Doba, keď cudzojazyčné filmy pôsobili svojím znením ako okrajový žáner, obľúbený maximálne nezávislými kritikmi, je dávno preč. V Hollywoode je každoročne bitka o to, kto ich „vezme do rúk“ a z celosvetového diváckeho úspechu spraví vlastný remake.

Zatiaľ čo súčasná americká kinematografia so svojimi početnými adaptáciami hier, spin-offmi a všadeprítomnými komiksami potvrdzuje scenáristickú krízu, zvyšok sveta čoraz častejšie prichádza s originálnymi titulmi, ktoré si podmaňujú svet a dokonca už vedia siahnuť aj po tom najprestížnejšom ocenení.

Príkladom je snímka Parazit z roku 2019, držiteľ Oscara za Najlepší film, ktorá sa stala zároveň aj prvým neanglicky hovoriacim filmom s ocenením v hlavnej kategórii.

Ak sa pozrieme do nedávnej minulosti, zistíme, že ponuka kvalitných snímok natočených mimo Hollywood je skutočné pestrá a vo veľkom ju milujú aj Slováci. Toto sú najlepšie kúsky, ktoré ohromili celý svet.

Nedotknuteľní

TMDB

Krajina galského kohúta je vďaka svojmu jedinečnému a nekompromisnému humoru pravidelným prispievateľom do svetového fondu komédií a komediálnych drám. Najvýraznejšiu stopu však za poslednú dekádu jednoznačne zanechala snímka Nedotknuteľní z roku 2011, ktorá sa zapísala do análov kinematografie ako jeden z najväčších úspechov v histórii francúzskej filmovej školy.

Film založený na skutočnom príbehu ochrnutého milionára na vozíčku a jeho opatrovateľa si divákov podmanil predovšetkým vďaka svojmu nekorektnému a občas tiež čiernemu humoru, ktorý v silnej téme hendikepovaných ľudí dáva nadhľad a zároveň sa nikdy neschyľuje k lacnému citovému vydieraniu.

TMDB

Citlivo vybalansované humorné situácie a jedinečná chémia medzi dvomi hlavnými hercami vystrelili snímku na pozíciu najsledovanejšieho filmu vo Francúzsku, ktorú si udržal až do roku 2014.

Jeho úspech, pochopiteľne, silne zarezonoval aj v Hollywoode a v roku 2017 vznikol zbytočný americký remake The Upside, ktorý navzdory silnému hereckému potenciálu nevyvolal podobný ohlas ako originál.

Parazit

Juhokórejský titul Parazit potvrdil medzi divákmi vo svete čoraz väčšiu popularitu a vzostup tamojšej filmovej produkcie. Dramatický triler s prvkami komédie sa môže popýšiť titulom prvej neanglickej snímky, ktorá získala Oscara za Najlepší film.

Okrem získania najprestížnejšieho filmového ocenenia zarobil Parazit aj slušný balík peňazí, keď s rozpočtom len 16 miliónov dolárov zinkasoval po celom svete neuveriteľných 263 miliónov dolárov.

TMDB

Film o strete dvoch odlišných spoločenských svetov zabodoval u divákov vďaka skvelej kombinácii dramatických a trilerových prvkov spojených so satirou do jedného celku, ktorý často žongluje s neočakávanými zvratmi a drsným finále.

Zaujímavosťou snímky je aj jej skutočný príbehový pôvod, ktorí tvorcovia našli v rodine Lancelinových vo Francúzsku. Tá si postupne najala ako služobníčky dve sestry z chudobných pomerov a niekoľkoročné pracovné aj psychické zneužívanie nakoniec vyústilo do brutálnej vraždy celej rodiny.

Roma
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP