Pandémia Covid-19 nám ukázala riziká v nepripravenosti na tak nebezpečnú, infekčnú chorobu, ktorá sa šírila extrémne rýchlo. Pandémia zmenila nielen celý svet, ale aj vnímanie vedcov na infekčné ochorenia. Začali sa viac sústreďovať na potencionálne hrozby a teraz identifikovali tie, ktorým môžeme čeliť v priebehu budúceho roka. O téme informoval portál IFLScience.

Hrozba nielen pre zvieratá

Medzi infekčné choroby, ktoré vyvolávajú obavy u odborníkov patrí malária, HIV, či tuberkulóza. Rastúce obavy však vyvolávajú vírusy, ktoré môžu rýchlo vypuknúť a to je vírus vtáčej chrípky – H5N1. Vírus je rozšírený medzi voľne žijúcimi a domácimi vtákmi, ako sú hydina či divé vtáky. V posledných mesiacoch bol vírus detegovaný aj u hovädzieho dobytka v Spojených štátoch a tiež u koní v Mongolsku.

„Keď začnú prípady chrípky narastať u zvierat, ako sú vtáky, vždy existuje obava, že by sa mohla preniesť na ľudí. Skutočne, vtáčia chrípka môže nakaziť ľudí, pričom v USA bolo tento rok zaznamenaných už 61 prípadov, väčšinou v dôsledku kontaktu farmárskych pracovníkov s infikovaným dobytkom a konzumácie surového mlieka,“ uvádza na portáli The Conversation, Conor Meehan, docent mikrobiálnej bioinformatiky z Nottingham Trent University.

Freepik

V prípade ľudskej nákazy má vtáčia chrípka smrtnosť 30 %. Meehan však upokojuje, že vírus sa momentálne nešíri z človeka na človeka, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť vypuknutia pandémie u ľudí.

„Chrípkové vírusy, ktoré sú vysoko prispôsobené ľuďom, veľmi dobre rozpoznávajú receptory obsahujúce sialové kyseliny, čo im uľahčuje prenikanie do našich buniek a prispieva k ich šíreniu medzi ľuďmi. Vtáčia chrípka je na druhej strane vysoko prispôsobená sialovým kyselinám vtákov a má určité nezhody pri „viazaní“ (pripájaní) na ľudské receptory. Takže v svojej súčasnej forme sa H5N1 nedokáže ľahko šíriť medzi ľuďmi,“ vysvetlil Meehan.

Pripravenosť na možné riziká

Výskumníci však upozorňujú, že genetická mutácia by mohla umožniť vírusu prispôsobiť sa ľudským receptorom a spôsobiť tak pandémiu. Pandémia Covidu nám ukázala, že riešením je pripravenosť, namiesto chaosu. Vlády, ako aj zdravotnícke inštitúcie sa tak začali pripravovať na možné nebezpečenstvo.

Americkí epidemiológovia vydali výzvu pre zdravotnícke zariadenia, aby začali prijímať opatrenia na prípadný výskyt vtáčej chrípky, aby ochránili pacientov, zdravotnícky personál aj širokú verejnosť. Nedávno boli zaznamenané prípady vtáčej chrípky aj na Slovensku. Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky je dôležité, aby najmä chovatelia vtáctva boli obozretní a podnikli opatrenia, ktoré sú uvedené na webe ŠVPS SR.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP