi najikonickejšie momenty série patrí výstup Toma Cruisa alias Ethana Hunta na najvyššiu budovu sveta – Burj Khalifa v Spojených arabských emirátoch.

Aj napriek námietkam režiséra chcel Tom Cruise výstup po oknách mrakodrapu absolvovať sám, na rozdiel od filmu bol však istený lanami upevnenými na špeciálnych konštrukciách. Nakrúcanie bolo podľa Screenrant mimoriadne náročné a pred filmovaním mu predchádzali rozsiahle prípravy.

Filmový štáb sa o výstupe radil s odborníkmi na lezenie, kaskadérmi, architektmi aj konštruktérmi a získal povolenia uskutočniť na budove vrty pre ukotvenie konštrukcií, ktoré Cruisa počas výstupu budú istiť. Okrem vŕtania do podláh a stien štúdio muselo pri nakrúcaní výstupu z mrakodrapu odstrániť približne 26 okien.

Kým prebiehali prípravy na mrakodrape, Cruise sa s tímom kaskadérov pripravoval na zemi. Zostrojená bola špeciálna konštrukcia zo skla, ktorá dokonale imitovala povrch mrakodrapu, filmári dokonca išli tak ďaleko, že sklo nahrievali na teplotu, akou na mrakodrap pôsobí slnko.

Samotný výstup musel byť vykonaný bezpečne, no zároveň rýchlo. Tesne upevnený postroj, ktorý mal Cruise na sebe, totiž zabraňoval cirkulácii krvného obehu a každou minútou sa hercovi pohybovalo ťažšie. Filmári zároveň mali povolenie iba na 30-minútový prelet helikoptérou, navyše natáčali na IMAX, čo znamenalo, že kamerám dôjde film extrémne rýchlo.

Natočené zábery sa poslali do štúdia v Los Angeles, režisér Brad Bird sa tak o výsledku ambiciózneho a mimoriadne nebezpečného kúsku dozvedel až o niekoľko dní neskôr. Podobne nebezpečnými kúskami je však nabitá každá časť Mission: Impossible – či už je to výstup Toma Cruisa na letiace lietadlo v časti národ grázlov, naháňačka skutočných helikoptér, ktorú herec vlastnoručne pilotoval vo Fallout alebo bitka na idúcom vlaku v čerstvom filme, ktorý sa aktuálne premieta v kinách. Tom Cruise neustále prekvapuje a dokazuje, že strach mu nič nehovorí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP